Autojen vertailu

Ford Mustang IV 4.6 i V8 32V Cobra RvsFord Mustang VII Dark Horse 5.0 V8

Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.

Uusi vertailu

Ford Mustang IV

4.6 i V8 32V Cobra R

390 hv4601 cm³BensiiniTakavetoManuaaliKompressorilla ahdettuCoupé2003-2004
VS

Ford Mustang VII

Dark Horse 5.0 V8

453 hv5038 cm³BensiiniTakavetoManuaaliVapaasti hengittäväCoupé2024-nykyinen

Vertailun yleiskuva

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Parhaat valinnat

Ford Mustang VII Dark Horse 5.0 V8

  • Tehokkain
    453 hp
    338 kW
  • Suurin vääntö
    540 Nm
    398 lb-ft
  • Paras teho/paino-suhde
    260 hp/t
    194 kW/t
    3,8 kg/hp
  • Suurin tavaratila
    381 L
  • Paras kokonaispiste
    69/100
  • Paras taloudellisuuspiste
    75/100
  • Paras käytännöllisyyspiste
    51/100

Ford Mustang IV 4.6 i V8 32V Cobra R

  • Nopein 0-100 km/h
    4,9 s
  • Korkein huippunopeus
    295 km/h
    183 mph Rajoittamaton
    280 km/h
    174 mph Rajoitettu
  • Kevein
    1 665 kg
    3 671 lb
  • Paras suorituskykypiste
    77/100

Teknisten tietojen vertailu

Teknisten tietojen vertailu
MalliFordMustang IV4.6 i V8 32V Cobra RFordMustang VIIDark Horse 5.0 V8
Teho
390hp291kW
453hp338kW
Vääntö
529Nm390lb-ft
540Nm398lb-ft
Omamassa
1,665kg3,671lb
1,742kg3,840lb
Kokonaismassa-
2,145kg4,729lb
Huippunopeus
Rajoittamaton
295 km/h183 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
Laskettu
263 km/h
163 mph
99 %:iin huippunopeudesta
75.7s99 % tavoite: 292 km/h / 181 mph
Laskettu
66.9s99 % tavoite: 260 km/h / 162 mph
Laskettu
0-100 km/h
4.9s
5.2s
0-200 km/h
15.4s
Laskettu
17.9s
Laskettu
0-60 mph
4.7s
Laskettu
4.9s
Laskettu
Polttoaineenkulutus-
12L/100 km19.6mpg US23.5mpg UK
Polttoaineenkulutus kaupungissa
14.7L/100 km16mpg US19.2mpg UK
-
Polttoaineenkulutus maantiellä
10.7L/100 km22mpg US26.4mpg UK
-
neljännesmaili
12.9s
Laskettu
13.3s
Laskettu
Teho/paino
234hp/t175kW/t106hp/1000 lb
Laskettu
260hp/t194kW/t118hp/1000 lb
Laskettu
Vääntö/paino
318Nm/t213lb-ft/ton
Laskettu
310Nm/t207lb-ft/ton
Laskettu
Iskutilavuus
4,601cc281cu in
5,038cc307cu in
Pituus
4,661mm184in
4,819mm190in
Leveys
1,857mm73in
1,917mm75in
Korkeus
1,336mm53in
1,403mm55in
Akseliväli
2,573mm101in
2,719mm107in
Raideleveys edessä
1,530mm60in
1,595mm63in
Raideleveys takana
1,530mm60in
1,643mm65in
Tavaratilan tilavuus
310L
381L
Ovet
2
2
Istumapaikat
4
4
Polttoainesäiliö
59L
-

Suorituskykykaaviot

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Dynosimulaatio

Arvioidut vakiotyyppiset teho- ja vääntökäyrät moottorin kierrosluvun mukaan.

Ford Mustang IV 4.6 i V8 32V Cobra RFord Mustang VII Dark Horse 5.0 V8TehoVääntö
  • Ford Mustang IV 4.6 i V8 32V Cobra R: Teho / Vääntö
  • Ford Mustang VII Dark Horse 5.0 V8: Teho / Vääntö
Datataulukko: Dynosimulaatio
AjoneuvoHuipputehon kierroslukuHuippuväännön kierroslukuMaks. moottorin kierrosluku
FordMustang IV4.6 i V8 32V Cobra R6 000 rpm3 500 rpm6 250 rpm
FordMustang VIIDark Horse 5.0 V87 250 rpm5 100 rpm7 500 rpm

Kiihtyvyyskäyrä

Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.

Kiihtyvyys- ja drag racing -taulukko
Metrinen suureFordMustang IV4.6 i V8 32V Cobra RFordMustang VIIDark Horse 5.0 V8
Kiihtyvyyden tarkistuspisteet
0-60 mph
0-97 km/h
4,7 s
4,9 s
0-100 km/h
0-62 mph
4,9 s
5,2 s
0-200 km/h
0-124 mph
15,4 s
17,9 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
295 km/h183 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
Todennäköisesti rajoitettu
263 km/h
163 mph
Drag race -simulaatio
60 jalkaa
18 m
2,2 s
2,2 s
330 jalkaa
101 m
5,7 s
5,8 s
1/8 maili
201 m
8,5 s
8,7 s
1000 jalkaa
305 m
10,9 s
11,2 s
neljännesmaili
402 m
12,9 s
13,3 s
Läpivientinopeus
neljännesmaili
402 m
183 km/h
114 mph
175 km/h
109 mph

Teho-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
FordMustang IV4.6 i V8 32V Cobra R
390 hp
291 kW
FordMustang VIIDark Horse 5.0 V8
453 hp
338 kW

Ford Mustang VII Dark Horse 5.0 V8llä on 63 hv enemmän kuin Ford Mustang IV 4.6 i V8 32V Cobra Rllä.

Suurin tehoero on Ford Mustang IV 4.6 i V8 32V Cobra Rn ja Ford Mustang VII Dark Horse 5.0 V8n välillä: 63 hv (47 kW).

Vääntö-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
FordMustang IV4.6 i V8 32V Cobra R
529 Nm
390 lb-ft
FordMustang VIIDark Horse 5.0 V8
540 Nm
398 lb-ft

Omamassa-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
FordMustang IV4.6 i V8 32V Cobra R
1 665 kg
3 671 lb
FordMustang VIIDark Horse 5.0 V8
1 742 kg
3 840 lb

Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
FordMustang IV4.6 i V8 32V Cobra R
Rajoittamaton
295 km/h183 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
FordMustang VIIDark Horse 5.0 V8
263 km/h
163 mph

0-100 km/h-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds

Vaikka Ford Mustang VII Dark Horse 5.0 V8 on tehokkaampi, Ford Mustang IV 4.6 i V8 32V Cobra R on nopeampi 0-100 km/h:ssa.

Suurin 0-100 km/h -ero on Ford Mustang IV 4.6 i V8 32V Cobra Rn ja Ford Mustang VII Dark Horse 5.0 V8n välillä: 0,3 s.

Teho/paino-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
FordMustang IV4.6 i V8 32V Cobra R
234 hp/t
175 kW/t
4,3 kg/hp
FordMustang VIIDark Horse 5.0 V8
260 hp/t
194 kW/t
3,8 kg/hp

Suorituskyvyn hämähäkkikaavio

Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoTehoKiihtyvyysHuippunopeus
FordMustang IV4.6 i V8 32V Cobra R
390 hp
291 kW
4,9 s
Rajoittamaton
295 km/h183 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
FordMustang VIIDark Horse 5.0 V8
453 hp
338 kW
5,2 s
263 km/h
163 mph

Houkuttelevin kvadrantti

Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoSuorituskykypisteKäytännöllisyyspiste
FordMustang IV4.6 i V8 32V Cobra R
Teho
390 hp
291 kW
0-100 km/h4,9 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
295 km/h183 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
Ovet/istuimet
2 ovet
4 istuimet
Tavaratila
310 L
10,9 cu ft
Pituus
4 661 mm
183,5 in
Korkeus
1 336 mm
52,6 in
FordMustang VIIDark Horse 5.0 V8
Teho
453 hp
338 kW
0-100 km/h5,2 s
Huippunopeus
263 km/h
163 mph
Ovet/istuimet
2 ovet
4 istuimet
Tavaratila
381 L
13,5 cu ft
Pituus
4 819 mm
189,7 in
Korkeus
1 403 mm
55,2 in

Yksityiskohtainen pisteytys

Yksityiskohtainen pisteytys
AjoneuvoFordMustang IV4.6 i V8 32V Cobra RFordMustang VIIDark Horse 5.0 V8
Teho
390 hp
291 kW
453 hp
338 kW
Vääntö
529 Nm
390 lb-ft
540 Nm
398 lb-ft
Kiihtyvyys
4,9 s
5,2 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
295 km/h183 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
263 km/h
163 mph
Keveys
1 665 kg
3 671 lb
1 742 kg
3 840 lb
Polttoaineenkulutus
-
12,0 L/100 km
19,6 mpg US
23,5 mpg UK
Käytännöllisyys
Ovet/istuimet
2 ovet
4 istuimet
Tavaratila
310 L
10,9 cu ft
Pituus
4 661 mm
183,5 in
Korkeus
1 336 mm
52,6 in
Ovet/istuimet
2 ovet
4 istuimet
Tavaratila
381 L
13,5 cu ft
Pituus
4 819 mm
189,7 in
Korkeus
1 403 mm
55,2 in
Tavaratila
310 L
10,9 cu ft
381 L
13,5 cu ft
Teho/paino-suhde
234 hp/t
175 kW/t
4,3 kg/hp
260 hp/t
194 kW/t
3,8 kg/hp
Kokonaisuus
Kiinteä piste
Kiinteä piste

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö

Arvioi käyttökustannukset yhdistetyn kulutuksen, vuotuisen ajomatkan ja paikallisen valuutan polttoainehinnan perusteella.

Syötä polttoaineen hinta paikallisessa valuutassa, esimerkiksi €/L, $/gal, £/L tai muulla paikallisella valuutalla.

LC = paikallinen valuutta

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö
AjoneuvoFord Mustang VII Dark Horse 5.0 V8
Kulutus12 L/100 km19,6 mpg US23,5 mpg UK
Hinta / 100 km21,00 LC100 km
Hinta / 100 mi33,80 LC100 mi
Vuosittainen polttoaineen käyttö1 800 L476 US gal396 UK gal
Vuosittaiset polttoainekulut3 150 LC/vuosi

Päästä päähän -vertailut

Ford Mustang IV 4.6 i V8 32V Cobra R

  • On 77 kg kevyempi
  • On 0,3 s nopeampi 0-100 km/h:iin
  • Huippunopeus on 32 km/h (20 mph) korkeampi

Plussat

  • Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
  • Korkein huippunopeus
  • Kevein

Miinukset

  • Pienin teho
  • Pienin tavaratila

Ford Mustang VII Dark Horse 5.0 V8

  • On 63 hv enemmän
  • On 11 Nm enemmän
  • Teho/paino-suhde on 26 hv/t parempi
  • Tavaratilaa on 71 L enemmän

Plussat

  • Tehokkain
  • Suurin vääntö
  • Paras teho/paino-suhde
  • Suurin tavaratila

Miinukset

  • Hitain 0-100 km/h
  • Painavin
  • Alhaisin huippunopeus

Valitse autoja vertailuun

Merkki
Malli
Sukupolvi
Moottori tai versio
Ford Mustang IV 4.6 i V8 32V Cobra R
Ford Mustang VII Dark Horse 5.0 V8
Vertaile valittuja autoja
2 ajoneuvoa valittu

Suositut vertailut

Ford Mustang IV 4.6 i V8 32V Cobra R vs Ford Mustang VII Dark Horse 5.0 V8 - autovertailu - FastVsFaster