Mercedes-Benz E-class Cabrio (A207)

E 350 BlueEFFICIENCY V6

306 hk3498 cm³BensinRWDAutomaticSugmotorCabriolet / convertible2011-2013
0-100 km/h 6,4 s
Toppfart
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph

Prestanda

Prestanda
Effekt306 hk408 hk388 hk
Vridmoment
370Nm273lb-ft
Motorvolym
3,498cc213cu in
Tjänstevikt
1,710kg3,770lb
Totalvikt
2,255kg4,971lb
Effekt/vikt
179hp/t133kW/t81hp/1000 lb
Beräknad
Vridmoment/vikt
216Nm/t145lb-ft/ton
Beräknad
0-100 km/h
6.4s
0-200 km/h
23.1s
Beräknad
0-60 mph
6.1s
Beräknad
kvartsmil
14.4s
Beräknad
Toppfart
Obegränsad
260 km/h162 mph
Begränsad
250 km/h155 mph
Beräknad
Till 99 % av toppfarten
87.3s99 %-mål: 257 km/h / 160 mph
Beräknad

Effektivitet och räckvidd

Effektivitet och räckvidd
Bränsleförbrukning
7.5L/100 km31.4mpg US37.7mpg UK
Bränsleförbrukning stad
10.2L/100 km23.1mpg US27.7mpg UK
Bränsleförbrukning landsväg
5.9L/100 km39.9mpg US47.9mpg UK
Bränsletank
66L
Uppskattad räckvidd
880km547mi
Beräknad

Motor och drivlina

Motor och drivlina
MotorM 276.952
KarosstypCabriolet / convertible
BränsletypBensin
LaddningSugmotor
DrivningRWD
VäxellådaAutomatic
Växlar7-steg
MotorlayoutFront, Longitudinal
MotorkonfigurationV-engine
Cylindrar6
Ventiler per cylinder4

Dimensioner och utrymme

Dimensioner och utrymme
Längd
4,698mm185in
Bredd
1,786mm70in
Höjd
1,398mm55in
Hjulbas
2,760mm109in
Spårvidd fram
1,538mm61in
Spårvidd bak
1,544mm61in
Bagageutrymme
300L
Max bagageutrymme
390L
Dörrar
2
Säten
4

Prestandaradardiagram

Nuvarande fordon jämfört med den förberäknade medianpoängen i databasen.

Effekt-benchmark

Nuvarande fordon jämfört med databasens median för Effekt. Högre är bättre · hp / kW

Effekt-benchmark
FordonVärde
Mercedes-BenzE-class Cabrio (A207)E 350 BlueEFFICIENCY V6
306 hp
228 kW
Databasmedian
261 hp
195 kW

0-100 km/h-benchmark

Nuvarande fordon jämfört med databasens median för 0-100 km/h. Lägre är bättre · s

0-100 km/h-benchmark
FordonVärde
Mercedes-BenzE-class Cabrio (A207)E 350 BlueEFFICIENCY V66.4 s
Databasmedian6.4 s

Toppfart-benchmark

Nuvarande fordon jämfört med databasens median för Toppfart. Högre är bättre · km/h / mph

Toppfart-benchmark
FordonVärde
Mercedes-BenzE-class Cabrio (A207)E 350 BlueEFFICIENCY V6
260 km/h
162 mph Obegränsad
250 km/h
155 mph Begränsad
Databasmedian
242 km/h
150 mph

Bränsleförbrukning-benchmark

Nuvarande fordon jämfört med databasens median för Bränsleförbrukning. Lägre är bättre · L/100 km / mpg US / mpg UK

Bränsleförbrukning-benchmark
FordonVärde
Mercedes-BenzE-class Cabrio (A207)E 350 BlueEFFICIENCY V6
7.5 L/100 km
31.4 mpg US
37.7 mpg UK
Databasmedian
7.4 L/100 km
31.8 mpg US
38.2 mpg UK

Bränslekostnad och årlig användning

Uppskatta driftskostnader utifrån kombinerad förbrukning, din årliga körsträcka och bränslepriset i din lokala valuta.

Ange bränslepriset i din lokala valuta, till exempel €/L, $/gal, £/L eller annan lokal valuta.

LC = lokal valuta

Bränslekostnad och årlig användning
FordonMercedes-Benz E-class Cabrio (A207) E 350 BlueEFFICIENCY V6
Förbrukning7,5 L/100 km31,4 mpg US37,7 mpg UK
Kostnad / 100 km13,13 LC100 km
Kostnad / 100 mi21,12 LC100 mi
Årlig bränsleåtgång1 125 L297 US gal247 UK gal
Årlig bränslekostnad1 969 LC/year

Dynosimulering

Uppskattade originalkurvor för effekt och vridmoment efter motorvarv.

Mercedes-Benz E-class Cabrio (A207) E 350 BlueEFFICIENCY V6EffektVridmoment
  • Mercedes-Benz E-class Cabrio (A207) E 350 BlueEFFICIENCY V6: Effekt / Vridmoment
Datatabell Dynosimulering
FordonMaxeffekt varv/minMaxtorque varv/minMax motorvarv
Mercedes-BenzE-class Cabrio (A207)E 350 BlueEFFICIENCY V66 500 rpm3 500-5 250 rpm6 750 rpm

Välj bilar att jämföra

Märke
Modell
Generation
Motor eller version
Mercedes-Benz E-class Cabrio (A207) E 350 BlueEFFICIENCY V6

Populära jämförelser

Mercedes-Benz E-class Cabrio (A207) E 350 BlueEFFICIENCY V6 - FastVsFaster