Biljämförelse

Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 580 V8vsGenesis GV70 Electrified 77.4 kWh

Jämför specifikationer, acceleration, förbrukning, dimensioner, praktiska egenskaper och uppskattade driftskostnader sida vid sida.

Ny jämförelse

Mercedes-Benz GLS (X167)

GLS 580 V8

489 hk3982 cm³BensinAWDAutomaticTwin-turboSUV2020-2021
VS

Jämförelseöversikt

Använd uppskattningarna som jämförelseunderlag och kontrollera exakta siffror innan du fattar beslut.

Bästa val

Genesis GV70 Electrified 77.4 kWh

  • Snabbast 0-100 km/h
    4,2 s
  • Mest kraftfull
    490 hp
    365 kW
  • Lättast
    2 310 kg
    5 093 lb
  • Bästa effekt/vikt
    212 hp/t
    158 kW/t
    4,7 kg/hp
  • Störst bagageutrymme
    503 L
  • Bästa totalpoäng
    81/100
  • Bästa prestandapoäng
    79/100
  • Bästa praktikalitetspoäng
    84/100

Specifikationsjämförelse

Specifikationsjämförelse
ModellMercedes-BenzGLS (X167)GLS 580 V8GenesisGV70Electrified 77.4 kWh
Effekt
489hp365kW
490hp365kW
Vridmoment
700Nm516lb-ft
700Nm516lb-ft
Tjänstevikt
2,470kg5,445lb
2,310kg5,093lb
Totalvikt
3,250kg7,165lb
2,845kg6,272lb
Toppfart
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Beräknad
235 km/h
146 mph
Till 99 % av toppfarten
77.4s99 %-mål: 257 km/h / 160 mph
Beräknad
42.6s99 %-mål: 233 km/h / 145 mph
Beräknad
0-100 km/h
5.3s
4.2s
0-200 km/h
19.8s
Beräknad
16.2s
Beräknad
0-60 mph
5.0s
Beräknad
4.0s
Beräknad
Bränsleförbrukning
11L/100 km21.4mpg US25.7mpg UK
-
Bränsleförbrukning stad
15L/100 km15.7mpg US18.8mpg UK
-
Bränsleförbrukning landsväg
8.9L/100 km26.4mpg US31.7mpg UK
-
kvartsmil
13.5s
Beräknad
12.4s
Beräknad
Effekt/vikt
198hp/t148kW/t90hp/1000 lb
Beräknad
212hp/t158kW/t96hp/1000 lb
Beräknad
Vridmoment/vikt
283Nm/t190lb-ft/ton
Beräknad
303Nm/t203lb-ft/ton
Beräknad
Uppskattad räckvidd
818km508mi
Beräknad
-
Motorvolym
3,982cc243cu in
-
Längd
5,207mm205in
4,715mm186in
Bredd
2,030mm80in
1,910mm75in
Höjd
1,838mm72in
1,630mm64in
Hjulbas
3,135mm123in
2,875mm113in
Spårvidd fram
1,669mm66in
1,647mm65in
Spårvidd bak
1,692mm67in
1,661mm65in
Markfrigång
215mm8in
174mm7in
Bagageutrymme
355L
503L
Max bagageutrymme
2,400L
1,678L
Dörrar
5
5
Säten
7
5
Bränsletank
90L
-

Prestandadiagram

Använd uppskattningarna som jämförelseunderlag och kontrollera exakta siffror innan du fattar beslut.

Accelerationskurva

Uppskattad hastighet över tid för valda fordon.

Acceleration- och dragracetabell
MetrikMercedes-BenzGLS (X167)GLS 580 V8GenesisGV70Electrified 77.4 kWh
Accelerationspunkter
0-60 mph
0-97 km/h
5,0 s
4,0 s
0-100 km/h
0-62 mph
5,3 s
4,2 s
0-200 km/h
0-124 mph
19,8 s
16,2 s
Toppfart
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Begränsad
235 km/h
146 mph
Dragracesimulering
60 ft
18 m
2,2 s
2,0 s
330 ft
101 m
5,8 s
5,3 s
1/8 mile
201 m
8,8 s
8,0 s
1000 ft
305 m
11,3 s
10,4 s
kvartsmil
402 m
13,5 s
12,4 s
Passagefart
kvartsmil
402 m
170 km/h
106 mph
182 km/h
113 mph

Effekt-jämförelse

Stapeldiagram för Effekt. Högre är bättre · hp / kW

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 580 V8
489 hp
365 kW
GenesisGV70Electrified 77.4 kWh
490 hp
365 kW

Genesis GV70 Electrified 77.4 kWh har 1 hp mer än Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 580 V8.

Den största skillnaden i effekt är mellan Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 580 V8 och Genesis GV70 Electrified 77.4 kWh: 1 hp (1 kW).

Vridmoment-jämförelse

Stapeldiagram för Vridmoment. Högre är bättre · Nm / lb-ft

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 580 V8
700 Nm
516 lb-ft
GenesisGV70Electrified 77.4 kWh
700 Nm
516 lb-ft

Tjänstevikt-jämförelse

Stapeldiagram för Tjänstevikt. Lägre är bättre · kg / lb

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 580 V8
2 470 kg
5 445 lb
GenesisGV70Electrified 77.4 kWh
2 310 kg
5 093 lb

Toppfart utan begränsare-jämförelse

Stapeldiagram för Toppfart utan begränsare. Högre är bättre · km/h / mph

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 580 V8
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
GenesisGV70Electrified 77.4 kWh
235 km/h
146 mph

0-100 km/h-jämförelse

Stapeldiagram för 0-100 km/h. Lägre är bättre · seconds

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 580 V85,3 s
GenesisGV70Electrified 77.4 kWh4,2 s

Den största skillnaden i 0-100 km/h är mellan Genesis GV70 Electrified 77.4 kWh och Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 580 V8: 1,1 s.

Effekt/vikt-jämförelse

Stapeldiagram för Effekt/vikt. Högre är bättre · hp/t / kW/t

Datatabell för diagram
FordonVärde
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 580 V8
198 hp/t
148 kW/t
5,1 kg/hp
GenesisGV70Electrified 77.4 kWh
212 hp/t
158 kW/t
4,7 kg/hp

Prestandaradardiagram

Radardiagram som jämför normaliserade prestanda- och förbrukningspoäng.

Datatabell för diagram
FordonEffektAccelerationToppfart
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 580 V8
489 hp
365 kW
5,3 s
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
GenesisGV70Electrified 77.4 kWh
490 hp
365 kW
4,2 s
235 km/h
146 mph

Mest attraktiva kvadranten

Spridningsdiagram med prestandapoäng på X-axeln och praktikalitetspoäng på Y-axeln.

Datatabell för diagram
FordonPrestandapoängPraktikalitetspoäng
Mercedes-BenzGLS (X167)GLS 580 V8
Effekt
489 hp
365 kW
0-100 km/h5,3 s
Toppfart
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Dörrar/säten
5 dörrar
7 säten
Bagageutrymme
355 L
12,5 cu ft
Längd
5 207 mm
205,0 in
Höjd
1 838 mm
72,4 in
GenesisGV70Electrified 77.4 kWh
Effekt
490 hp
365 kW
0-100 km/h4,2 s
Toppfart
235 km/h
146 mph
Dörrar/säten
5 dörrar
5 säten
Bagageutrymme
503 L
17,8 cu ft
Längd
4 715 mm
185,6 in
Höjd
1 630 mm
64,2 in

Detaljerad poängfördelning

Detaljerad poängfördelning
FordonMercedes-BenzGLS (X167)GLS 580 V8GenesisGV70Electrified 77.4 kWh
Effekt
489 hp
365 kW
490 hp
365 kW
Vridmoment
700 Nm
516 lb-ft
700 Nm
516 lb-ft
Acceleration
5,3 s
4,2 s
Toppfart
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
235 km/h
146 mph
Lätthet
2 470 kg
5 445 lb
2 310 kg
5 093 lb
Bränsleförbrukning
11,0 L/100 km
21,4 mpg US
25,7 mpg UK
-
Praktisk användbarhet
Dörrar/säten
5 dörrar
7 säten
Bagageutrymme
355 L
12,5 cu ft
Längd
5 207 mm
205,0 in
Höjd
1 838 mm
72,4 in
Dörrar/säten
5 dörrar
5 säten
Bagageutrymme
503 L
17,8 cu ft
Längd
4 715 mm
185,6 in
Höjd
1 630 mm
64,2 in
Räckviddspoäng
818 km
508 mi
-
Bagageutrymmespoäng
355 L
12,5 cu ft
503 L
17,8 cu ft
Effekt/vikt-poäng
198 hp/t
148 kW/t
5,1 kg/hp
212 hp/t
158 kW/t
4,7 kg/hp
Totalt
Fast poäng
Fast poäng

Bränslekostnad och årlig användning

Uppskatta driftskostnader utifrån kombinerad förbrukning, din årliga körsträcka och bränslepriset i din lokala valuta.

Ange bränslepriset i din lokala valuta, till exempel €/L, $/gal, £/L eller annan lokal valuta.

LC = lokal valuta

Bränslekostnad och årlig användning
FordonMercedes-Benz GLS (X167) GLS 580 V8
Förbrukning11 L/100 km21,4 mpg US25,7 mpg UK
Kostnad / 100 km19,25 LC100 km
Kostnad / 100 mi30,98 LC100 mi
Årlig bränsleåtgång1 650 L436 US gal363 UK gal
Årlig bränslekostnad2 888 LC/year

Huvud mot huvud-jämförelser

Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 580 V8

  • Har 25 km/h (16 mph) högre toppfart

Fördelar

  • Högsta toppfart
  • Högsta vridmoment

Nackdelar

  • Långsammast 0-100 km/h
  • Lägst effekt
  • Tyngst
  • Minst bagageutrymme

Genesis GV70 Electrified 77.4 kWh

  • Har 1 hp mer
  • Är 160 kg lättare
  • Är 1,1 s snabbare från 0-100 km/h
  • Har 14 hp/t bättre effekt/vikt
  • Har 148 L större bagageutrymme

Fördelar

  • Snabbast 0-100 km/h i denna jämförelse
  • Mest kraftfull
  • Lättast
  • Bästa effekt/vikt-förhållande
  • Störst bagageutrymme

Nackdelar

  • Lägst toppfart

Välj bilar att jämföra

Märke
Modell
Generation
Motor eller version
Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 580 V8
Genesis GV70 Electrified 77.4 kWh
Jämför valda bilar
2 fordon valda

Populära jämförelser

Mercedes-Benz GLS (X167) GLS 580 V8 vs Genesis GV70 Electrified 77.4 kWh - biljämförelse - FastVsFaster