Autojen vertailu

Honda Accord VII 2.4 i-VTEC 16VvsHonda Legend II (KA7) 3.2i 24V

Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.

Uusi vertailu

Honda Accord VII

2.4 i-VTEC 16V

190 hv2354 cm³BensiiniEtuvetoManuaaliVapaasti hengittäväSedan2002-2007
VS

Honda Legend II (KA7)

3.2i 24V

205 hv3206 cm³BensiiniEtuvetoManuaaliVapaasti hengittäväSedan1991-1996

Vertailun yleiskuva

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Parhaat valinnat

Honda Accord VII 2.4 i-VTEC 16V

  • Nopein 0-100 km/h
    7,9 s
  • Korkein huippunopeus
    227 km/h
    141 mph
  • Kevein
    1 390 kg
    3 064 lb
  • Paras teho/paino-suhde
    137 hp/t
    102 kW/t
    7,3 kg/hp
  • Alhaisin yhdistetty kulutus
    9,1 L/100 km
    25,8 mpg US
    31,0 mpg UK
  • Paras arvioitu toimintasäde
    714 km
    444 mi
  • Suurin tavaratila
    459 L
  • Paras kokonaispiste
    56/100
  • Paras suorituskykypiste
    48/100
  • Paras taloudellisuuspiste
    82/100
  • Paras käytännöllisyyspiste
    74/100

Teknisten tietojen vertailu

Teknisten tietojen vertailu
MalliHondaAccord VII2.4 i-VTEC 16VHondaLegend II (KA7)3.2i 24V
Teho
190hp142kW
205hp153kW
Vääntö
220Nm162lb-ft
293Nm216lb-ft
Omamassa
1,390kg3,064lb
1,550kg3,417lb
Kokonaismassa
1,920kg4,233lb
2,150kg4,740lb
Huippunopeus
227 km/h
141 mph
223 km/h
139 mph
99 %:iin huippunopeudesta
67.9s99 % tavoite: 225 km/h / 140 mph
Laskettu
70.6s99 % tavoite: 221 km/h / 137 mph
Laskettu
0-100 km/h
7.9s
8.1s
0-200 km/h
30.5s
Laskettu
33.4s
Laskettu
0-60 mph
7.5s
Laskettu
7.7s
Laskettu
Polttoaineenkulutus
9.1L/100 km25.8mpg US31.0mpg UK
10.8L/100 km21.8mpg US26.2mpg UK
Polttoaineenkulutus kaupungissa
13.7L/100 km17.2mpg US20.6mpg UK
-
Polttoaineenkulutus maantiellä
6.9L/100 km34.1mpg US40.9mpg UK
-
neljännesmaili
15.7s
Laskettu
15.9s
Laskettu
Teho/paino
137hp/t102kW/t62hp/1000 lb
Laskettu
132hp/t99kW/t60hp/1000 lb
Laskettu
Vääntö/paino
158Nm/t106lb-ft/ton
Laskettu
189Nm/t126lb-ft/ton
Laskettu
Arvioitu toimintasäde
714km444mi
Laskettu
630km391mi
Laskettu
Iskutilavuus
2,354cc144cu in
3,206cc196cu in
Pituus
4,665mm184in
4,950mm195in
Leveys
1,760mm69in
1,810mm71in
Korkeus
1,445mm57in
1,410mm56in
Akseliväli
2,670mm105in
2,910mm115in
Raideleveys edessä
1,515mm60in
1,550mm61in
Raideleveys takana
1,510mm59in
1,540mm61in
Tavaratilan tilavuus
459L
427L
Ovet
4
4
Istumapaikat
5
5
Polttoainesäiliö
65L
68L

Suorituskykykaaviot

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Dynosimulaatio

Arvioidut vakiotyyppiset teho- ja vääntökäyrät moottorin kierrosluvun mukaan.

Honda Accord VII 2.4 i-VTEC 16VHonda Legend II (KA7) 3.2i 24VTehoVääntö
  • Honda Accord VII 2.4 i-VTEC 16V: Teho / Vääntö
  • Honda Legend II (KA7) 3.2i 24V: Teho / Vääntö
Datataulukko: Dynosimulaatio
AjoneuvoHuipputehon kierroslukuHuippuväännön kierroslukuMaks. moottorin kierrosluku
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V6 800 rpm4 500 rpm7 050 rpm
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V5 500 rpm4 400 rpm5 750 rpm

Kiihtyvyyskäyrä

Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.

Kiihtyvyys- ja drag racing -taulukko
Metrinen suureHondaAccord VII2.4 i-VTEC 16VHondaLegend II (KA7)3.2i 24V
Kiihtyvyyden tarkistuspisteet
0-60 mph
0-97 km/h
7,5 s
7,7 s
0-100 km/h
0-62 mph
7,9 s
8,1 s
0-200 km/h
0-124 mph
30,5 s
33,4 s
Huippunopeus
227 km/h
141 mph
223 km/h
139 mph
Drag race -simulaatio
60 jalkaa
18 m
2,8 s
2,8 s
330 jalkaa
101 m
7,1 s
7,1 s
1/8 maili
201 m
10,5 s
10,5 s
1000 jalkaa
305 m
13,3 s
13,4 s
neljännesmaili
402 m
15,7 s
15,9 s
Läpivientinopeus
neljännesmaili
402 m
153 km/h
95 mph
150 km/h
94 mph

Teho-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V
190 hp
142 kW
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V
205 hp
153 kW

Honda Legend II (KA7) 3.2i 24Vllä on 15 hv enemmän kuin Honda Accord VII 2.4 i-VTEC 16Vllä.

Suurin tehoero on Honda Accord VII 2.4 i-VTEC 16Vn ja Honda Legend II (KA7) 3.2i 24Vn välillä: 15 hv (11 kW).

Vääntö-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V
220 Nm
162 lb-ft
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V
293 Nm
216 lb-ft

Omamassa-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V
1 390 kg
3 064 lb
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V
1 550 kg
3 417 lb

Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V
227 km/h
141 mph
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V
223 km/h
139 mph

0-100 km/h-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V7,9 s
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V8,1 s

Vaikka Honda Legend II (KA7) 3.2i 24V on tehokkaampi, Honda Accord VII 2.4 i-VTEC 16V on nopeampi 0-100 km/h:ssa.

Suurin 0-100 km/h -ero on Honda Accord VII 2.4 i-VTEC 16Vn ja Honda Legend II (KA7) 3.2i 24Vn välillä: 0,2 s.

Polttoaineenkulutus-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Polttoaineenkulutus. Matalampi on parempi · L/100 km / mpg US / mpg UK

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V
9,1 L/100 km
25,8 mpg US
31,0 mpg UK
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V
10,8 L/100 km
21,8 mpg US
26,2 mpg UK

Suurin kulutusero on Honda Accord VII 2.4 i-VTEC 16Vn ja Honda Legend II (KA7) 3.2i 24Vn välillä: 1,7 L/100 km.

Teho/paino-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V
137 hp/t
102 kW/t
7,3 kg/hp
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V
132 hp/t
99 kW/t
7,6 kg/hp

Arvioitu toimintasäde-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Arvioitu toimintasäde. Korkeampi on parempi · km / mi

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V
714 km
444 mi
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V
630 km
391 mi

Suorituskyvyn hämähäkkikaavio

Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoTehoKiihtyvyysHuippunopeus
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V
190 hp
142 kW
7,9 s
227 km/h
141 mph
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V
205 hp
153 kW
8,1 s
223 km/h
139 mph

Houkuttelevin kvadrantti

Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoSuorituskykypisteKäytännöllisyyspiste
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V
Teho
190 hp
142 kW
0-100 km/h7,9 s
Huippunopeus
227 km/h
141 mph
Ovet/istuimet
4 ovet
5 istuimet
Tavaratila
459 L
16,2 cu ft
Pituus
4 665 mm
183,7 in
Korkeus
1 445 mm
56,9 in
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V
Teho
205 hp
153 kW
0-100 km/h8,1 s
Huippunopeus
223 km/h
139 mph
Ovet/istuimet
4 ovet
5 istuimet
Tavaratila
427 L
15,1 cu ft
Pituus
4 950 mm
194,9 in
Korkeus
1 410 mm
55,5 in

Suorituskyky vs. polttoainetalous

Autot, jotka ovat lähempänä oikeaa yläkulmaa, yhdistävät vahvemman suorituskyvyn ja paremman polttoainetalouden.

Datataulukko: Suorituskyky vs. polttoainetalous
AjoneuvoSuorituskykypistePolttoainetalouden piste
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V
Teho
190 hp
142 kW
0-100 km/h7,9 s
Huippunopeus
227 km/h
141 mph
9,1 L/100 km
25,8 mpg US
31,0 mpg UK
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V
Teho
205 hp
153 kW
0-100 km/h8,1 s
Huippunopeus
223 km/h
139 mph
10,8 L/100 km
21,8 mpg US
26,2 mpg UK

Honda Accord VII 2.4 i-VTEC 16V on lähimpänä oikean yläkulman tasapainotavoitetta suorituskyvyn ja polttoainetalouden osalta.

Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus

Autot, jotka ovat lähempänä vasenta alakulmaa, tarjoavat paremman yhdistelmän nopeaa kiihtyvyyttä ja alhaista kulutusta.

Datataulukko: Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoPolttoaineenkulutus, L/100 km0-100 km/h, s
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V
9,1 L/100 km
25,8 mpg US
31,0 mpg UK
7,9 s
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V
10,8 L/100 km
21,8 mpg US
26,2 mpg UK
8,1 s

Teho/paino vs. polttoaineenkulutus

Varjostettu alue suosii korkeampaa teho/paino-suhdetta ja alhaisempaa yhdistettyä kulutusta.

Datataulukko: Teho/paino vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoTeho/paino, hv/tPolttoaineenkulutus, L/100 km
HondaAccord VII2.4 i-VTEC 16V
137 hp/t
102 kW/t
7,3 kg/hp
9,1 L/100 km
25,8 mpg US
31,0 mpg UK
HondaLegend II (KA7)3.2i 24V
132 hp/t
99 kW/t
7,6 kg/hp
10,8 L/100 km
21,8 mpg US
26,2 mpg UK

Yksityiskohtainen pisteytys

Yksityiskohtainen pisteytys
AjoneuvoHondaAccord VII2.4 i-VTEC 16VHondaLegend II (KA7)3.2i 24V
Teho
190 hp
142 kW
205 hp
153 kW
Vääntö
220 Nm
162 lb-ft
293 Nm
216 lb-ft
Kiihtyvyys
7,9 s
8,1 s
Huippunopeus
227 km/h
141 mph
223 km/h
139 mph
Keveys
1 390 kg
3 064 lb
1 550 kg
3 417 lb
Polttoaineenkulutus
9,1 L/100 km
25,8 mpg US
31,0 mpg UK
10,8 L/100 km
21,8 mpg US
26,2 mpg UK
Käytännöllisyys
Ovet/istuimet
4 ovet
5 istuimet
Tavaratila
459 L
16,2 cu ft
Pituus
4 665 mm
183,7 in
Korkeus
1 445 mm
56,9 in
Ovet/istuimet
4 ovet
5 istuimet
Tavaratila
427 L
15,1 cu ft
Pituus
4 950 mm
194,9 in
Korkeus
1 410 mm
55,5 in
Toimintasäde
714 km
444 mi
630 km
391 mi
Tavaratila
459 L
16,2 cu ft
427 L
15,1 cu ft
Teho/paino-suhde
137 hp/t
102 kW/t
7,3 kg/hp
132 hp/t
99 kW/t
7,6 kg/hp
Kokonaisuus
Kiinteä piste
Kiinteä piste

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö

Arvioi käyttökustannukset yhdistetyn kulutuksen, vuotuisen ajomatkan ja paikallisen valuutan polttoainehinnan perusteella.

Syötä polttoaineen hinta paikallisessa valuutassa, esimerkiksi €/L, $/gal, £/L tai muulla paikallisella valuutalla.

LC = paikallinen valuutta

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö
AjoneuvoHonda Accord VII 2.4 i-VTEC 16VHonda Legend II (KA7) 3.2i 24V
Kulutus9,1 L/100 km25,8 mpg US31 mpg UK10,8 L/100 km21,8 mpg US26,2 mpg UK
Hinta / 100 km15,92 LC100 km18,90 LC100 km
Hinta / 100 mi25,63 LC100 mi30,42 LC100 mi
Vuosittainen polttoaineen käyttö1 365 L361 US gal300 UK gal1 620 L428 US gal356 UK gal
Vuosittaiset polttoainekulut2 389 LC/vuosi2 835 LC/vuosi

Päästä päähän -vertailut

Honda Accord VII 2.4 i-VTEC 16V

  • On 160 kg kevyempi
  • On 0,2 s nopeampi 0-100 km/h:iin
  • Huippunopeus on 4 km/h (2 mph) korkeampi
  • Kuluttaa 1,7 L/100 km vähemmän polttoainetta
  • Teho/paino-suhde on 4 hv/t parempi
  • Arvioitu toimintasäde on 85 km (53 mi) pidempi
  • Tavaratilaa on 32 L enemmän

Plussat

  • Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
  • Korkein huippunopeus
  • Kevein
  • Alhaisin yhdistetty kulutus
  • Paras teho/paino-suhde
  • Paras arvioitu toimintasäde
  • Suurin tavaratila

Miinukset

  • Pienin teho

Honda Legend II (KA7) 3.2i 24V

  • On 15 hv enemmän
  • On 73 Nm enemmän

Plussat

  • Tehokkain
  • Suurin vääntö

Miinukset

  • Hitain 0-100 km/h
  • Korkein yhdistetty kulutus
  • Painavin
  • Alhaisin huippunopeus
  • Pienin tavaratila

Valitse autoja vertailuun

Merkki
Malli
Sukupolvi
Moottori tai versio
Honda Accord VII 2.4 i-VTEC 16V
Honda Legend II (KA7) 3.2i 24V
Vertaile valittuja autoja
2 ajoneuvoa valittu

Suositut vertailut

Honda Accord VII 2.4 i-VTEC 16V vs Honda Legend II (KA7) 3.2i 24V - autovertailu - FastVsFaster