Biljämförelse

Land Rover Defender 110 (L663) Octa 4.4 V8 P635vsLotus Emeya 102 kWh

Jämför specifikationer, acceleration, förbrukning, dimensioner, praktiska egenskaper och uppskattade driftskostnader sida vid sida.

Ny jämförelse

Land Rover Defender 110 (L663)

Octa 4.4 V8 P635

635 hk4395 cm³BensinAWDAutomaticTurboladdad2024-nuvarande
VS

Lotus Emeya

102 kWh

612 hkElAWDAutomaticLiftback / fastback2024-nuvarande

Jämförelseöversikt

Använd uppskattningarna som jämförelseunderlag och kontrollera exakta siffror innan du fattar beslut.

Bästa val

Land Rover Defender 110 (L663) Octa 4.4 V8 P635

  • Snabbast 0-100 km/h
    4,0 s
  • Högsta toppfart
    260 km/h
    162 mph Obegränsad
    250 km/h
    155 mph Begränsad
  • Mest kraftfull
    635 hp
    474 kW
  • Högsta vridmoment
    750 Nm
    553 lb-ft
  • Bästa effekt/vikt
    253 hp/t
    189 kW/t
    4,0 kg/hp
  • Störst bagageutrymme
    786 L
  • Bästa totalpoäng
    82/100
  • Bästa ekonomipoäng
    70/100
  • Bästa praktikalitetspoäng
    85/100

Specifikationsjämförelse

Specifikationsjämförelse
ModellLand RoverDefender 110 (L663)Octa 4.4 V8 P635LotusEmeya102 kWh
Effekt
635hp474kW
612hp456kW
Vridmoment
750Nm553lb-ft
710Nm524lb-ft
Tjänstevikt
2,510kg5,534lb
2,490kg5,490lb
Totalvikt
3,230kg7,121lb
-
Toppfart
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Beräknad
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Beräknad
Till 99 % av toppfarten
61.0s99 %-mål: 257 km/h / 160 mph
Beräknad
58.4s99 %-mål: 257 km/h / 160 mph
Beräknad
0-100 km/h
4.0s
4.2s
0-200 km/h
15.3s
Beräknad
15.3s
Beräknad
0-60 mph
3.8s
Beräknad
4.0s
Beräknad
Bränsleförbrukning
13.9L/100 km16.9mpg US20.3mpg UK
-
kvartsmil
12.2s
Beräknad
12.3s
Beräknad
Effekt/vikt
253hp/t189kW/t115hp/1000 lb
Beräknad
246hp/t183kW/t111hp/1000 lb
Beräknad
Vridmoment/vikt
299Nm/t200lb-ft/ton
Beräknad
285Nm/t191lb-ft/ton
Beräknad
Uppskattad räckvidd
647km402mi
Beräknad
-
Motorvolym
4,395cc268cu in
-
Längd
5,003mm197in
5,139mm202in
Höjd
1,995mm79in
1,459mm57in
Hjulbas
3,023mm119in
3,069mm121in
Spårvidd fram
1,773mm70in
-
Spårvidd bak
1,770mm70in
-
Markfrigång
323mm13in
141mm6in
Bagageutrymme
786L
509L
Max bagageutrymme
1,875L
1,388L
Dörrar
5
5
Säten
5
5
Bränsletank
90L
-

Prestandadiagram

Använd uppskattningarna som jämförelseunderlag och kontrollera exakta siffror innan du fattar beslut.

Accelerationskurva

Uppskattad hastighet över tid för valda fordon.

Acceleration- och dragracetabell
MetrikLand RoverDefender 110 (L663)Octa 4.4 V8 P635LotusEmeya102 kWh
Accelerationspunkter
0-60 mph
0-97 km/h
3,8 s
4,0 s
0-100 km/h
0-62 mph
4,0 s
4,2 s
0-200 km/h
0-124 mph
15,3 s
15,3 s
Toppfart
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Troligen begränsad
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Troligen begränsad
Dragracesimulering
60 ft
18 m
1,9 s
2,0 s
330 ft
101 m
5,2 s
5,3 s
1/8 mile
201 m
7,9 s
8,0 s
1000 ft
305 m
10,2 s
10,4 s
kvartsmil
402 m
12,2 s
12,3 s
Passagefart
kvartsmil
402 m
183 km/h
114 mph
183 km/h
114 mph

Effekt-jämförelse

Stapeldiagram för Effekt. Högre är bättre · hp / kW

Datatabell för diagram
FordonVärde
Land RoverDefender 110 (L663)Octa 4.4 V8 P635
635 hp
474 kW
LotusEmeya102 kWh
612 hp
456 kW

Land Rover Defender 110 (L663) Octa 4.4 V8 P635 har 23 hp mer än Lotus Emeya 102 kWh.

Den största skillnaden i effekt är mellan Lotus Emeya 102 kWh och Land Rover Defender 110 (L663) Octa 4.4 V8 P635: 23 hp (17 kW).

Vridmoment-jämförelse

Stapeldiagram för Vridmoment. Högre är bättre · Nm / lb-ft

Datatabell för diagram
FordonVärde
Land RoverDefender 110 (L663)Octa 4.4 V8 P635
750 Nm
553 lb-ft
LotusEmeya102 kWh
710 Nm
524 lb-ft

Tjänstevikt-jämförelse

Stapeldiagram för Tjänstevikt. Lägre är bättre · kg / lb

Datatabell för diagram
FordonVärde
Land RoverDefender 110 (L663)Octa 4.4 V8 P635
2 510 kg
5 534 lb
LotusEmeya102 kWh
2 490 kg
5 490 lb

Toppfart utan begränsare-jämförelse

Stapeldiagram för Toppfart utan begränsare. Högre är bättre · km/h / mph

Datatabell för diagram
FordonVärde
Land RoverDefender 110 (L663)Octa 4.4 V8 P635
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
LotusEmeya102 kWh
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph

0-100 km/h-jämförelse

Stapeldiagram för 0-100 km/h. Lägre är bättre · seconds

Datatabell för diagram
FordonVärde
Land RoverDefender 110 (L663)Octa 4.4 V8 P6354,0 s
LotusEmeya102 kWh4,2 s

Den största skillnaden i 0-100 km/h är mellan Land Rover Defender 110 (L663) Octa 4.4 V8 P635 och Lotus Emeya 102 kWh: 0,2 s.

Effekt/vikt-jämförelse

Stapeldiagram för Effekt/vikt. Högre är bättre · hp/t / kW/t

Datatabell för diagram
FordonVärde
Land RoverDefender 110 (L663)Octa 4.4 V8 P635
253 hp/t
189 kW/t
4,0 kg/hp
LotusEmeya102 kWh
246 hp/t
183 kW/t
4,1 kg/hp

Prestandaradardiagram

Radardiagram som jämför normaliserade prestanda- och förbrukningspoäng.

Datatabell för diagram
FordonEffektAccelerationToppfart
Land RoverDefender 110 (L663)Octa 4.4 V8 P635
635 hp
474 kW
4,0 s
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
LotusEmeya102 kWh
612 hp
456 kW
4,2 s
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph

Mest attraktiva kvadranten

Spridningsdiagram med prestandapoäng på X-axeln och praktikalitetspoäng på Y-axeln.

Datatabell för diagram
FordonPrestandapoängPraktikalitetspoäng
Land RoverDefender 110 (L663)Octa 4.4 V8 P635
Effekt
635 hp
474 kW
0-100 km/h4,0 s
Toppfart
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Dörrar/säten
5 dörrar
5 säten
Bagageutrymme
786 L
27,8 cu ft
Längd
5 003 mm
197,0 in
Höjd
1 995 mm
78,5 in
LotusEmeya102 kWh
Effekt
612 hp
456 kW
0-100 km/h4,2 s
Toppfart
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Dörrar/säten
5 dörrar
5 säten
Bagageutrymme
509 L
18,0 cu ft
Längd
5 139 mm
202,3 in
Höjd
1 459 mm
57,4 in

Detaljerad poängfördelning

Detaljerad poängfördelning
FordonLand RoverDefender 110 (L663)Octa 4.4 V8 P635LotusEmeya102 kWh
Effekt
635 hp
474 kW
612 hp
456 kW
Vridmoment
750 Nm
553 lb-ft
710 Nm
524 lb-ft
Acceleration
4,0 s
4,2 s
Toppfart
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Lätthet
2 510 kg
5 534 lb
2 490 kg
5 490 lb
Bränsleförbrukning
13,9 L/100 km
16,9 mpg US
20,3 mpg UK
-
Praktisk användbarhet
Dörrar/säten
5 dörrar
5 säten
Bagageutrymme
786 L
27,8 cu ft
Längd
5 003 mm
197,0 in
Höjd
1 995 mm
78,5 in
Dörrar/säten
5 dörrar
5 säten
Bagageutrymme
509 L
18,0 cu ft
Längd
5 139 mm
202,3 in
Höjd
1 459 mm
57,4 in
Räckviddspoäng
647 km
402 mi
-
Bagageutrymmespoäng
786 L
27,8 cu ft
509 L
18,0 cu ft
Effekt/vikt-poäng
253 hp/t
189 kW/t
4,0 kg/hp
246 hp/t
183 kW/t
4,1 kg/hp
Totalt
Fast poäng
Fast poäng

Bränslekostnad och årlig användning

Uppskatta driftskostnader utifrån kombinerad förbrukning, din årliga körsträcka och bränslepriset i din lokala valuta.

Ange bränslepriset i din lokala valuta, till exempel €/L, $/gal, £/L eller annan lokal valuta.

LC = lokal valuta

Bränslekostnad och årlig användning
FordonLand Rover Defender 110 (L663) Octa 4.4 V8 P635
Förbrukning13,9 L/100 km16,9 mpg US20,3 mpg UK
Kostnad / 100 km24,33 LC100 km
Kostnad / 100 mi39,15 LC100 mi
Årlig bränsleåtgång2 085 L551 US gal459 UK gal
Årlig bränslekostnad3 649 LC/year

Huvud mot huvud-jämförelser

Land Rover Defender 110 (L663) Octa 4.4 V8 P635

  • Har 23 hp mer
  • Har 40 Nm mer
  • Är 0,2 s snabbare från 0-100 km/h
  • Har 7 hp/t bättre effekt/vikt
  • Har 277 L större bagageutrymme

Fördelar

  • Snabbast 0-100 km/h i denna jämförelse
  • Högsta toppfart
  • Mest kraftfull
  • Högsta vridmoment
  • Bästa effekt/vikt-förhållande
  • Störst bagageutrymme

Nackdelar

  • Tyngst

Lotus Emeya 102 kWh

  • Är 20 kg lättare

Fördelar

  • Lättast

Nackdelar

  • Långsammast 0-100 km/h
  • Lägst effekt
  • Minst bagageutrymme

Välj bilar att jämföra

Märke
Modell
Generation
Motor eller version
Land Rover Defender 110 (L663) Octa 4.4 V8 P635
Lotus Emeya 102 kWh
Jämför valda bilar
2 fordon valda

Populära jämförelser

Land Rover Defender 110 (L663) Octa 4.4 V8 P635 vs Lotus Emeya 102 kWh - biljämförelse - FastVsFaster