Autojen vertailu

Mercedes-Benz B-class (W245) B 200 TurbovsMercedes-Benz B-class (W247) B 200d

Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.

Uusi vertailu

Mercedes-Benz B-class (W245)

B 200 Turbo

193 hv2034 cm³BensiiniEtuvetoManuaaliTurboahdettuMinivan / MPV2005-2008
VS

Mercedes-Benz B-class (W247)

B 200d

150 hv1950 cm³DieselEtuvetoManuaaliTurboahdettuHatchback2020-2022

Vertailun yleiskuva

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Parhaat valinnat

Mercedes-Benz B-class (W245) B 200 Turbo

  • Nopein 0-100 km/h
    7,6 s
  • Korkein huippunopeus
    225 km/h
    140 mph
  • Tehokkain
    193 hp
    144 kW
  • Kevein
    1 295 kg
    2 855 lb
  • Paras teho/paino-suhde
    149 hp/t
    111 kW/t
    6,7 kg/hp
  • Suurin tavaratila
    544 L
  • Paras kokonaispiste
    62/100
  • Paras suorituskykypiste
    50/100
  • Paras käytännöllisyyspiste
    88/100

Mercedes-Benz B-class (W247) B 200d

  • Suurin vääntö
    320 Nm
    236 lb-ft
  • Alhaisin yhdistetty kulutus
    5,0 L/100 km
    47,0 mpg US
    56,5 mpg UK
  • Alhaisin kulutus kaupungissa
    6,2 L/100 km
    37,9 mpg US
    45,6 mpg UK
  • Alhaisin kulutus maantiellä
    4,2 L/100 km
    56,0 mpg US
    67,3 mpg UK
  • Paras arvioitu toimintasäde
    860 km
    534 mi
  • Paras taloudellisuuspiste
    93/100

Teknisten tietojen vertailu

Teknisten tietojen vertailu
MalliMercedes-BenzB-class (W245)B 200 TurboMercedes-BenzB-class (W247)B 200d
Teho
193hp144kW
150hp112kW
Vääntö
280Nm207lb-ft
320Nm236lb-ft
Omamassa
1,295kg2,855lb
1,436kg3,166lb
Kokonaismassa
1,880kg4,145lb
2,051kg4,522lb
Huippunopeus
225 km/h
140 mph
219 km/h
136 mph
99 %:iin huippunopeudesta
83.1s99 % tavoite: 223 km/h / 138 mph
Laskettu
92.3s99 % tavoite: 217 km/h / 135 mph
Laskettu
0-100 km/h
7.6s
8.9s
0-200 km/h
35.2s
Laskettu
44.4s
Laskettu
0-60 mph
7.2s
Laskettu
8.4s
Laskettu
Polttoaineenkulutus
8.1L/100 km29mpg US34.9mpg UK
5L/100 km47mpg US56.5mpg UK
Polttoaineenkulutus kaupungissa
11L/100 km21.4mpg US25.7mpg UK
6.2L/100 km37.9mpg US45.6mpg UK
Polttoaineenkulutus maantiellä
6.6L/100 km35.6mpg US42.8mpg UK
4.2L/100 km56mpg US67.3mpg UK
neljännesmaili
15.5s
Laskettu
16.5s
Laskettu
Teho/paino
149hp/t111kW/t68hp/1000 lb
Laskettu
104hp/t78kW/t47hp/1000 lb
Laskettu
Vääntö/paino
216Nm/t145lb-ft/ton
Laskettu
223Nm/t149lb-ft/ton
Laskettu
Arvioitu toimintasäde
667km414mi
Laskettu
860km534mi
Laskettu
Iskutilavuus
2,034cc124cu in
1,950cc119cu in
Pituus
4,270mm168in
4,419mm174in
Leveys
1,777mm70in
1,796mm71in
Korkeus
1,604mm63in
1,562mm61in
Akseliväli
2,778mm109in
2,729mm107in
Raideleveys edessä
1,552mm61in
1,567mm62in
Raideleveys takana
1,547mm61in
1,547mm61in
Tavaratilan tilavuus
544L
445L
Maks. tavaratilan tilavuus
2,245L
1,530L
Ovet
5
5
Istumapaikat
5
5
Polttoainesäiliö
54L
43L

Suorituskykykaaviot

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Dynosimulaatio

Arvioidut vakiotyyppiset teho- ja vääntökäyrät moottorin kierrosluvun mukaan.

Mercedes-Benz B-class (W245) B 200 TurboMercedes-Benz B-class (W247) B 200dTehoVääntö
  • Mercedes-Benz B-class (W245) B 200 Turbo: Teho / Vääntö
  • Mercedes-Benz B-class (W247) B 200d: Teho / Vääntö
Datataulukko: Dynosimulaatio
AjoneuvoHuipputehon kierroslukuHuippuväännön kierroslukuMaks. moottorin kierrosluku
Mercedes-BenzB-class (W245)B 200 Turbo5 000 rpm1 800-4 850 rpm5 250 rpm
Mercedes-BenzB-class (W247)B 200d-1 400-3 200 rpm3 450 rpm

Kiihtyvyyskäyrä

Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.

Kiihtyvyys- ja drag racing -taulukko
Metrinen suureMercedes-BenzB-class (W245)B 200 TurboMercedes-BenzB-class (W247)B 200d
Kiihtyvyyden tarkistuspisteet
0-60 mph
0-97 km/h
7,2 s
8,4 s
0-100 km/h
0-62 mph
7,6 s
8,9 s
0-200 km/h
0-124 mph
35,2 s
44,4 s
Huippunopeus
225 km/h
140 mph
219 km/h
136 mph
Drag race -simulaatio
60 jalkaa
18 m
2,6 s
2,7 s
330 jalkaa
101 m
6,7 s
7,2 s
1/8 maili
201 m
10,1 s
10,8 s
1000 jalkaa
305 m
13,0 s
13,9 s
neljännesmaili
402 m
15,5 s
16,5 s
Läpivientinopeus
neljännesmaili
402 m
149 km/h
93 mph
141 km/h
88 mph

Teho-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzB-class (W245)B 200 Turbo
193 hp
144 kW
Mercedes-BenzB-class (W247)B 200d
150 hp
112 kW

Mercedes-Benz B-class (W245) B 200 Turbollä on 43 hv enemmän kuin Mercedes-Benz B-class (W247) B 200dllä.

Suurin tehoero on Mercedes-Benz B-class (W247) B 200dn ja Mercedes-Benz B-class (W245) B 200 Turbon välillä: 43 hv (32 kW).

Vääntö-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzB-class (W245)B 200 Turbo
280 Nm
207 lb-ft
Mercedes-BenzB-class (W247)B 200d
320 Nm
236 lb-ft

Omamassa-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzB-class (W245)B 200 Turbo
1 295 kg
2 855 lb
Mercedes-BenzB-class (W247)B 200d
1 436 kg
3 166 lb

Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzB-class (W245)B 200 Turbo
225 km/h
140 mph
Mercedes-BenzB-class (W247)B 200d
219 km/h
136 mph

0-100 km/h-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds

Suurin 0-100 km/h -ero on Mercedes-Benz B-class (W245) B 200 Turbon ja Mercedes-Benz B-class (W247) B 200dn välillä: 1,3 s.

Polttoaineenkulutus-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Polttoaineenkulutus. Matalampi on parempi · L/100 km / mpg US / mpg UK

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzB-class (W245)B 200 Turbo
8,1 L/100 km
29,0 mpg US
34,9 mpg UK
Mercedes-BenzB-class (W247)B 200d
5,0 L/100 km
47,0 mpg US
56,5 mpg UK

Suurin kulutusero on Mercedes-Benz B-class (W247) B 200dn ja Mercedes-Benz B-class (W245) B 200 Turbon välillä: 3,1 L/100 km.

Teho/paino-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzB-class (W245)B 200 Turbo
149 hp/t
111 kW/t
6,7 kg/hp
Mercedes-BenzB-class (W247)B 200d
104 hp/t
78 kW/t
9,6 kg/hp

Arvioitu toimintasäde-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Arvioitu toimintasäde. Korkeampi on parempi · km / mi

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzB-class (W245)B 200 Turbo
667 km
414 mi
Mercedes-BenzB-class (W247)B 200d
860 km
534 mi

Suorituskyvyn hämähäkkikaavio

Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoTehoKiihtyvyysHuippunopeus
Mercedes-BenzB-class (W245)B 200 Turbo
193 hp
144 kW
7,6 s
225 km/h
140 mph
Mercedes-BenzB-class (W247)B 200d
150 hp
112 kW
8,9 s
219 km/h
136 mph

Houkuttelevin kvadrantti

Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoSuorituskykypisteKäytännöllisyyspiste
Mercedes-BenzB-class (W245)B 200 Turbo
Teho
193 hp
144 kW
0-100 km/h7,6 s
Huippunopeus
225 km/h
140 mph
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila
544 L
19,2 cu ft
Pituus
4 270 mm
168,1 in
Korkeus
1 604 mm
63,1 in
Mercedes-BenzB-class (W247)B 200d
Teho
150 hp
112 kW
0-100 km/h8,9 s
Huippunopeus
219 km/h
136 mph
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila
445 L
15,7 cu ft
Pituus
4 419 mm
174,0 in
Korkeus
1 562 mm
61,5 in

Suorituskyky vs. polttoainetalous

Autot, jotka ovat lähempänä oikeaa yläkulmaa, yhdistävät vahvemman suorituskyvyn ja paremman polttoainetalouden.

Datataulukko: Suorituskyky vs. polttoainetalous
AjoneuvoSuorituskykypistePolttoainetalouden piste
Mercedes-BenzB-class (W245)B 200 Turbo
Teho
193 hp
144 kW
0-100 km/h7,6 s
Huippunopeus
225 km/h
140 mph
8,1 L/100 km
29,0 mpg US
34,9 mpg UK
Mercedes-BenzB-class (W247)B 200d
Teho
150 hp
112 kW
0-100 km/h8,9 s
Huippunopeus
219 km/h
136 mph
5,0 L/100 km
47,0 mpg US
56,5 mpg UK

Mercedes-Benz B-class (W245) B 200 Turbo on lähimpänä oikean yläkulman tasapainotavoitetta suorituskyvyn ja polttoainetalouden osalta.

Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus

Autot, jotka ovat lähempänä vasenta alakulmaa, tarjoavat paremman yhdistelmän nopeaa kiihtyvyyttä ja alhaista kulutusta.

Datataulukko: Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoPolttoaineenkulutus, L/100 km0-100 km/h, s
Mercedes-BenzB-class (W245)B 200 Turbo
8,1 L/100 km
29,0 mpg US
34,9 mpg UK
7,6 s
Mercedes-BenzB-class (W247)B 200d
5,0 L/100 km
47,0 mpg US
56,5 mpg UK
8,9 s

Teho/paino vs. polttoaineenkulutus

Varjostettu alue suosii korkeampaa teho/paino-suhdetta ja alhaisempaa yhdistettyä kulutusta.

Datataulukko: Teho/paino vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoTeho/paino, hv/tPolttoaineenkulutus, L/100 km
Mercedes-BenzB-class (W245)B 200 Turbo
149 hp/t
111 kW/t
6,7 kg/hp
8,1 L/100 km
29,0 mpg US
34,9 mpg UK
Mercedes-BenzB-class (W247)B 200d
104 hp/t
78 kW/t
9,6 kg/hp
5,0 L/100 km
47,0 mpg US
56,5 mpg UK

Yksityiskohtainen pisteytys

Yksityiskohtainen pisteytys
AjoneuvoMercedes-BenzB-class (W245)B 200 TurboMercedes-BenzB-class (W247)B 200d
Teho
193 hp
144 kW
150 hp
112 kW
Vääntö
280 Nm
207 lb-ft
320 Nm
236 lb-ft
Kiihtyvyys
7,6 s
8,9 s
Huippunopeus
225 km/h
140 mph
219 km/h
136 mph
Keveys
1 295 kg
2 855 lb
1 436 kg
3 166 lb
Polttoaineenkulutus
8,1 L/100 km
29,0 mpg US
34,9 mpg UK
5,0 L/100 km
47,0 mpg US
56,5 mpg UK
Käytännöllisyys
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila
544 L
19,2 cu ft
Pituus
4 270 mm
168,1 in
Korkeus
1 604 mm
63,1 in
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila
445 L
15,7 cu ft
Pituus
4 419 mm
174,0 in
Korkeus
1 562 mm
61,5 in
Toimintasäde
667 km
414 mi
860 km
534 mi
Tavaratila
544 L
19,2 cu ft
445 L
15,7 cu ft
Teho/paino-suhde
149 hp/t
111 kW/t
6,7 kg/hp
104 hp/t
78 kW/t
9,6 kg/hp
Kokonaisuus
Kiinteä piste
Kiinteä piste

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö

Arvioi käyttökustannukset yhdistetyn kulutuksen, vuotuisen ajomatkan ja paikallisen valuutan polttoainehinnan perusteella.

Syötä polttoaineen hinta paikallisessa valuutassa, esimerkiksi €/L, $/gal, £/L tai muulla paikallisella valuutalla.

LC = paikallinen valuutta

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö
AjoneuvoMercedes-Benz B-class (W245) B 200 TurboMercedes-Benz B-class (W247) B 200d
Kulutus8,1 L/100 km29 mpg US34,9 mpg UK5 L/100 km47 mpg US56,5 mpg UK
Hinta / 100 km14,17 LC100 km8,75 LC100 km
Hinta / 100 mi22,81 LC100 mi14,08 LC100 mi
Vuosittainen polttoaineen käyttö1 215 L321 US gal267 UK gal750 L198 US gal165 UK gal
Vuosittaiset polttoainekulut2 126 LC/vuosi1 313 LC/vuosi

Päästä päähän -vertailut

Mercedes-Benz B-class (W245) B 200 Turbo

  • On 43 hv enemmän
  • On 141 kg kevyempi
  • On 1,3 s nopeampi 0-100 km/h:iin
  • Huippunopeus on 6 km/h (4 mph) korkeampi
  • Teho/paino-suhde on 45 hv/t parempi
  • Tavaratilaa on 99 L enemmän

Plussat

  • Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
  • Korkein huippunopeus
  • Tehokkain
  • Kevein
  • Paras teho/paino-suhde
  • Suurin tavaratila

Miinukset

  • Korkein yhdistetty kulutus

Mercedes-Benz B-class (W247) B 200d

  • On 40 Nm enemmän
  • Kuluttaa 3,1 L/100 km vähemmän polttoainetta
  • Arvioitu toimintasäde on 193 km (120 mi) pidempi

Plussat

  • Suurin vääntö
  • Alhaisin yhdistetty kulutus
  • Paras arvioitu toimintasäde

Miinukset

  • Hitain 0-100 km/h
  • Pienin teho
  • Painavin
  • Alhaisin huippunopeus
  • Pienin tavaratila

Valitse autoja vertailuun

Merkki
Malli
Sukupolvi
Moottori tai versio
Mercedes-Benz B-class (W245) B 200 Turbo
Mercedes-Benz B-class (W247) B 200d
Vertaile valittuja autoja
2 ajoneuvoa valittu

Suositut vertailut

Mercedes-Benz B-class (W245) B 200 Turbo vs Mercedes-Benz B-class (W247) B 200d - autovertailu - FastVsFaster