Autojen vertailu

Mercedes-Benz EQE (V295) AMG EQE 53 100 kWhvsLucid Air Touring 92 kWh

Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.

Uusi vertailu

Mercedes-Benz EQE (V295)

AMG EQE 53 100 kWh

687 hvSähköNelivetoAutomaattiSedan2022-nykyinen
VS
620 hvSähköNelivetoAutomaattiSedan2022-nykyinen

Vertailun yleiskuva

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Parhaat valinnat

Mercedes-Benz EQE (V295) AMG EQE 53 100 kWh

  • Nopein 0-100 km/h
    3,3 s
  • Korkein huippunopeus
    255 km/h
    158 mph Rajoittamaton
    240 km/h
    149 mph Rajoitettu
  • Tehokkain
    687 hp
    512 kW
  • Paras teho/paino-suhde
    280 hp/t
    209 kW/t
    3,6 kg/hp
  • Paras suorituskykypiste
    86/100
  • Paras taloudellisuuspiste
    0/100

Lucid Air Touring 92 kWh

  • Suurin vääntö
    1 200 Nm
    885 lb-ft
  • Kevein
    2 263 kg
    4 989 lb
  • Suurin tavaratila
    909 L
  • Paras kokonaispiste
    83/100
  • Paras käytännöllisyyspiste
    78/100

Teknisten tietojen vertailu

Teknisten tietojen vertailu
MalliMercedes-BenzEQE (V295)AMG EQE 53 100 kWhLucidAirTouring 92 kWh
Teho
687hp512kW
620hp462kW
Vääntö
1,000Nm738lb-ft
1,200Nm885lb-ft
Omamassa
2,450kg5,401lb
2,263kg4,989lb
Huippunopeus
Rajoittamaton
255 km/h158 mph
Rajoitettu
240 km/h149 mph
Laskettu
Rajoittamaton
240 km/h149 mph
Rajoitettu
225 km/h140 mph
Laskettu
99 %:iin huippunopeudesta
27.2s99 % tavoite: 252 km/h / 157 mph
Laskettu
27.1s99 % tavoite: 238 km/h / 148 mph
Laskettu
0-100 km/h
3.3s
3.6s
0-200 km/h
9.6s
Laskettu
11.2s
Laskettu
0-60 mph
3.2s
Laskettu
3.5s
Laskettu
neljännesmaili
10.9s
Laskettu
11.4s
Laskettu
Teho/paino
280hp/t209kW/t127hp/1000 lb
Laskettu
274hp/t204kW/t124hp/1000 lb
Laskettu
Vääntö/paino
408Nm/t273lb-ft/ton
Laskettu
530Nm/t355lb-ft/ton
Laskettu
Pituus
4,964mm195in
4,976mm196in
Leveys
1,906mm75in
1,935mm76in
Korkeus
1,492mm59in
1,407mm55in
Akseliväli-
2,959mm116in
Raideleveys edessä-
1,669mm66in
Raideleveys takana-
1,666mm66in
Maavara-
124mm5in
Tavaratilan tilavuus
430L
-
Maks. tavaratilan tilavuus-
909L
Ovet
4
4
Istumapaikat
5
5

Suorituskykykaaviot

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Kiihtyvyyskäyrä

Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.

Kiihtyvyys- ja drag racing -taulukko
Metrinen suureMercedes-BenzEQE (V295)AMG EQE 53 100 kWhLucidAirTouring 92 kWh
Kiihtyvyyden tarkistuspisteet
0-60 mph
0-97 km/h
3,2 s
3,5 s
0-100 km/h
0-62 mph
3,3 s
3,6 s
0-200 km/h
0-124 mph
9,6 s
11,2 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
255 km/h158 mph
Rajoitettu
240 km/h149 mph
Todennäköisesti rajoitettu
Rajoittamaton
240 km/h149 mph
Rajoitettu
225 km/h140 mph
Todennäköisesti rajoitettu
Drag race -simulaatio
60 jalkaa
18 m
2,0 s
2,1 s
330 jalkaa
101 m
4,9 s
5,1 s
1/8 maili
201 m
7,2 s
7,5 s
1000 jalkaa
305 m
9,2 s
9,6 s
neljännesmaili
402 m
10,9 s
11,4 s
Läpivientinopeus
neljännesmaili
402 m
211 km/h
131 mph
202 km/h
125 mph

Teho-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzEQE (V295)AMG EQE 53 100 kWh
687 hp
512 kW
LucidAirTouring 92 kWh
620 hp
462 kW

Mercedes-Benz EQE (V295) AMG EQE 53 100 kWhllä on 67 hv enemmän kuin Lucid Air Touring 92 kWhllä.

Suurin tehoero on Lucid Air Touring 92 kWhn ja Mercedes-Benz EQE (V295) AMG EQE 53 100 kWhn välillä: 67 hv (50 kW).

Vääntö-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzEQE (V295)AMG EQE 53 100 kWh
1 000 Nm
738 lb-ft
LucidAirTouring 92 kWh
1 200 Nm
885 lb-ft

Omamassa-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzEQE (V295)AMG EQE 53 100 kWh
2 450 kg
5 401 lb
LucidAirTouring 92 kWh
2 263 kg
4 989 lb

Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzEQE (V295)AMG EQE 53 100 kWh
Rajoittamaton
255 km/h158 mph
Rajoitettu
240 km/h149 mph
LucidAirTouring 92 kWh
Rajoittamaton
240 km/h149 mph
Rajoitettu
225 km/h140 mph

0-100 km/h-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzEQE (V295)AMG EQE 53 100 kWh3,3 s
LucidAirTouring 92 kWh3,6 s

Suurin 0-100 km/h -ero on Mercedes-Benz EQE (V295) AMG EQE 53 100 kWhn ja Lucid Air Touring 92 kWhn välillä: 0,3 s.

Teho/paino-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzEQE (V295)AMG EQE 53 100 kWh
280 hp/t
209 kW/t
3,6 kg/hp
LucidAirTouring 92 kWh
274 hp/t
204 kW/t
3,6 kg/hp

Suorituskyvyn hämähäkkikaavio

Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoTehoKiihtyvyysHuippunopeus
Mercedes-BenzEQE (V295)AMG EQE 53 100 kWh
687 hp
512 kW
3,3 s
Rajoittamaton
255 km/h158 mph
Rajoitettu
240 km/h149 mph
LucidAirTouring 92 kWh
620 hp
462 kW
3,6 s
Rajoittamaton
240 km/h149 mph
Rajoitettu
225 km/h140 mph

Houkuttelevin kvadrantti

Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoSuorituskykypisteKäytännöllisyyspiste
Mercedes-BenzEQE (V295)AMG EQE 53 100 kWh
Teho
687 hp
512 kW
0-100 km/h3,3 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
255 km/h158 mph
Rajoitettu
240 km/h149 mph
Ovet/istuimet
4 ovet
5 istuimet
Tavaratila
430 L
15,2 cu ft
Pituus
4 964 mm
195,4 in
Korkeus
1 492 mm
58,7 in
LucidAirTouring 92 kWh
Teho
620 hp
462 kW
0-100 km/h3,6 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
240 km/h149 mph
Rajoitettu
225 km/h140 mph
Ovet/istuimet
4 ovet
5 istuimet
Tavaratila
909 L
32,1 cu ft
Pituus
4 976 mm
195,9 in
Korkeus
1 407 mm
55,4 in

Yksityiskohtainen pisteytys

Yksityiskohtainen pisteytys
AjoneuvoMercedes-BenzEQE (V295)AMG EQE 53 100 kWhLucidAirTouring 92 kWh
Teho
687 hp
512 kW
620 hp
462 kW
Vääntö
1 000 Nm
738 lb-ft
1 200 Nm
885 lb-ft
Kiihtyvyys
3,3 s
3,6 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
255 km/h158 mph
Rajoitettu
240 km/h149 mph
Rajoittamaton
240 km/h149 mph
Rajoitettu
225 km/h140 mph
Keveys
2 450 kg
5 401 lb
2 263 kg
4 989 lb
Käytännöllisyys
Ovet/istuimet
4 ovet
5 istuimet
Tavaratila
430 L
15,2 cu ft
Pituus
4 964 mm
195,4 in
Korkeus
1 492 mm
58,7 in
Ovet/istuimet
4 ovet
5 istuimet
Tavaratila
909 L
32,1 cu ft
Pituus
4 976 mm
195,9 in
Korkeus
1 407 mm
55,4 in
Tavaratila
430 L
15,2 cu ft
909 L
32,1 cu ft
Teho/paino-suhde
280 hp/t
209 kW/t
3,6 kg/hp
274 hp/t
204 kW/t
3,7 kg/hp
Kokonaisuus
Kiinteä piste
Kiinteä piste

Päästä päähän -vertailut

Mercedes-Benz EQE (V295) AMG EQE 53 100 kWh

  • On 67 hv enemmän
  • On 0,3 s nopeampi 0-100 km/h:iin
  • Huippunopeus on 15 km/h (9 mph) korkeampi
  • Teho/paino-suhde on 6 hv/t parempi

Plussat

  • Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
  • Korkein huippunopeus
  • Tehokkain
  • Paras teho/paino-suhde

Miinukset

  • Painavin
  • Pienin tavaratila

Lucid Air Touring 92 kWh

  • On 200 Nm enemmän
  • On 187 kg kevyempi
  • Tavaratilaa on 479 L enemmän

Plussat

  • Suurin vääntö
  • Kevein
  • Suurin tavaratila

Miinukset

  • Hitain 0-100 km/h
  • Pienin teho
  • Alhaisin huippunopeus

Valitse autoja vertailuun

Merkki
Malli
Sukupolvi
Moottori tai versio
Mercedes-Benz EQE (V295) AMG EQE 53 100 kWh
Lucid Air Touring 92 kWh
Vertaile valittuja autoja
2 ajoneuvoa valittu

Suositut vertailut

Mercedes-Benz EQE (V295) AMG EQE 53 100 kWh vs Lucid Air Touring 92 kWh - autovertailu - FastVsFaster