Autojen vertailu

Mercedes-Benz M-class (W166) AMG ML 63 V8vsJeep Grand Cherokee IV (WK2) SRT8 6.4 V8

Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.

Uusi vertailu

Mercedes-Benz M-class (W166)

AMG ML 63 V8

523 hv5461 cm³BensiiniNelivetoTwin-turboSUV2012-2015
VS

Jeep Grand Cherokee IV (WK2)

SRT8 6.4 V8

472 hv6417 cm³BensiiniNelivetoAutomaattiVapaasti hengittäväSUV2011-2013

Vertailun yleiskuva

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Parhaat valinnat

Mercedes-Benz M-class (W166) AMG ML 63 V8

  • Nopein 0-100 km/h
    4,8 s
  • Korkein huippunopeus
    260 km/h
    162 mph Rajoittamaton
    250 km/h
    155 mph Rajoitettu
  • Tehokkain
    523 hp
    390 kW
  • Suurin vääntö
    700 Nm
    516 lb-ft
  • Paras teho/paino-suhde
    223 hp/t
    166 kW/t
    4,5 kg/hp
  • Alhaisin yhdistetty kulutus
    11,8 L/100 km
    19,9 mpg US
    23,9 mpg UK
  • Alhaisin kulutus kaupungissa
    15,7 L/100 km
    15,0 mpg US
    18,0 mpg UK
  • Alhaisin kulutus maantiellä
    9,6 L/100 km
    24,5 mpg US
    29,4 mpg UK
  • Paras arvioitu toimintasäde
    788 km
    490 mi
  • Paras kokonaispiste
    83/100
  • Paras suorituskykypiste
    79/100
  • Paras taloudellisuuspiste
    75/100
  • Paras käytännöllisyyspiste
    92/100

Teknisten tietojen vertailu

Teknisten tietojen vertailu
MalliMercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
Teho
523hp390kW
472hp352kW
Vääntö
700Nm516lb-ft
624Nm460lb-ft
Omamassa
2,345kg5,170lb
2,336kg5,150lb
Kokonaismassa
3,050kg6,724lb
2,948kg6,499lb
Huippunopeus
Rajoittamaton
260 km/h162 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph
Laskettu
257 km/h
160 mph
99 %:iin huippunopeudesta
68.5s99 % tavoite: 257 km/h / 160 mph
Laskettu
75.0s99 % tavoite: 254 km/h / 158 mph
Laskettu
0-100 km/h
4.8s
5.0s
0-200 km/h
17.7s
Laskettu
19.4s
Laskettu
0-60 mph
4.6s
Laskettu
4.7s
Laskettu
Polttoaineenkulutus
11.8L/100 km19.9mpg US23.9mpg UK
16.8L/100 km14mpg US16.8mpg UK
Polttoaineenkulutus kaupungissa
15.7L/100 km15mpg US18.0mpg UK
19.6L/100 km12mpg US14.4mpg UK
Polttoaineenkulutus maantiellä
9.6L/100 km24.5mpg US29.4mpg UK
13.1L/100 km18mpg US21.6mpg UK
neljännesmaili
13.0s
Laskettu
13.2s
Laskettu
Teho/paino
223hp/t166kW/t101hp/1000 lb
Laskettu
202hp/t151kW/t92hp/1000 lb
Laskettu
Vääntö/paino
299Nm/t200lb-ft/ton
Laskettu
267Nm/t179lb-ft/ton
Laskettu
Arvioitu toimintasäde
788km490mi
Laskettu
554km344mi
Laskettu
Iskutilavuus
5,461cc333cu in
6,417cc392cu in
Pituus
4,804mm189in
4,859mm191in
Leveys
1,926mm76in
1,958mm77in
Korkeus
1,796mm71in
1,756mm69in
Akseliväli
2,915mm115in
2,915mm115in
Raideleveys edessä
1,648mm65in
1,617mm64in
Raideleveys takana
1,663mm65in
1,633mm64in
Maavara-
211mm8in
Tavaratilan tilavuus
690L
-
Maks. tavaratilan tilavuus
2,010L
-
Ovet
5
5
Istumapaikat
5
5
Polttoainesäiliö
93L
93L
CO2-päästöt
276g/km
-

Suorituskykykaaviot

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Dynosimulaatio

Arvioidut vakiotyyppiset teho- ja vääntökäyrät moottorin kierrosluvun mukaan.

Mercedes-Benz M-class (W166) AMG ML 63 V8Jeep Grand Cherokee IV (WK2) SRT8 6.4 V8TehoVääntö
  • Mercedes-Benz M-class (W166) AMG ML 63 V8: Teho / Vääntö
  • Jeep Grand Cherokee IV (WK2) SRT8 6.4 V8: Teho / Vääntö
Datataulukko: Dynosimulaatio
AjoneuvoHuipputehon kierroslukuHuippuväännön kierroslukuMaks. moottorin kierrosluku
Mercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V85 250-5 750 rpm1 750-5 000 rpm6 000 rpm
JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V86 000 rpm4 200 rpm6 250 rpm

Kiihtyvyyskäyrä

Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.

Kiihtyvyys- ja drag racing -taulukko
Metrinen suureMercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
Kiihtyvyyden tarkistuspisteet
0-60 mph
0-97 km/h
4,6 s
4,7 s
0-100 km/h
0-62 mph
4,8 s
5,0 s
0-200 km/h
0-124 mph
17,7 s
19,4 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
260 km/h162 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph
Todennäköisesti rajoitettu
257 km/h
160 mph
Drag race -simulaatio
60 jalkaa
18 m
2,1 s
2,1 s
330 jalkaa
101 m
5,6 s
5,7 s
1/8 maili
201 m
8,4 s
8,6 s
1000 jalkaa
305 m
10,9 s
11,1 s
neljännesmaili
402 m
13,0 s
13,2 s
Läpivientinopeus
neljännesmaili
402 m
176 km/h
109 mph
171 km/h
107 mph

Teho-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8
523 hp
390 kW
JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
472 hp
352 kW

Mercedes-Benz M-class (W166) AMG ML 63 V8llä on 51 hv enemmän kuin Jeep Grand Cherokee IV (WK2) SRT8 6.4 V8llä.

Suurin tehoero on Jeep Grand Cherokee IV (WK2) SRT8 6.4 V8n ja Mercedes-Benz M-class (W166) AMG ML 63 V8n välillä: 51 hv (38 kW).

Vääntö-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8
700 Nm
516 lb-ft
JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
624 Nm
460 lb-ft

Omamassa-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8
2 345 kg
5 170 lb
JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
2 336 kg
5 150 lb

Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8
Rajoittamaton
260 km/h162 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph
JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
257 km/h
160 mph

0-100 km/h-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds

Suurin 0-100 km/h -ero on Mercedes-Benz M-class (W166) AMG ML 63 V8n ja Jeep Grand Cherokee IV (WK2) SRT8 6.4 V8n välillä: 0,2 s.

Polttoaineenkulutus-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Polttoaineenkulutus. Matalampi on parempi · L/100 km / mpg US / mpg UK

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8
11,8 L/100 km
19,9 mpg US
23,9 mpg UK
JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
16,8 L/100 km
14,0 mpg US
16,8 mpg UK

Suurin kulutusero on Mercedes-Benz M-class (W166) AMG ML 63 V8n ja Jeep Grand Cherokee IV (WK2) SRT8 6.4 V8n välillä: 5,0 L/100 km.

Teho/paino-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8
223 hp/t
166 kW/t
4,5 kg/hp
JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
202 hp/t
151 kW/t
4,9 kg/hp

Arvioitu toimintasäde-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Arvioitu toimintasäde. Korkeampi on parempi · km / mi

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
Mercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8
788 km
490 mi
JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
554 km
344 mi

Suorituskyvyn hämähäkkikaavio

Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoTehoKiihtyvyysHuippunopeus
Mercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8
523 hp
390 kW
4,8 s
Rajoittamaton
260 km/h162 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph
JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
472 hp
352 kW
5,0 s
257 km/h
160 mph

Houkuttelevin kvadrantti

Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoSuorituskykypisteKäytännöllisyyspiste
Mercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8
Teho
523 hp
390 kW
0-100 km/h4,8 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
260 km/h162 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila
690 L
24,4 cu ft
Pituus
4 804 mm
189,1 in
Korkeus
1 796 mm
70,7 in
JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
Teho
472 hp
352 kW
0-100 km/h5,0 s
Huippunopeus
257 km/h
160 mph
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila-
Pituus
4 859 mm
191,3 in
Korkeus
1 756 mm
69,1 in

Suorituskyky vs. polttoainetalous

Autot, jotka ovat lähempänä oikeaa yläkulmaa, yhdistävät vahvemman suorituskyvyn ja paremman polttoainetalouden.

Datataulukko: Suorituskyky vs. polttoainetalous
AjoneuvoSuorituskykypistePolttoainetalouden piste
Mercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8
Teho
523 hp
390 kW
0-100 km/h4,8 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
260 km/h162 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph
11,8 L/100 km
19,9 mpg US
23,9 mpg UK
JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
Teho
472 hp
352 kW
0-100 km/h5,0 s
Huippunopeus
257 km/h
160 mph
16,8 L/100 km
14,0 mpg US
16,8 mpg UK

Mercedes-Benz M-class (W166) AMG ML 63 V8 on lähimpänä oikean yläkulman tasapainotavoitetta suorituskyvyn ja polttoainetalouden osalta.

Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus

Autot, jotka ovat lähempänä vasenta alakulmaa, tarjoavat paremman yhdistelmän nopeaa kiihtyvyyttä ja alhaista kulutusta.

Datataulukko: Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoPolttoaineenkulutus, L/100 km0-100 km/h, s
Mercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8
11,8 L/100 km
19,9 mpg US
23,9 mpg UK
4,8 s
JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
16,8 L/100 km
14,0 mpg US
16,8 mpg UK
5,0 s

Teho/paino vs. polttoaineenkulutus

Varjostettu alue suosii korkeampaa teho/paino-suhdetta ja alhaisempaa yhdistettyä kulutusta.

Datataulukko: Teho/paino vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoTeho/paino, hv/tPolttoaineenkulutus, L/100 km
Mercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8
223 hp/t
166 kW/t
4,5 kg/hp
11,8 L/100 km
19,9 mpg US
23,9 mpg UK
JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
202 hp/t
151 kW/t
4,9 kg/hp
16,8 L/100 km
14,0 mpg US
16,8 mpg UK

Yksityiskohtainen pisteytys

Yksityiskohtainen pisteytys
AjoneuvoMercedes-BenzM-class (W166)AMG ML 63 V8JeepGrand Cherokee IV (WK2)SRT8 6.4 V8
Teho
523 hp
390 kW
472 hp
352 kW
Vääntö
700 Nm
516 lb-ft
624 Nm
460 lb-ft
Kiihtyvyys
4,8 s
5,0 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
260 km/h162 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph
257 km/h
160 mph
Keveys
2 345 kg
5 170 lb
2 336 kg
5 150 lb
Polttoaineenkulutus
11,8 L/100 km
19,9 mpg US
23,9 mpg UK
16,8 L/100 km
14,0 mpg US
16,8 mpg UK
Käytännöllisyys
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila
690 L
24,4 cu ft
Pituus
4 804 mm
189,1 in
Korkeus
1 796 mm
70,7 in
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila-
Pituus
4 859 mm
191,3 in
Korkeus
1 756 mm
69,1 in
Toimintasäde
788 km
490 mi
554 km
344 mi
CO2-pisteet
276 g/km
-
Tavaratila
690 L
24,4 cu ft
-
Teho/paino-suhde
223 hp/t
166 kW/t
4,5 kg/hp
202 hp/t
151 kW/t
4,9 kg/hp
Kokonaisuus
Kiinteä piste
Kiinteä piste

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö

Arvioi käyttökustannukset yhdistetyn kulutuksen, vuotuisen ajomatkan ja paikallisen valuutan polttoainehinnan perusteella.

Syötä polttoaineen hinta paikallisessa valuutassa, esimerkiksi €/L, $/gal, £/L tai muulla paikallisella valuutalla.

LC = paikallinen valuutta

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö
AjoneuvoMercedes-Benz M-class (W166) AMG ML 63 V8Jeep Grand Cherokee IV (WK2) SRT8 6.4 V8
Kulutus11,8 L/100 km19,9 mpg US23,9 mpg UK16,8 L/100 km14 mpg US16,8 mpg UK
Hinta / 100 km20,65 LC100 km29,40 LC100 km
Hinta / 100 mi33,23 LC100 mi47,31 LC100 mi
Vuosittainen polttoaineen käyttö1 770 L468 US gal389 UK gal2 520 L666 US gal554 UK gal
Vuosittaiset polttoainekulut3 098 LC/vuosi4 410 LC/vuosi

Päästä päähän -vertailut

Mercedes-Benz M-class (W166) AMG ML 63 V8

  • On 51 hv enemmän
  • On 76 Nm enemmän
  • On 0,2 s nopeampi 0-100 km/h:iin
  • Huippunopeus on 3 km/h (2 mph) korkeampi
  • Kuluttaa 5,0 L/100 km vähemmän polttoainetta
  • Teho/paino-suhde on 21 hv/t parempi
  • Arvioitu toimintasäde on 235 km (146 mi) pidempi

Plussat

  • Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
  • Korkein huippunopeus
  • Tehokkain
  • Suurin vääntö
  • Alhaisin yhdistetty kulutus
  • Paras teho/paino-suhde
  • Paras arvioitu toimintasäde

Miinukset

  • Painavin

Valitse autoja vertailuun

Merkki
Malli
Sukupolvi
Moottori tai versio
Mercedes-Benz M-class (W166) AMG ML 63 V8
Jeep Grand Cherokee IV (WK2) SRT8 6.4 V8
Vertaile valittuja autoja
2 ajoneuvoa valittu

Suositut vertailut

Mercedes-Benz M-class (W166) AMG ML 63 V8 vs Jeep Grand Cherokee IV (WK2) SRT8 6.4 V8 - autovertailu - FastVsFaster