Biljämförelse

Chevrolet Corvette Convertible (C7) Grand sport 6.2 V8vsMG Cyberster 77 kWh

Jämför specifikationer, acceleration, förbrukning, dimensioner, praktiska egenskaper och uppskattade driftskostnader sida vid sida.

Ny jämförelse

Chevrolet Corvette Convertible (C7)

Grand sport 6.2 V8

466 hk6162 cm³BensinRWDManualSugmotorRoadster2016-2019
VS

MG Cyberster

77 kWh

510 hkElAWDAutomaticRoadster2024-nuvarande

Jämförelseöversikt

Använd uppskattningarna som jämförelseunderlag och kontrollera exakta siffror innan du fattar beslut.

Bästa val

MG Cyberster 77 kWh

  • Snabbast 0-100 km/h
    3,2 s
  • Mest kraftfull
    510 hp
    380 kW
  • Högsta vridmoment
    725 Nm
    535 lb-ft
  • Störst bagageutrymme
    249 L
  • Bästa praktikalitetspoäng
    31/100

Specifikationsjämförelse

Specifikationsjämförelse
ModellChevroletCorvette Convertible (C7)Grand sport 6.2 V8MGCyberster77 kWh
Effekt
466hp347kW
510hp380kW
Vridmoment
630Nm465lb-ft
725Nm535lb-ft
Tjänstevikt
1,614kg3,558lb
1,985kg4,376lb
Toppfart
285 km/h
177 mph
Obegränsad
220 km/h137 mph
Begränsad
200 km/h124 mph
Beräknad
Till 99 % av toppfarten
56.4s99 %-mål: 282 km/h / 175 mph
Beräknad
32.1s99 %-mål: 218 km/h / 135 mph
Beräknad
0-100 km/h
4.2s
3.2s
0-200 km/h
13.0s
Beräknad
15.3s
Beräknad
0-60 mph
4.0s
Beräknad
3.0s
Beräknad
Bränsleförbrukning
12.3L/100 km19.1mpg US23.0mpg UK
-
Bränsleförbrukning stad
19.4L/100 km12.1mpg US14.6mpg UK
-
Bränsleförbrukning landsväg
8.2L/100 km28.7mpg US34.4mpg UK
-
kvartsmil
12.1s
Beräknad
11.5s
Beräknad
Effekt/vikt
289hp/t215kW/t131hp/1000 lb
Beräknad
257hp/t192kW/t117hp/1000 lb
Beräknad
Vridmoment/vikt
390Nm/t261lb-ft/ton
Beräknad
365Nm/t244lb-ft/ton
Beräknad
Uppskattad räckvidd
569km354mi
Beräknad
-
Motorvolym
6,162cc376cu in
-
Längd
4,514mm178in
4,535mm179in
Bredd
1,965mm77in
1,913mm75in
Höjd
1,243mm49in
1,329mm52in
Hjulbas
2,710mm107in
2,690mm106in
Spårvidd fram
1,633mm64in
-
Spårvidd bak
1,607mm63in
-
Bagageutrymme
171L
249L
Max bagageutrymme
243L
-
Dörrar
2
2
Säten
2
2
Bränsletank
70L
-
CO2-utsläpp
282g/km
-

Prestandadiagram

Använd uppskattningarna som jämförelseunderlag och kontrollera exakta siffror innan du fattar beslut.

Accelerationskurva

Uppskattad hastighet över tid för valda fordon.

Acceleration- och dragracetabell
MetrikChevroletCorvette Convertible (C7)Grand sport 6.2 V8MGCyberster77 kWh
Accelerationspunkter
0-60 mph
0-97 km/h
4,0 s
3,0 s
0-100 km/h
0-62 mph
4,2 s
3,2 s
0-200 km/h
0-124 mph
13,0 s
15,3 s
Toppfart
285 km/h
177 mph
Obegränsad
220 km/h137 mph
Begränsad
200 km/h124 mph
Troligen begränsad
Dragracesimulering
60 ft
18 m
2,1 s
1,8 s
330 ft
101 m
5,4 s
4,7 s
1/8 mile
201 m
8,0 s
7,3 s
1000 ft
305 m
10,2 s
9,5 s
kvartsmil
402 m
12,1 s
11,5 s
Passagefart
kvartsmil
402 m
193 km/h
120 mph
186 km/h
115 mph

Effekt-jämförelse

Stapeldiagram för Effekt. Högre är bättre · hp / kW

Datatabell för diagram
FordonVärde
ChevroletCorvette Convertible (C7)Grand sport 6.2 V8
466 hp
347 kW
MGCyberster77 kWh
510 hp
380 kW

MG Cyberster 77 kWh har 44 hp mer än Chevrolet Corvette Convertible (C7) Grand sport 6.2 V8.

Den största skillnaden i effekt är mellan Chevrolet Corvette Convertible (C7) Grand sport 6.2 V8 och MG Cyberster 77 kWh: 44 hp (33 kW).

Vridmoment-jämförelse

Stapeldiagram för Vridmoment. Högre är bättre · Nm / lb-ft

Datatabell för diagram
FordonVärde
ChevroletCorvette Convertible (C7)Grand sport 6.2 V8
630 Nm
465 lb-ft
MGCyberster77 kWh
725 Nm
535 lb-ft

Tjänstevikt-jämförelse

Stapeldiagram för Tjänstevikt. Lägre är bättre · kg / lb

Datatabell för diagram
FordonVärde
ChevroletCorvette Convertible (C7)Grand sport 6.2 V8
1 614 kg
3 558 lb
MGCyberster77 kWh
1 985 kg
4 376 lb

Toppfart utan begränsare-jämförelse

Stapeldiagram för Toppfart utan begränsare. Högre är bättre · km/h / mph

Datatabell för diagram
FordonVärde
ChevroletCorvette Convertible (C7)Grand sport 6.2 V8
285 km/h
177 mph
MGCyberster77 kWh
Obegränsad
220 km/h137 mph
Begränsad
200 km/h124 mph

0-100 km/h-jämförelse

Stapeldiagram för 0-100 km/h. Lägre är bättre · seconds

Den största skillnaden i 0-100 km/h är mellan MG Cyberster 77 kWh och Chevrolet Corvette Convertible (C7) Grand sport 6.2 V8: 1,0 s.

Effekt/vikt-jämförelse

Stapeldiagram för Effekt/vikt. Högre är bättre · hp/t / kW/t

Datatabell för diagram
FordonVärde
ChevroletCorvette Convertible (C7)Grand sport 6.2 V8
289 hp/t
215 kW/t
3,5 kg/hp
MGCyberster77 kWh
257 hp/t
192 kW/t
3,9 kg/hp

Prestandaradardiagram

Radardiagram som jämför normaliserade prestanda- och förbrukningspoäng.

Datatabell för diagram
FordonEffektAccelerationToppfart
ChevroletCorvette Convertible (C7)Grand sport 6.2 V8
466 hp
347 kW
4,2 s
285 km/h
177 mph
MGCyberster77 kWh
510 hp
380 kW
3,2 s
Obegränsad
220 km/h137 mph
Begränsad
200 km/h124 mph

Mest attraktiva kvadranten

Spridningsdiagram med prestandapoäng på X-axeln och praktikalitetspoäng på Y-axeln.

Datatabell för diagram
FordonPrestandapoängPraktikalitetspoäng
ChevroletCorvette Convertible (C7)Grand sport 6.2 V8
Effekt
466 hp
347 kW
0-100 km/h4,2 s
Toppfart
285 km/h
177 mph
Dörrar/säten
2 dörrar
2 säten
Bagageutrymme
171 L
6,0 cu ft
Längd
4 514 mm
177,7 in
Höjd
1 243 mm
48,9 in
MGCyberster77 kWh
Effekt
510 hp
380 kW
0-100 km/h3,2 s
Toppfart
Obegränsad
220 km/h137 mph
Begränsad
200 km/h124 mph
Dörrar/säten
2 dörrar
2 säten
Bagageutrymme
249 L
8,8 cu ft
Längd
4 535 mm
178,5 in
Höjd
1 329 mm
52,3 in

Detaljerad poängfördelning

Detaljerad poängfördelning
FordonChevroletCorvette Convertible (C7)Grand sport 6.2 V8MGCyberster77 kWh
Effekt
466 hp
347 kW
510 hp
380 kW
Vridmoment
630 Nm
465 lb-ft
725 Nm
535 lb-ft
Acceleration
4,2 s
3,2 s
Toppfart
285 km/h
177 mph
Obegränsad
220 km/h137 mph
Begränsad
200 km/h124 mph
Lätthet
1 614 kg
3 558 lb
1 985 kg
4 376 lb
Bränsleförbrukning
12,3 L/100 km
19,1 mpg US
23,0 mpg UK
-
Praktisk användbarhet
Dörrar/säten
2 dörrar
2 säten
Bagageutrymme
171 L
6,0 cu ft
Längd
4 514 mm
177,7 in
Höjd
1 243 mm
48,9 in
Dörrar/säten
2 dörrar
2 säten
Bagageutrymme
249 L
8,8 cu ft
Längd
4 535 mm
178,5 in
Höjd
1 329 mm
52,3 in
Räckviddspoäng
569 km
354 mi
-
CO2-poäng
282 g/km
-
Bagageutrymmespoäng
171 L
6,0 cu ft
249 L
8,8 cu ft
Effekt/vikt-poäng
289 hp/t
215 kW/t
3,5 kg/hp
257 hp/t
192 kW/t
3,9 kg/hp
Totalt
Fast poäng
Fast poäng

Bränslekostnad och årlig användning

Uppskatta driftskostnader utifrån kombinerad förbrukning, din årliga körsträcka och bränslepriset i din lokala valuta.

Ange bränslepriset i din lokala valuta, till exempel €/L, $/gal, £/L eller annan lokal valuta.

LC = lokal valuta

Bränslekostnad och årlig användning
FordonChevrolet Corvette Convertible (C7) Grand sport 6.2 V8
Förbrukning12,3 L/100 km19,1 mpg US23 mpg UK
Kostnad / 100 km21,53 LC100 km
Kostnad / 100 mi34,64 LC100 mi
Årlig bränsleåtgång1 845 L487 US gal406 UK gal
Årlig bränslekostnad3 229 LC/year

Huvud mot huvud-jämförelser

MG Cyberster 77 kWh

  • Har 44 hp mer
  • Har 95 Nm mer
  • Är 1,0 s snabbare från 0-100 km/h
  • Har 78 L större bagageutrymme

Fördelar

  • Snabbast 0-100 km/h i denna jämförelse
  • Mest kraftfull
  • Högsta vridmoment
  • Störst bagageutrymme

Nackdelar

  • Tyngst
  • Lägst toppfart

Välj bilar att jämföra

Märke
Modell
Generation
Motor eller version
Chevrolet Corvette Convertible (C7) Grand sport 6.2 V8
MG Cyberster 77 kWh
Jämför valda bilar
2 fordon valda

Populära jämförelser

Chevrolet Corvette Convertible (C7) Grand sport 6.2 V8 vs MG Cyberster 77 kWh - biljämförelse - FastVsFaster