Bil sammenligning

Porsche 911 (991) Carrera 4S 3.8vsArtega Scalo 37 kWh

Sammenlign specifikationer, acceleration, forbrug, dimensioner, praktisk anvendelse og estimerede driftsomkostninger side om side.

Ny sammenligning

Porsche 911 (991)

Carrera 4S 3.8

400 hk3800 cm³BenzinFirehjulstrækDobbeltkoblingAtmosfæriskCoupé2012-2015
VS

Artega Scalo

37 kWh

408 hkElBaghjulstrækAutomatiskCoupé2015-nu

Sammenligningsoversigt

Brug estimaterne som sammenligningstips og bekræft de præcise tal, før du træffer beslutninger.

Bedste valg

Porsche 911 (991) Carrera 4S 3.8

  • Højeste topfart
    297 km/h
    185 mph
  • Lettest
    1.485 kg
    3.274 lb
  • Bedste effekt/vægt-forhold
    269 hp/t
    201 kW/t
    3,7 kg/hp
  • Størst bagagerum
    385 L
  • Bedste samlede score
    70/100
  • Bedste økonomiscore
    82/100
  • Bedste praktiske score
    50/100

Specifikationssammenligning

Specifikationssammenligning
ModelPorsche911 (991)Carrera 4S 3.8ArtegaScalo37 kWh
Effekt
400hp298kW
408hp304kW
Moment
440Nm325lb-ft
-
Egenvægt
1,485kg3,274lb
1,585kg3,494lb
Totalvægt
1,895kg4,178lb
-
Tophastighed
297 km/h
185 mph
Ubegrænset
265 km/h165 mph
Begrænset
250 km/h155 mph
Beregnet
Til 99 % af topfarten
58.2s99 %-mål: 294 km/h / 183 mph
Beregnet
44.0s99 %-mål: 262 km/h / 163 mph
Beregnet
0-100 km/t
4.1s
3.6s
0-200 km/t
12.3s
Beregnet
11.9s
Beregnet
0-60 mph
3.9s
Beregnet
3.4s
Beregnet
Brændstofforbrug
9.1L/100 km25.8mpg US31.0mpg UK
-
Brændstofforbrug by
12.4L/100 km19mpg US22.8mpg UK
-
Brændstofforbrug motorvej
7L/100 km33.6mpg US40.4mpg UK
-
kvartmile
12.0s
Beregnet
11.5s
Beregnet
Effekt/vægt
269hp/t201kW/t122hp/1000 lb
Beregnet
257hp/t192kW/t117hp/1000 lb
Beregnet
Moment/vægt
296Nm/t198lb-ft/ton
Beregnet
-
Anslået rækkevidde
747km464mi
Beregnet
-
Slagvolumen
3,800cc232cu in
-
Længde
4,491mm177in
4,010mm158in
Bredde
1,852mm73in
1,880mm74in
Højde
1,295mm51in
1,200mm47in
Akselafstand
2,450mm96in
2,460mm97in
Sporvidde foran
1,538mm61in
-
Sporvidde bag
1,552mm61in
-
Bagagerumsvolumen
385L
250L
Døre
2
2
Sæder
4
2
Brændstoftank
68L
-
CO2-udslip
212g/km
-

Ydelsesgrafer

Brug estimaterne som sammenligningstips og bekræft de præcise tal, før du træffer beslutninger.

Accelerationskurve

Anslået hastighed over tid for de valgte biler.

Acceleration- og dragracetabel
MetrikPorsche911 (991)Carrera 4S 3.8ArtegaScalo37 kWh
Accelerationspunkter
0-60 mph
0-97 km/h
3,9 s
3,4 s
0-100 km/h
0-62 mph
4,1 s
3,6 s
0-200 km/h
0-124 mph
12,3 s
11,9 s
Tophastighed
297 km/h
185 mph
Ubegrænset
265 km/h165 mph
Begrænset
250 km/h155 mph
Sandsynligvis begrænset
Dragracesimulering
60 fod
18 m
2,1 s
1,9 s
330 fod
101 m
5,3 s
5,0 s
1/8 mile
201 m
7,9 s
7,5 s
1000 fod
305 m
10,1 s
9,7 s
kvartmile
402 m
12,0 s
11,5 s
Passeringshastighed
kvartmile
402 m
197 km/h
123 mph
197 km/h
123 mph

Effekt-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Effekt. Højere er bedre · hp / kW

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
Porsche911 (991)Carrera 4S 3.8
400 hp
298 kW
ArtegaScalo37 kWh
408 hp
304 kW

Artega Scalo 37 kWh har 8 hk mere end Porsche 911 (991) Carrera 4S 3.8.

Den største effektforskel er mellem Porsche 911 (991) Carrera 4S 3.8 og Artega Scalo 37 kWh: 8 hk (6 kW).

Egenvægt-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Egenvægt. Lavere er bedre · kg / lb

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
Porsche911 (991)Carrera 4S 3.8
1.485 kg
3.274 lb
ArtegaScalo37 kWh
1.585 kg
3.494 lb

Tophastighed uden begrænser-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Tophastighed uden begrænser. Højere er bedre · km/h / mph

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
Porsche911 (991)Carrera 4S 3.8
297 km/h
185 mph
ArtegaScalo37 kWh
Ubegrænset
265 km/h165 mph
Begrænset
250 km/h155 mph

0-100 km/t-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af 0-100 km/t. Lavere er bedre · seconds

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
Porsche911 (991)Carrera 4S 3.84,1 s
ArtegaScalo37 kWh3,6 s

Den største 0-100 km/t-forskel er mellem Artega Scalo 37 kWh og Porsche 911 (991) Carrera 4S 3.8: 0,5 s.

Effekt/vægt-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Effekt/vægt. Højere er bedre · hp/t / kW/t

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
Porsche911 (991)Carrera 4S 3.8
269 hp/t
201 kW/t
3,7 kg/hp
ArtegaScalo37 kWh
257 hp/t
192 kW/t
3,9 kg/hp

Radardiagram for ydeevne

Radardiagram, der sammenligner normaliserede ydeevne- og brændstoføkonomiscorer.

Datatabel for graf
KøretøjEffektAkselerationTopfart
Porsche911 (991)Carrera 4S 3.8
400 hp
298 kW
4,1 s
297 km/h
185 mph
ArtegaScalo37 kWh
408 hp
304 kW
3,6 s
Ubegrænset
265 km/h165 mph
Begrænset
250 km/h155 mph

Mest attraktive kvadrant

Punktdiagram med ydelsesscore på X-aksen og praktisk score på Y-aksen.

Datatabel for graf
KøretøjYdelsesscorePraktisk score
Porsche911 (991)Carrera 4S 3.8
Effekt
400 hp
298 kW
0-100 km/h4,1 s
Topfart
297 km/h
185 mph
Døre/sæder
2 døre
4 sæder
Bagagerum
385 L
13,6 cu ft
Længde
4.491 mm
176,8 in
Højde
1.295 mm
51,0 in
ArtegaScalo37 kWh
Effekt
408 hp
304 kW
0-100 km/h3,6 s
Topfart
Ubegrænset
265 km/h165 mph
Begrænset
250 km/h155 mph
Døre/sæder
2 døre
2 sæder
Bagagerum
250 L
8,8 cu ft
Længde
4.010 mm
157,9 in
Højde
1.200 mm
47,2 in

Detaljeret pointsfordeling

Detaljeret pointsfordeling
KøretøjPorsche911 (991)Carrera 4S 3.8ArtegaScalo37 kWh
Effekt
400 hp
298 kW
408 hp
304 kW
Moment
440 Nm
325 lb-ft
-
Akseleration
4,1 s
3,6 s
Topfart
297 km/h
185 mph
Ubegrænset
265 km/h165 mph
Begrænset
250 km/h155 mph
Lethed
1.485 kg
3.274 lb
1.585 kg
3.494 lb
Brændstofforbrug
9,1 L/100 km
25,8 mpg US
31,0 mpg UK
-
Praktisk anvendelighed
Døre/sæder
2 døre
4 sæder
Bagagerum
385 L
13,6 cu ft
Længde
4.491 mm
176,8 in
Højde
1.295 mm
51,0 in
Døre/sæder
2 døre
2 sæder
Bagagerum
250 L
8,8 cu ft
Længde
4.010 mm
157,9 in
Højde
1.200 mm
47,2 in
Rækkevidde
747 km
464 mi
-
CO2-score
212 g/km
-
Bagagerum
385 L
13,6 cu ft
250 L
8,8 cu ft
Effekt/vægt
269 hp/t
201 kW/t
3,7 kg/hp
257 hp/t
192 kW/t
3,9 kg/hp
Samlet
Fast score
Fast score

Brændstofomkostninger og årligt forbrug

Anslå driftsomkostninger ud fra samlet forbrug, din årlige distance og brændstofprisen i din lokale valuta.

Indtast brændstofprisen i din lokale valuta, for eksempel €/L, $/gal, £/L eller en anden lokal valuta.

LC = lokal valuta

Brændstofomkostninger og årligt forbrug
KøretøjPorsche 911 (991) Carrera 4S 3.8
Forbrug9,1 L/100 km25,8 mpg US31 mpg UK
Pris / 100 km15,92 LC100 km
Pris / 100 mi25,63 LC100 mi
Årligt brændstofforbrug1.365 L361 US gal300 UK gal
Årlige brændstofomkostninger2.389 LC/år

Direkte sammenligninger

Porsche 911 (991) Carrera 4S 3.8

  • Er 100 kg lettere
  • Har 32 km/t (20 mph) højere topfart
  • Har 12 hk/t bedre effekt/vægt
  • Har 135 L mere bagagerumsvolumen

Fordele

  • Højeste topfart
  • Lettest
  • Bedste effekt/vægt-forhold
  • Størst bagagerum

Ulemper

  • Langsomst 0-100 km/t
  • Laveste effekt

Artega Scalo 37 kWh

  • Har 8 hk mere
  • Er 0,5 s hurtigere fra 0-100 km/t

Fordele

  • Hurtigst 0-100 km/t i denne sammenligning
  • Mest kraftfuld

Ulemper

  • Tungest
  • Laveste topfart
  • Mindste bagagerum

Vælg biler til sammenligning

Mærke
Model
Generation
Motor eller variant
Porsche 911 (991) Carrera 4S 3.8
Artega Scalo 37 kWh
Sammenlign valgte biler
2 køretøjer valgt

Populære sammenligninger

Porsche 911 (991) Carrera 4S 3.8 vs Artega Scalo 37 kWh - sammenligning af biler - FastVsFaster