Biljämförelse

Polestar 5 112 kWhvsLynk & Co Z10 95 kWh

Jämför specifikationer, acceleration, förbrukning, dimensioner, praktiska egenskaper och uppskattade driftskostnader sida vid sida.

Ny jämförelse

Polestar 5

112 kWh

884 hkElAWDAutomaticSedan2025-nuvarande
VS

Lynk & Co Z10

95 kWh

789 hkElAWDAutomaticSedan2024-nuvarande

Jämförelseöversikt

Använd uppskattningarna som jämförelseunderlag och kontrollera exakta siffror innan du fattar beslut.

Bästa val

Polestar 5 112 kWh

  • Snabbast 0-100 km/h
    3,2 s
  • Högsta toppfart
    265 km/h
    165 mph Obegränsad
    250 km/h
    155 mph Begränsad
  • Mest kraftfull
    884 hp
    659 kW
  • Högsta vridmoment
    1 015 Nm
    749 lb-ft
  • Bästa effekt/vikt
    353 hp/t
    263 kW/t
    2,8 kg/hp
  • Bästa prestandapoäng
    86/100
  • Bästa ekonomipoäng
    0/100

Lynk & Co Z10 95 kWh

  • Lättast
    2 468 kg
    5 441 lb
  • Störst bagageutrymme
    616 L
  • Bästa totalpoäng
    84/100
  • Bästa praktikalitetspoäng
    80/100

Specifikationsjämförelse

Specifikationsjämförelse
ModellPolestar5112 kWhLynk & CoZ1095 kWh
Effekt
884hp659kW
789hp588kW
Vridmoment
1,015Nm749lb-ft
810Nm597lb-ft
Tjänstevikt
2,503kg5,518lb
2,468kg5,441lb
Totalvikt-
2,888kg6,367lb
Toppfart
Obegränsad
265 km/h165 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Beräknad
Obegränsad
265 km/h165 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Beräknad
Till 99 % av toppfarten
26.1s99 %-mål: 262 km/h / 163 mph
Beräknad
28.8s99 %-mål: 262 km/h / 163 mph
Beräknad
0-100 km/h
3.2s
3.5s
0-200 km/h
8.7s
Beräknad
9.6s
Beräknad
0-60 mph
3.1s
Beräknad
3.4s
Beräknad
kvartsmil
10.7s
Beräknad
11.1s
Beräknad
Effekt/vikt
353hp/t263kW/t160hp/1000 lb
Beräknad
320hp/t238kW/t145hp/1000 lb
Beräknad
Vridmoment/vikt
406Nm/t271lb-ft/ton
Beräknad
328Nm/t220lb-ft/ton
Beräknad
Längd
5,087mm200in
5,028mm198in
Bredd-
1,966mm77in
Höjd
1,419mm56in
1,468mm58in
Hjulbas
3,054mm120in
3,005mm118in
Spårvidd fram
1,716mm68in
1,698mm67in
Spårvidd bak
1,684mm66in
1,710mm67in
Markfrigång
153mm6in
142mm6in
Bagageutrymme
365L
616L
Max bagageutrymme
1,128L
-
Dörrar
4
4
Säten
4
5

Prestandadiagram

Använd uppskattningarna som jämförelseunderlag och kontrollera exakta siffror innan du fattar beslut.

Accelerationskurva

Uppskattad hastighet över tid för valda fordon.

Acceleration- och dragracetabell
MetrikPolestar5112 kWhLynk & CoZ1095 kWh
Accelerationspunkter
0-60 mph
0-97 km/h
3,1 s
3,4 s
0-100 km/h
0-62 mph
3,2 s
3,5 s
0-200 km/h
0-124 mph
8,7 s
9,6 s
Toppfart
Obegränsad
265 km/h165 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Troligen begränsad
Obegränsad
265 km/h165 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Troligen begränsad
Dragracesimulering
60 ft
18 m
2,0 s
2,1 s
330 ft
101 m
4,8 s
5,0 s
1/8 mile
201 m
7,1 s
7,4 s
1000 ft
305 m
9,0 s
9,4 s
kvartsmil
402 m
10,7 s
11,1 s
Passagefart
kvartsmil
402 m
219 km/h
136 mph
214 km/h
133 mph

Effekt-jämförelse

Stapeldiagram för Effekt. Högre är bättre · hp / kW

Datatabell för diagram
FordonVärde
Polestar5112 kWh
884 hp
659 kW
Lynk & CoZ1095 kWh
789 hp
588 kW

Polestar 5 112 kWh har 95 hp mer än Lynk & Co Z10 95 kWh.

Den största skillnaden i effekt är mellan Lynk & Co Z10 95 kWh och Polestar 5 112 kWh: 95 hp (71 kW).

Vridmoment-jämförelse

Stapeldiagram för Vridmoment. Högre är bättre · Nm / lb-ft

Datatabell för diagram
FordonVärde
Polestar5112 kWh
1 015 Nm
749 lb-ft
Lynk & CoZ1095 kWh
810 Nm
597 lb-ft

Tjänstevikt-jämförelse

Stapeldiagram för Tjänstevikt. Lägre är bättre · kg / lb

Datatabell för diagram
FordonVärde
Polestar5112 kWh
2 503 kg
5 518 lb
Lynk & CoZ1095 kWh
2 468 kg
5 441 lb

Toppfart utan begränsare-jämförelse

Stapeldiagram för Toppfart utan begränsare. Högre är bättre · km/h / mph

Datatabell för diagram
FordonVärde
Polestar5112 kWh
Obegränsad
265 km/h165 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Lynk & CoZ1095 kWh
Obegränsad
265 km/h165 mph
Begränsad
250 km/h155 mph

0-100 km/h-jämförelse

Stapeldiagram för 0-100 km/h. Lägre är bättre · seconds

Datatabell för diagram
FordonVärde
Polestar5112 kWh3,2 s
Lynk & CoZ1095 kWh3,5 s

Den största skillnaden i 0-100 km/h är mellan Polestar 5 112 kWh och Lynk & Co Z10 95 kWh: 0,3 s.

Effekt/vikt-jämförelse

Stapeldiagram för Effekt/vikt. Högre är bättre · hp/t / kW/t

Datatabell för diagram
FordonVärde
Polestar5112 kWh
353 hp/t
263 kW/t
2,8 kg/hp
Lynk & CoZ1095 kWh
320 hp/t
238 kW/t
3,1 kg/hp

Prestandaradardiagram

Radardiagram som jämför normaliserade prestanda- och förbrukningspoäng.

Datatabell för diagram
FordonEffektAccelerationToppfart
Polestar5112 kWh
884 hp
659 kW
3,2 s
Obegränsad
265 km/h165 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Lynk & CoZ1095 kWh
789 hp
588 kW
3,5 s
Obegränsad
265 km/h165 mph
Begränsad
250 km/h155 mph

Mest attraktiva kvadranten

Spridningsdiagram med prestandapoäng på X-axeln och praktikalitetspoäng på Y-axeln.

Datatabell för diagram
FordonPrestandapoängPraktikalitetspoäng
Polestar5112 kWh
Effekt
884 hp
659 kW
0-100 km/h3,2 s
Toppfart
Obegränsad
265 km/h165 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Dörrar/säten
4 dörrar
4 säten
Bagageutrymme
365 L
12,9 cu ft
Längd
5 087 mm
200,3 in
Höjd
1 419 mm
55,9 in
Lynk & CoZ1095 kWh
Effekt
789 hp
588 kW
0-100 km/h3,5 s
Toppfart
Obegränsad
265 km/h165 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Dörrar/säten
4 dörrar
5 säten
Bagageutrymme
616 L
21,8 cu ft
Längd
5 028 mm
198,0 in
Höjd
1 468 mm
57,8 in

Detaljerad poängfördelning

Detaljerad poängfördelning
FordonPolestar5112 kWhLynk & CoZ1095 kWh
Effekt
884 hp
659 kW
789 hp
588 kW
Vridmoment
1 015 Nm
749 lb-ft
810 Nm
597 lb-ft
Acceleration
3,2 s
3,5 s
Toppfart
Obegränsad
265 km/h165 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Obegränsad
265 km/h165 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Lätthet
2 503 kg
5 518 lb
2 468 kg
5 441 lb
Praktisk användbarhet
Dörrar/säten
4 dörrar
4 säten
Bagageutrymme
365 L
12,9 cu ft
Längd
5 087 mm
200,3 in
Höjd
1 419 mm
55,9 in
Dörrar/säten
4 dörrar
5 säten
Bagageutrymme
616 L
21,8 cu ft
Längd
5 028 mm
198,0 in
Höjd
1 468 mm
57,8 in
Bagageutrymmespoäng
365 L
12,9 cu ft
616 L
21,8 cu ft
Effekt/vikt-poäng
353 hp/t
263 kW/t
2,8 kg/hp
320 hp/t
238 kW/t
3,1 kg/hp
Totalt
Fast poäng
Fast poäng

Huvud mot huvud-jämförelser

Polestar 5 112 kWh

  • Har 95 hp mer
  • Har 205 Nm mer
  • Är 0,3 s snabbare från 0-100 km/h
  • Har 33 hp/t bättre effekt/vikt

Fördelar

  • Snabbast 0-100 km/h i denna jämförelse
  • Högsta toppfart
  • Mest kraftfull
  • Högsta vridmoment
  • Bästa effekt/vikt-förhållande

Nackdelar

  • Tyngst
  • Minst bagageutrymme

Lynk & Co Z10 95 kWh

  • Är 35 kg lättare
  • Har 251 L större bagageutrymme

Fördelar

  • Lättast
  • Störst bagageutrymme

Nackdelar

  • Långsammast 0-100 km/h
  • Lägst effekt

Välj bilar att jämföra

Märke
Modell
Generation
Motor eller version
Polestar 5 112 kWh
Lynk & Co Z10 95 kWh
Jämför valda bilar
2 fordon valda

Populära jämförelser

Polestar 5 112 kWh vs Lynk & Co Z10 95 kWh - biljämförelse - FastVsFaster