Autojen vertailu

Volkswagen Touareg II (7P) 4.2 FSI V8vsHSV Avalanche 5.7 V8

Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.

Uusi vertailu

Volkswagen Touareg II (7P)

4.2 FSI V8

360 hv4163 cm³BensiiniNelivetoAutomaattiVapaasti hengittäväSUV2010-2014
VS

HSV Avalanche

5.7 V8

367 hv5665 cm³BensiiniNelivetoAutomaattiVapaasti hengittäväSUV2003-2005

Vertailun yleiskuva

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Parhaat valinnat

HSV Avalanche 5.7 V8

  • Tehokkain
    367 hp
    274 kW
  • Suurin vääntö
    475 Nm
    350 lb-ft
  • Kevein
    2 026 kg
    4 467 lb
  • Paras teho/paino-suhde
    181 hp/t
    135 kW/t
    5,5 kg/hp
  • Alhaisin yhdistetty kulutus
    6,2 L/100 km
    37,9 mpg US
    45,6 mpg UK
  • Paras arvioitu toimintasäde
    1 210 km
    752 mi
  • Paras kokonaispiste
    70/100
  • Paras taloudellisuuspiste
    90/100
  • Paras käytännöllisyyspiste
    90/100

Teknisten tietojen vertailu

Teknisten tietojen vertailu
MalliVolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8HSVAvalanche5.7 V8
Teho
360hp268kW
367hp274kW
Vääntö
445Nm328lb-ft
475Nm350lb-ft
Omamassa
2,273kg5,011lb
2,026kg4,467lb
Kokonaismassa
2,850kg6,283lb
-
Huippunopeus
245 km/h
152 mph
229 km/h
142 mph
99 %:iin huippunopeudesta
93.1s99 % tavoite: 243 km/h / 151 mph
Laskettu
82.2s99 % tavoite: 227 km/h / 141 mph
Laskettu
0-100 km/h
6.5s
6.9s
0-200 km/h
27.4s
Laskettu
31.7s
Laskettu
0-60 mph
6.2s
Laskettu
6.5s
Laskettu
Polttoaineenkulutus
12.1L/100 km19.4mpg US23.3mpg UK
6.2L/100 km37.9mpg US45.6mpg UK
neljännesmaili
14.6s
Laskettu
14.9s
Laskettu
Teho/paino
158hp/t118kW/t72hp/1000 lb
Laskettu
181hp/t135kW/t82hp/1000 lb
Laskettu
Vääntö/paino
196Nm/t131lb-ft/ton
Laskettu
234Nm/t157lb-ft/ton
Laskettu
Arvioitu toimintasäde
826km514mi
Laskettu
1,210km752mi
Laskettu
Iskutilavuus
4,163cc254cu in
5,665cc346cu in
Pituus
4,795mm189in
5,106mm201in
Leveys
1,940mm76in
1,942mm76in
Korkeus
1,709mm67in
1,654mm65in
Akseliväli
2,893mm114in
2,947mm116in
Raideleveys edessä
1,656mm65in
1,617mm64in
Raideleveys takana
1,676mm66in
1,623mm64in
Maavara
201mm8in
200mm8in
Tavaratilan tilavuus
520L
-
Maks. tavaratilan tilavuus
1,642L
-
Ovet
5
5
Istumapaikat
5
5
Polttoainesäiliö
100L
75L

Suorituskykykaaviot

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Dynosimulaatio

Arvioidut vakiotyyppiset teho- ja vääntökäyrät moottorin kierrosluvun mukaan.

Volkswagen Touareg II (7P) 4.2 FSI V8HSV Avalanche 5.7 V8TehoVääntö
  • Volkswagen Touareg II (7P) 4.2 FSI V8: Teho / Vääntö
  • HSV Avalanche 5.7 V8: Teho / Vääntö
Datataulukko: Dynosimulaatio
AjoneuvoHuipputehon kierroslukuHuippuväännön kierroslukuMaks. moottorin kierrosluku
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V86 800 rpm3 500 rpm7 050 rpm
HSVAvalanche5.7 V85 700 rpm4 000 rpm6 000 rpm

Kiihtyvyyskäyrä

Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.

Kiihtyvyys- ja drag racing -taulukko
Metrinen suureVolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8HSVAvalanche5.7 V8
Kiihtyvyyden tarkistuspisteet
0-60 mph
0-97 km/h
6,2 s
6,5 s
0-100 km/h
0-62 mph
6,5 s
6,9 s
0-200 km/h
0-124 mph
27,4 s
31,7 s
Huippunopeus
245 km/h
152 mph
229 km/h
142 mph
Drag race -simulaatio
60 jalkaa
18 m
2,3 s
2,4 s
330 jalkaa
101 m
6,3 s
6,4 s
1/8 maili
201 m
9,5 s
9,7 s
1000 jalkaa
305 m
12,3 s
12,6 s
neljännesmaili
402 m
14,6 s
14,9 s
Läpivientinopeus
neljännesmaili
402 m
156 km/h
97 mph
153 km/h
95 mph

Teho-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8
360 hp
268 kW
HSVAvalanche5.7 V8
367 hp
274 kW

HSV Avalanche 5.7 V8llä on 7 hv enemmän kuin Volkswagen Touareg II (7P) 4.2 FSI V8llä.

Suurin tehoero on Volkswagen Touareg II (7P) 4.2 FSI V8n ja HSV Avalanche 5.7 V8n välillä: 7 hv (5 kW).

Vääntö-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8
445 Nm
328 lb-ft
HSVAvalanche5.7 V8
475 Nm
350 lb-ft

Omamassa-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8
2 273 kg
5 011 lb
HSVAvalanche5.7 V8
2 026 kg
4 467 lb

Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8
245 km/h
152 mph
HSVAvalanche5.7 V8
229 km/h
142 mph

0-100 km/h-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V86,5 s
HSVAvalanche5.7 V86,9 s

Vaikka HSV Avalanche 5.7 V8 on tehokkaampi, Volkswagen Touareg II (7P) 4.2 FSI V8 on nopeampi 0-100 km/h:ssa.

Suurin 0-100 km/h -ero on Volkswagen Touareg II (7P) 4.2 FSI V8n ja HSV Avalanche 5.7 V8n välillä: 0,4 s.

Polttoaineenkulutus-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Polttoaineenkulutus. Matalampi on parempi · L/100 km / mpg US / mpg UK

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8
12,1 L/100 km
19,4 mpg US
23,3 mpg UK
HSVAvalanche5.7 V8
6,2 L/100 km
37,9 mpg US
45,6 mpg UK

Suurin kulutusero on HSV Avalanche 5.7 V8n ja Volkswagen Touareg II (7P) 4.2 FSI V8n välillä: 5,9 L/100 km.

Teho/paino-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8
158 hp/t
118 kW/t
6,3 kg/hp
HSVAvalanche5.7 V8
181 hp/t
135 kW/t
5,5 kg/hp

Arvioitu toimintasäde-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Arvioitu toimintasäde. Korkeampi on parempi · km / mi

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8
826 km
514 mi
HSVAvalanche5.7 V8
1 210 km
752 mi

Suorituskyvyn hämähäkkikaavio

Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoTehoKiihtyvyysHuippunopeus
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8
360 hp
268 kW
6,5 s
245 km/h
152 mph
HSVAvalanche5.7 V8
367 hp
274 kW
6,9 s
229 km/h
142 mph

Houkuttelevin kvadrantti

Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoSuorituskykypisteKäytännöllisyyspiste
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8
Teho
360 hp
268 kW
0-100 km/h6,5 s
Huippunopeus
245 km/h
152 mph
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila
520 L
18,4 cu ft
Pituus
4 795 mm
188,8 in
Korkeus
1 709 mm
67,3 in
HSVAvalanche5.7 V8
Teho
367 hp
274 kW
0-100 km/h6,9 s
Huippunopeus
229 km/h
142 mph
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila-
Pituus
5 106 mm
201,0 in
Korkeus
1 654 mm
65,1 in

Suorituskyky vs. polttoainetalous

Autot, jotka ovat lähempänä oikeaa yläkulmaa, yhdistävät vahvemman suorituskyvyn ja paremman polttoainetalouden.

Datataulukko: Suorituskyky vs. polttoainetalous
AjoneuvoSuorituskykypistePolttoainetalouden piste
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8
Teho
360 hp
268 kW
0-100 km/h6,5 s
Huippunopeus
245 km/h
152 mph
12,1 L/100 km
19,4 mpg US
23,3 mpg UK
HSVAvalanche5.7 V8
Teho
367 hp
274 kW
0-100 km/h6,9 s
Huippunopeus
229 km/h
142 mph
6,2 L/100 km
37,9 mpg US
45,6 mpg UK

HSV Avalanche 5.7 V8 on lähimpänä oikean yläkulman tasapainotavoitetta suorituskyvyn ja polttoainetalouden osalta.

Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus

Autot, jotka ovat lähempänä vasenta alakulmaa, tarjoavat paremman yhdistelmän nopeaa kiihtyvyyttä ja alhaista kulutusta.

Datataulukko: Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoPolttoaineenkulutus, L/100 km0-100 km/h, s
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8
12,1 L/100 km
19,4 mpg US
23,3 mpg UK
6,5 s
HSVAvalanche5.7 V8
6,2 L/100 km
37,9 mpg US
45,6 mpg UK
6,9 s

Teho/paino vs. polttoaineenkulutus

Varjostettu alue suosii korkeampaa teho/paino-suhdetta ja alhaisempaa yhdistettyä kulutusta.

Datataulukko: Teho/paino vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoTeho/paino, hv/tPolttoaineenkulutus, L/100 km
VolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8
158 hp/t
118 kW/t
6,3 kg/hp
12,1 L/100 km
19,4 mpg US
23,3 mpg UK
HSVAvalanche5.7 V8
181 hp/t
135 kW/t
5,5 kg/hp
6,2 L/100 km
37,9 mpg US
45,6 mpg UK

Yksityiskohtainen pisteytys

Yksityiskohtainen pisteytys
AjoneuvoVolkswagenTouareg II (7P)4.2 FSI V8HSVAvalanche5.7 V8
Teho
360 hp
268 kW
367 hp
274 kW
Vääntö
445 Nm
328 lb-ft
475 Nm
350 lb-ft
Kiihtyvyys
6,5 s
6,9 s
Huippunopeus
245 km/h
152 mph
229 km/h
142 mph
Keveys
2 273 kg
5 011 lb
2 026 kg
4 467 lb
Polttoaineenkulutus
12,1 L/100 km
19,4 mpg US
23,3 mpg UK
6,2 L/100 km
37,9 mpg US
45,6 mpg UK
Käytännöllisyys
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila
520 L
18,4 cu ft
Pituus
4 795 mm
188,8 in
Korkeus
1 709 mm
67,3 in
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila-
Pituus
5 106 mm
201,0 in
Korkeus
1 654 mm
65,1 in
Toimintasäde
826 km
514 mi
1 210 km
752 mi
Tavaratila
520 L
18,4 cu ft
-
Teho/paino-suhde
158 hp/t
118 kW/t
6,3 kg/hp
181 hp/t
135 kW/t
5,5 kg/hp
Kokonaisuus
Kiinteä piste
Kiinteä piste

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö

Arvioi käyttökustannukset yhdistetyn kulutuksen, vuotuisen ajomatkan ja paikallisen valuutan polttoainehinnan perusteella.

Syötä polttoaineen hinta paikallisessa valuutassa, esimerkiksi €/L, $/gal, £/L tai muulla paikallisella valuutalla.

LC = paikallinen valuutta

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö
AjoneuvoVolkswagen Touareg II (7P) 4.2 FSI V8HSV Avalanche 5.7 V8
Kulutus12,1 L/100 km19,4 mpg US23,3 mpg UK6,2 L/100 km37,9 mpg US45,6 mpg UK
Hinta / 100 km21,18 LC100 km10,85 LC100 km
Hinta / 100 mi34,08 LC100 mi17,46 LC100 mi
Vuosittainen polttoaineen käyttö1 815 L479 US gal399 UK gal930 L246 US gal205 UK gal
Vuosittaiset polttoainekulut3 176 LC/vuosi1 628 LC/vuosi

Päästä päähän -vertailut

Volkswagen Touareg II (7P) 4.2 FSI V8

  • On 0,4 s nopeampi 0-100 km/h:iin
  • Huippunopeus on 16 km/h (10 mph) korkeampi

Plussat

  • Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
  • Korkein huippunopeus

Miinukset

  • Pienin teho
  • Korkein yhdistetty kulutus
  • Painavin

HSV Avalanche 5.7 V8

  • On 7 hv enemmän
  • On 30 Nm enemmän
  • On 247 kg kevyempi
  • Kuluttaa 5,9 L/100 km vähemmän polttoainetta
  • Teho/paino-suhde on 23 hv/t parempi
  • Arvioitu toimintasäde on 383 km (238 mi) pidempi

Plussat

  • Tehokkain
  • Suurin vääntö
  • Kevein
  • Alhaisin yhdistetty kulutus
  • Paras teho/paino-suhde
  • Paras arvioitu toimintasäde

Miinukset

  • Hitain 0-100 km/h
  • Alhaisin huippunopeus

Valitse autoja vertailuun

Merkki
Malli
Sukupolvi
Moottori tai versio
Volkswagen Touareg II (7P) 4.2 FSI V8
HSV Avalanche 5.7 V8
Vertaile valittuja autoja
2 ajoneuvoa valittu

Suositut vertailut

Volkswagen Touareg II (7P) 4.2 FSI V8 vs HSV Avalanche 5.7 V8 - autovertailu - FastVsFaster