Biljämförelse

Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 400vsMercedes-Benz GLS (X167) GLS 400d

Jämför specifikationer, acceleration, förbrukning, dimensioner, praktiska egenskaper och uppskattade driftskostnader sida vid sida.

Ny jämförelse

Mercedes-Benz GLS (X166)

GLS 400

333 hk2996 cm³BensinAWDAutomaticTwin-turboSUV2015-2019
VS

Mercedes-Benz GLS (X167)

GLS 400d

330 hk2925 cm³DieselAWDAutomaticTwin-turboSUV2019-2023

Jämförelseöversikt

Använd uppskattningarna som jämförelseunderlag och kontrollera exakta siffror innan du fattar beslut.

Bästa val

Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 400d

  • Snabbast 0-100 km/h
    6,3 s
  • Högsta vridmoment
    700 Nm
    516 lb-ft
  • Lägst kombinerad bränsleförbrukning
    8,1 L/100 km
    29,0 mpg US
    34,9 mpg UK
  • Lägst förbrukning i stad
    10,0 L/100 km
    23,5 mpg US
    28,2 mpg UK
  • Lägst förbrukning på landsväg
    7,0 L/100 km
    33,6 mpg US
    40,4 mpg UK
  • Bästa uppskattade räckvidd
    1 111 km
    690 mi
  • Bästa prestandapoäng
    65/100
  • Bästa ekonomipoäng
    85/100

Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 400

  • Högsta toppfart
    240 km/h
    149 mph
  • Mest kraftfull
    333 hp
    248 kW
  • Lättast
    2 360 kg
    5 203 lb
  • Bästa effekt/vikt
    141 hp/t
    105 kW/t
    7,1 kg/hp
  • Störst bagageutrymme
    680 L
  • Bästa totalpoäng
    71/100
  • Bästa praktikalitetspoäng
    93/100

Specifikationsjämförelse

Specifikationsjämförelse
ModellMercedes-BenzGLS (X166)GLS 400Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
Effekt
333hp248kW
330hp246kW
Vridmoment
480Nm354lb-ft
700Nm516lb-ft
Tjänstevikt
2,360kg5,203lb
2,430kg5,357lb
Totalvikt
3,250kg7,165lb
3,250kg7,165lb
Toppfart
240 km/h
149 mph
238 km/h
148 mph
Till 99 % av toppfarten
93.3s99 %-mål: 238 km/h / 148 mph
Beräknad
89.8s99 %-mål: 236 km/h / 146 mph
Beräknad
0-100 km/h
6.6s
6.3s
0-200 km/h
29.1s
Beräknad
28.6s
Beräknad
0-60 mph
6.2s
Beräknad
6.0s
Beräknad
Bränsleförbrukning
9.4L/100 km25mpg US30.1mpg UK
8.1L/100 km29mpg US34.9mpg UK
Bränsleförbrukning stad
11.7L/100 km20.1mpg US24.1mpg UK
10L/100 km23.5mpg US28.2mpg UK
Bränsleförbrukning landsväg
8L/100 km29.4mpg US35.3mpg UK
7L/100 km33.6mpg US40.4mpg UK
kvartsmil
14.7s
Beräknad
14.5s
Beräknad
Effekt/vikt
141hp/t105kW/t64hp/1000 lb
Beräknad
136hp/t101kW/t62hp/1000 lb
Beräknad
Vridmoment/vikt
203Nm/t136lb-ft/ton
Beräknad
288Nm/t193lb-ft/ton
Beräknad
Uppskattad räckvidd
1,064km661mi
Beräknad
1,111km690mi
Beräknad
Motorvolym
2,996cc183cu in
2,925cc178cu in
Längd
5,130mm202in
5,207mm205in
Bredd
1,934mm76in
1,956mm77in
Höjd
1,850mm73in
1,838mm72in
Hjulbas
3,075mm121in
3,135mm123in
Spårvidd fram
1,655mm65in
1,669mm66in
Spårvidd bak
1,675mm66in
1,692mm67in
Markfrigång-
215mm8in
Bagageutrymme
680L
355L
Max bagageutrymme
2,300L
2,400L
Dörrar
5
5
Säten
5
7
Bränsletank
100L
90L
CO2-utsläpp
218g/km
-

Prestandadiagram

Använd uppskattningarna som jämförelseunderlag och kontrollera exakta siffror innan du fattar beslut.

Dynosimulering

Uppskattade originalkurvor för effekt och vridmoment efter motorvarv.

Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 400Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 400dEffektVridmoment
  • Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 400: Effekt / Vridmoment
  • Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 400d: Effekt / Vridmoment
Datatabell Dynosimulering
FordonMaxeffekt varv/minMaxtorque varv/minMax motorvarv
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 4005 250-6 000 rpm1 600-4 000 rpm6 250 rpm
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d3 600-4 200 rpm1 200-3 200 rpm4 450 rpm

Accelerationskurva

Uppskattad hastighet över tid för valda fordon.

Acceleration- och dragracetabell
MetrikMercedes-BenzGLS (X166)GLS 400Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
Accelerationspunkter
0-60 mph
0-97 km/h
6,2 s
6,0 s
0-100 km/h
0-62 mph
6,6 s
6,3 s
0-200 km/h
0-124 mph
29,1 s
28,6 s
Toppfart
240 km/h
149 mph
238 km/h
148 mph
Dragracesimulering
60 ft
18 m
2,3 s
2,3 s
330 ft
101 m
6,3 s
6,1 s
1/8 mile
201 m
9,5 s
9,3 s
1000 ft
305 m
12,3 s
12,1 s
kvartsmil
402 m
14,7 s
14,5 s
Passagefart
kvartsmil
402 m
154 km/h
96 mph
156 km/h
97 mph

Effekt-jämförelse

Stapeldiagram för Effekt. Högre är bättre · hp / kW

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 400
333 hp
248 kW
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
330 hp
246 kW

Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 400 har 3 hp mer än Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 400d.

Den största skillnaden i effekt är mellan Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 400d och Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 400: 3 hp (2 kW).

Vridmoment-jämförelse

Stapeldiagram för Vridmoment. Högre är bättre · Nm / lb-ft

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 400
480 Nm
354 lb-ft
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
700 Nm
516 lb-ft

Tjänstevikt-jämförelse

Stapeldiagram för Tjänstevikt. Lägre är bättre · kg / lb

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 400
2 360 kg
5 203 lb
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
2 430 kg
5 357 lb

Toppfart utan begränsare-jämförelse

Stapeldiagram för Toppfart utan begränsare. Högre är bättre · km/h / mph

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 400
240 km/h
149 mph
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
238 km/h
148 mph

0-100 km/h-jämförelse

Stapeldiagram för 0-100 km/h. Lägre är bättre · seconds

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 4006,6 s
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d6,3 s

Även om Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 400 har mer effekt är Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 400d snabbare från 0-100 km/h.

Den största skillnaden i 0-100 km/h är mellan Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 400d och Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 400: 0,3 s.

Bränsleförbrukning-jämförelse

Stapeldiagram för Bränsleförbrukning. Lägre är bättre · L/100 km / mpg US / mpg UK

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 400
9,4 L/100 km
25,0 mpg US
30,1 mpg UK
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
8,1 L/100 km
29,0 mpg US
34,9 mpg UK

Den största skillnaden i bränsleförbrukning är mellan Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 400d och Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 400: 1,3 L/100 km.

Effekt/vikt-jämförelse

Stapeldiagram för Effekt/vikt. Högre är bättre · hp/t / kW/t

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 400
141 hp/t
105 kW/t
7,1 kg/hp
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
136 hp/t
101 kW/t
7,4 kg/hp

Uppskattad räckvidd-jämförelse

Stapeldiagram för Uppskattad räckvidd. Högre är bättre · km / mi

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 400
1 064 km
661 mi
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
1 111 km
690 mi

Prestandaradardiagram

Radardiagram som jämför normaliserade prestanda- och förbrukningspoäng.

Datatabell för diagram
FordonEffektAccelerationToppfart
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 400
333 hp
248 kW
6,6 s
240 km/h
149 mph
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
330 hp
246 kW
6,3 s
238 km/h
148 mph

Mest attraktiva kvadranten

Spridningsdiagram med prestandapoäng på X-axeln och praktikalitetspoäng på Y-axeln.

Datatabell för diagram
FordonPrestandapoängPraktikalitetspoäng
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 400
Effekt
333 hp
248 kW
0-100 km/h6,6 s
Toppfart
240 km/h
149 mph
Dörrar/säten
5 dörrar
5 säten
Bagageutrymme
680 L
24,0 cu ft
Längd
5 130 mm
202,0 in
Höjd
1 850 mm
72,8 in
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
Effekt
330 hp
246 kW
0-100 km/h6,3 s
Toppfart
238 km/h
148 mph
Dörrar/säten
5 dörrar
7 säten
Bagageutrymme
355 L
12,5 cu ft
Längd
5 207 mm
205,0 in
Höjd
1 838 mm
72,4 in

Prestanda mot bränsleeffektivitet

Bilar närmare övre högra hörnet kombinerar starkare prestanda med bättre bränsleeffektivitets-poäng.

Datatabell Prestanda mot bränsleeffektivitet
FordonPrestandapoängBränsleeffektivitets-poäng
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 400
Effekt
333 hp
248 kW
0-100 km/h6,6 s
Toppfart
240 km/h
149 mph
9,4 L/100 km
25,0 mpg US
30,1 mpg UK
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
Effekt
330 hp
246 kW
0-100 km/h6,3 s
Toppfart
238 km/h
148 mph
8,1 L/100 km
29,0 mpg US
34,9 mpg UK

Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 400d ligger närmast målet uppe till höger för balans mellan prestanda och bränsleeffektivitet.

Acceleration mot bränsleförbrukning

Bilar närmare nedre vänstra hörnet erbjuder en bättre mix av snabb acceleration och låg förbrukning.

Datatabell Acceleration mot bränsleförbrukning
FordonBränsleförbrukning, L/100 km0-100 km/h, s
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 400
9,4 L/100 km
25,0 mpg US
30,1 mpg UK
6,6 s
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
8,1 L/100 km
29,0 mpg US
34,9 mpg UK
6,3 s

Effekt/vikt mot bränsleförbrukning

Det skuggade området gynnar högre effekt/vikt med lägre sammanlagd bränsleförbrukning.

Datatabell Effekt/vikt mot bränsleförbrukning
FordonEffekt/vikt, hp/tBränsleförbrukning, L/100 km
Mercedes-BenzGLS (X166)GLS 400
141 hp/t
105 kW/t
7,1 kg/hp
9,4 L/100 km
25,0 mpg US
30,1 mpg UK
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
136 hp/t
101 kW/t
7,4 kg/hp
8,1 L/100 km
29,0 mpg US
34,9 mpg UK

Detaljerad poängfördelning

Detaljerad poängfördelning
FordonMercedes-BenzGLS (X166)GLS 400Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 400d
Effekt
333 hp
248 kW
330 hp
246 kW
Vridmoment
480 Nm
354 lb-ft
700 Nm
516 lb-ft
Acceleration
6,6 s
6,3 s
Toppfart
240 km/h
149 mph
238 km/h
148 mph
Lätthet
2 360 kg
5 203 lb
2 430 kg
5 357 lb
Bränsleförbrukning
9,4 L/100 km
25,0 mpg US
30,1 mpg UK
8,1 L/100 km
29,0 mpg US
34,9 mpg UK
Praktisk användbarhet
Dörrar/säten
5 dörrar
5 säten
Bagageutrymme
680 L
24,0 cu ft
Längd
5 130 mm
202,0 in
Höjd
1 850 mm
72,8 in
Dörrar/säten
5 dörrar
7 säten
Bagageutrymme
355 L
12,5 cu ft
Längd
5 207 mm
205,0 in
Höjd
1 838 mm
72,4 in
Räckviddspoäng
1 064 km
661 mi
1 111 km
690 mi
CO2-poäng
218 g/km
-
Bagageutrymmespoäng
680 L
24,0 cu ft
355 L
12,5 cu ft
Effekt/vikt-poäng
141 hp/t
105 kW/t
7,1 kg/hp
136 hp/t
101 kW/t
7,4 kg/hp
Totalt
Fast poäng
Fast poäng

Bränslekostnad och årlig användning

Uppskatta driftskostnader utifrån kombinerad förbrukning, din årliga körsträcka och bränslepriset i din lokala valuta.

Ange bränslepriset i din lokala valuta, till exempel €/L, $/gal, £/L eller annan lokal valuta.

LC = lokal valuta

Bränslekostnad och årlig användning
FordonMercedes-Benz GLS (X166) GLS 400Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 400d
Förbrukning9,4 L/100 km25 mpg US30,1 mpg UK8,1 L/100 km29 mpg US34,9 mpg UK
Kostnad / 100 km16,45 LC100 km14,17 LC100 km
Kostnad / 100 mi26,47 LC100 mi22,81 LC100 mi
Årlig bränsleåtgång1 410 L372 US gal310 UK gal1 215 L321 US gal267 UK gal
Årlig bränslekostnad2 468 LC/year2 126 LC/year

Huvud mot huvud-jämförelser

Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 400

  • Har 3 hp mer
  • Är 70 kg lättare
  • Har 2 km/h (1 mph) högre toppfart
  • Har 5 hp/t bättre effekt/vikt
  • Har 325 L större bagageutrymme

Fördelar

  • Högsta toppfart
  • Mest kraftfull
  • Lättast
  • Bästa effekt/vikt-förhållande
  • Störst bagageutrymme

Nackdelar

  • Långsammast 0-100 km/h
  • Högst kombinerad bränsleförbrukning

Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 400d

  • Har 220 Nm mer
  • Är 0,3 s snabbare från 0-100 km/h
  • Använder 1,3 L/100 km mindre bränsle
  • Har 47 km (29 mi) längre uppskattad räckvidd

Fördelar

  • Snabbast 0-100 km/h i denna jämförelse
  • Högsta vridmoment
  • Lägst kombinerad bränsleförbrukning
  • Bästa uppskattade räckvidd

Nackdelar

  • Lägst effekt
  • Tyngst
  • Lägst toppfart
  • Minst bagageutrymme

Välj bilar att jämföra

Märke
Modell
Generation
Motor eller version
Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 400
Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 400d
Jämför valda bilar
2 fordon valda

Populära jämförelser

Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 400 vs Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 400d - biljämförelse - FastVsFaster