Volkswagen Polo VI
Autojen vertailu
Volkswagen Polo VI GTI 2.0 TSIvsInfiniti Q30 2.0
Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.
Uusi vertailuInfiniti Q30
2.0
Vertailun yleiskuva
Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.
Parhaat valinnat
Volkswagen Polo VI GTI 2.0 TSI
- Nopein 0-100 km/h6,7 s
- Korkein huippunopeus237 km/h147 mph
- Kevein1 280 kg2 822 lb
- Paras teho/paino-suhde156 hp/t117 kW/t6,4 kg/hp
- Alhaisin yhdistetty kulutus5,9 L/100 km39,9 mpg US47,9 mpg UK
- Alhaisin kulutus kaupungissa7,7 L/100 km30,5 mpg US36,7 mpg UK
- Alhaisin kulutus maantiellä4,9 L/100 km48,0 mpg US57,6 mpg UK
- Paras kokonaispiste60/100
- Paras suorituskykypiste55/100
- Paras taloudellisuuspiste91/100
Infiniti Q30 2.0
- Tehokkain211 hp157 kW
- Suurin vääntö350 Nm258 lb-ft
- Paras arvioitu toimintasäde836 km519 mi
- Suurin tavaratila430 L
- Paras käytännöllisyyspiste76/100
Teknisten tietojen vertailu
| Malli | VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | InfinitiQ302.0 |
|---|---|---|
| Teho | 200hp149kW | 211hp157kW |
| Vääntö | 320Nm236lb-ft | 350Nm258lb-ft |
| Omamassa | 1,280kg2,822lb | 1,470kg3,241lb |
| Kokonaismassa | 1,780kg3,924lb | 1,990kg4,387lb |
| Huippunopeus | 237 km/h 147 mph | 230 km/h 143 mph |
| 99 %:iin huippunopeudesta | 75.2s99 % tavoite: 235 km/h / 146 mph Laskettu | 83.8s99 % tavoite: 228 km/h / 141 mph Laskettu |
| 0-100 km/h | 6.7s | 7.3s |
| 0-200 km/h | 26.8s Laskettu | 32.3s Laskettu |
| 0-60 mph | 6.4s Laskettu | 6.9s Laskettu |
| Polttoaineenkulutus | 5.9L/100 km39.9mpg US47.9mpg UK | 6.7L/100 km35.1mpg US42.2mpg UK |
| Polttoaineenkulutus kaupungissa | 7.7L/100 km30.5mpg US36.7mpg UK | 8.7L/100 km27mpg US32.5mpg UK |
| Polttoaineenkulutus maantiellä | 4.9L/100 km48mpg US57.6mpg UK | 5.5L/100 km42.8mpg US51.4mpg UK |
| neljännesmaili | 14.7s Laskettu | 15.3s Laskettu |
| Teho/paino | 156hp/t117kW/t71hp/1000 lb Laskettu | 144hp/t107kW/t65hp/1000 lb Laskettu |
| Vääntö/paino | 250Nm/t167lb-ft/ton Laskettu | 238Nm/t159lb-ft/ton Laskettu |
| Arvioitu toimintasäde | 678km421mi Laskettu | 836km519mi Laskettu |
| Iskutilavuus | 1,984cc121cu in | 1,991cc121cu in |
| Pituus | 4,067mm160in | 4,425mm174in |
| Leveys | 1,751mm69in | 1,805mm71in |
| Korkeus | 1,438mm57in | 1,495mm59in |
| Akseliväli | 2,549mm100in | 2,700mm106in |
| Raideleveys edessä | 1,522mm60in | 1,572mm62in |
| Raideleveys takana | 1,496mm59in | 1,573mm62in |
| Maavara | 143mm6in | - |
| Tavaratilan tilavuus | 305L | 430L |
| Maks. tavaratilan tilavuus | 1,079L | - |
| Ovet | 5 | 5 |
| Istumapaikat | 5 | 5 |
| Polttoainesäiliö | 40L | 56L |
| CO2-päästöt | - | 156g/km |
Suorituskykykaaviot
Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.
Dynosimulaatio
Arvioidut vakiotyyppiset teho- ja vääntökäyrät moottorin kierrosluvun mukaan.
- Volkswagen Polo VI GTI 2.0 TSI: Teho / Vääntö
- Infiniti Q30 2.0: Teho / Vääntö
| Ajoneuvo | Huipputehon kierrosluku | Huippuväännön kierrosluku | Maks. moottorin kierrosluku |
|---|---|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | 4 390-6 000 rpm | 1 500-4 350 rpm | 6 250 rpm |
| InfinitiQ302.0 | 5 500 rpm | 1 200-4 000 rpm | 5 750 rpm |
Kiihtyvyyskäyrä
Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.
| Metrinen suure | VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | InfinitiQ302.0 |
|---|---|---|
| Kiihtyvyyden tarkistuspisteet | ||
0-60 mph 0-97 km/h | 6,4 s | 6,9 s |
0-100 km/h 0-62 mph | 6,7 s | 7,3 s |
0-200 km/h 0-124 mph | 26,8 s | 32,3 s |
| Huippunopeus | 237 km/h 147 mph | 230 km/h 143 mph |
| Drag race -simulaatio | ||
60 jalkaa 18 m | 2,5 s | 2,5 s |
330 jalkaa 101 m | 6,5 s | 6,6 s |
1/8 maili 201 m | 9,7 s | 10,0 s |
1000 jalkaa 305 m | 12,4 s | 12,8 s |
neljännesmaili 402 m | 14,7 s | 15,3 s |
Läpivientinopeus neljännesmaili 402 m | 158 km/h 98 mph | 151 km/h 94 mph |
Teho-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | 200 hp 149 kW |
| InfinitiQ302.0 | 211 hp 157 kW |
Infiniti Q30 2.0llä on 11 hv enemmän kuin Volkswagen Polo VI GTI 2.0 TSIllä.
Suurin tehoero on Volkswagen Polo VI GTI 2.0 TSIn ja Infiniti Q30 2.0n välillä: 11 hv (8 kW).
Vääntö-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | 320 Nm 236 lb-ft |
| InfinitiQ302.0 | 350 Nm 258 lb-ft |
Omamassa-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | 1 280 kg 2 822 lb |
| InfinitiQ302.0 | 1 470 kg 3 241 lb |
Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | 237 km/h 147 mph |
| InfinitiQ302.0 | 230 km/h 143 mph |
0-100 km/h-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | 6,7 s |
| InfinitiQ302.0 | 7,3 s |
Vaikka Infiniti Q30 2.0 on tehokkaampi, Volkswagen Polo VI GTI 2.0 TSI on nopeampi 0-100 km/h:ssa.
Suurin 0-100 km/h -ero on Volkswagen Polo VI GTI 2.0 TSIn ja Infiniti Q30 2.0n välillä: 0,6 s.
Polttoaineenkulutus-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Polttoaineenkulutus. Matalampi on parempi · L/100 km / mpg US / mpg UK
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | 5,9 L/100 km 39,9 mpg US 47,9 mpg UK |
| InfinitiQ302.0 | 6,7 L/100 km 35,1 mpg US 42,2 mpg UK |
Suurin kulutusero on Volkswagen Polo VI GTI 2.0 TSIn ja Infiniti Q30 2.0n välillä: 0,8 L/100 km.
Teho/paino-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | 156 hp/t 117 kW/t 6,4 kg/hp |
| InfinitiQ302.0 | 144 hp/t 107 kW/t 7,0 kg/hp |
Arvioitu toimintasäde-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Arvioitu toimintasäde. Korkeampi on parempi · km / mi
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | 678 km 421 mi |
| InfinitiQ302.0 | 836 km 519 mi |
Suorituskyvyn hämähäkkikaavio
Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.
| Ajoneuvo | Teho | Kiihtyvyys | Huippunopeus |
|---|---|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | 200 hp 149 kW | 6,7 s | 237 km/h 147 mph |
| InfinitiQ302.0 | 211 hp 157 kW | 7,3 s | 230 km/h 143 mph |
Houkuttelevin kvadrantti
Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.
| Ajoneuvo | Suorituskykypiste | Käytännöllisyyspiste | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI |
|
| ||||||||||||||
| InfinitiQ302.0 |
|
| ||||||||||||||
Suorituskyky vs. polttoainetalous
Autot, jotka ovat lähempänä oikeaa yläkulmaa, yhdistävät vahvemman suorituskyvyn ja paremman polttoainetalouden.
| Ajoneuvo | Suorituskykypiste | Polttoainetalouden piste | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI |
| 5,9 L/100 km 39,9 mpg US 47,9 mpg UK | ||||||
| InfinitiQ302.0 |
| 6,7 L/100 km 35,1 mpg US 42,2 mpg UK | ||||||
Volkswagen Polo VI GTI 2.0 TSI on lähimpänä oikean yläkulman tasapainotavoitetta suorituskyvyn ja polttoainetalouden osalta.
Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus
Autot, jotka ovat lähempänä vasenta alakulmaa, tarjoavat paremman yhdistelmän nopeaa kiihtyvyyttä ja alhaista kulutusta.
| Ajoneuvo | Polttoaineenkulutus, L/100 km | 0-100 km/h, s |
|---|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | 5,9 L/100 km 39,9 mpg US 47,9 mpg UK | 6,7 s |
| InfinitiQ302.0 | 6,7 L/100 km 35,1 mpg US 42,2 mpg UK | 7,3 s |
Teho/paino vs. polttoaineenkulutus
Varjostettu alue suosii korkeampaa teho/paino-suhdetta ja alhaisempaa yhdistettyä kulutusta.
| Ajoneuvo | Teho/paino, hv/t | Polttoaineenkulutus, L/100 km |
|---|---|---|
| VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | 156 hp/t 117 kW/t 6,4 kg/hp | 5,9 L/100 km 39,9 mpg US 47,9 mpg UK |
| InfinitiQ302.0 | 144 hp/t 107 kW/t 7,0 kg/hp | 6,7 L/100 km 35,1 mpg US 42,2 mpg UK |
Yksityiskohtainen pisteytys
| Ajoneuvo | VolkswagenPolo VIGTI 2.0 TSI | InfinitiQ302.0 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Teho | 200 hp 149 kW | 211 hp 157 kW | ||||||||||||||||
| Vääntö | 320 Nm 236 lb-ft | 350 Nm 258 lb-ft | ||||||||||||||||
| Kiihtyvyys | 6,7 s | 7,3 s | ||||||||||||||||
| Huippunopeus | 237 km/h 147 mph | 230 km/h 143 mph | ||||||||||||||||
| Keveys | 1 280 kg 2 822 lb | 1 470 kg 3 241 lb | ||||||||||||||||
| Polttoaineenkulutus | 5,9 L/100 km 39,9 mpg US 47,9 mpg UK | 6,7 L/100 km 35,1 mpg US 42,2 mpg UK | ||||||||||||||||
| Käytännöllisyys |
|
| ||||||||||||||||
| Toimintasäde | 678 km 421 mi | 836 km 519 mi | ||||||||||||||||
| CO2-pisteet | - | 156 g/km | ||||||||||||||||
| Tavaratila | 305 L 10,8 cu ft | 430 L 15,2 cu ft | ||||||||||||||||
| Teho/paino-suhde | 156 hp/t 117 kW/t 6,4 kg/hp | 144 hp/t 107 kW/t 7,0 kg/hp | ||||||||||||||||
| Kokonaisuus | Kiinteä piste | Kiinteä piste |
Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö
Arvioi käyttökustannukset yhdistetyn kulutuksen, vuotuisen ajomatkan ja paikallisen valuutan polttoainehinnan perusteella.
Syötä polttoaineen hinta paikallisessa valuutassa, esimerkiksi €/L, $/gal, £/L tai muulla paikallisella valuutalla.
LC = paikallinen valuutta
| Ajoneuvo | Volkswagen Polo VI GTI 2.0 TSI | Infiniti Q30 2.0 |
|---|---|---|
| Kulutus | 5,9 L/100 km39,9 mpg US47,9 mpg UK | 6,7 L/100 km35,1 mpg US42,2 mpg UK |
| Hinta / 100 km | 10,33 LC100 km | 11,73 LC100 km |
| Hinta / 100 mi | 16,62 LC100 mi | 18,87 LC100 mi |
| Vuosittainen polttoaineen käyttö | 885 L234 US gal195 UK gal | 1 005 L265 US gal221 UK gal |
| Vuosittaiset polttoainekulut | 1 549 LC/vuosi | 1 759 LC/vuosi |
Päästä päähän -vertailut
Volkswagen Polo VI GTI 2.0 TSI
- On 190 kg kevyempi
- On 0,6 s nopeampi 0-100 km/h:iin
- Huippunopeus on 7 km/h (4 mph) korkeampi
- Kuluttaa 0,8 L/100 km vähemmän polttoainetta
- Teho/paino-suhde on 13 hv/t parempi
Plussat
- Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
- Korkein huippunopeus
- Kevein
- Alhaisin yhdistetty kulutus
- Paras teho/paino-suhde
Miinukset
- Pienin teho
- Pienin tavaratila
Infiniti Q30 2.0
- On 11 hv enemmän
- On 30 Nm enemmän
- Arvioitu toimintasäde on 158 km (98 mi) pidempi
- Tavaratilaa on 125 L enemmän
Plussat
- Tehokkain
- Suurin vääntö
- Paras arvioitu toimintasäde
- Suurin tavaratila
Miinukset
- Hitain 0-100 km/h
- Korkein yhdistetty kulutus
- Painavin
- Alhaisin huippunopeus
Valitse autoja vertailuun
Suositut vertailut























