Autojen vertailu

Donkervoort D8 GTO GTO-40 2.5 TFSIvsBMW Z4 (G29) M40i

Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.

Uusi vertailu

Donkervoort D8 GTO

GTO-40 2.5 TFSI

386 hv2480 cm³BensiiniTakavetoManuaaliTurboahdettuRoadster2018-nykyinen
VS

BMW Z4 (G29)

M40i

340 hv2998 cm³BensiiniNelivetoAutomaattiTurboahdettuRoadster2018-2022

Vertailun yleiskuva

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Parhaat valinnat

Donkervoort D8 GTO GTO-40 2.5 TFSI

  • Nopein 0-100 km/h
    2,7 s
  • Korkein huippunopeus
    300 km/h
    186 mph Rajoittamaton
    280 km/h
    174 mph Rajoitettu
  • Tehokkain
    386 hp
    288 kW
  • Suurin vääntö
    500 Nm
    369 lb-ft
  • Kevein
    678 kg
    1 495 lb
  • Paras teho/paino-suhde
    569 hp/t
    425 kW/t
    1,8 kg/hp
  • Paras kokonaispiste
    67/100
  • Paras suorituskykypiste
    86/100

BMW Z4 (G29) M40i

  • Alhaisin yhdistetty kulutus
    7,4 L/100 km
    31,8 mpg US
    38,2 mpg UK
  • Pienimmät CO2-päästöt
    168 g/km
  • Paras arvioitu toimintasäde
    703 km
    437 mi
  • Suurin tavaratila
    281 L
  • Paras taloudellisuuspiste
    87/100
  • Paras käytännöllisyyspiste
    32/100

Teknisten tietojen vertailu

Teknisten tietojen vertailu
MalliDonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSIBMWZ4 (G29)M40i
Teho
386hp288kW
340hp254kW
Vääntö
500Nm369lb-ft
500Nm369lb-ft
Omamassa
678kg1,495lb
1,535kg3,384lb
Kokonaismassa-
1,860kg4,101lb
Huippunopeus
Rajoittamaton
300 km/h186 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
Laskettu
Rajoittamaton
265 km/h165 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph
Laskettu
99 %:iin huippunopeudesta
34.7s99 % tavoite: 297 km/h / 185 mph
Laskettu
57.6s99 % tavoite: 262 km/h / 163 mph
Laskettu
0-100 km/h
2.7s
4.5s
0-200 km/h
7.7s
15.2s
Laskettu
0-60 mph
2.6s
Laskettu
4.3s
Laskettu
Polttoaineenkulutus
10L/100 km23.5mpg US28.2mpg UK
7.4L/100 km31.8mpg US38.2mpg UK
Polttoaineenkulutus kaupungissa-
9.2L/100 km25.6mpg US30.7mpg UK
Polttoaineenkulutus maantiellä-
6.3L/100 km37.3mpg US44.8mpg UK
neljännesmaili
10.1s
Laskettu
12.6s
Laskettu
Teho/paino
569hp/t425kW/t258hp/1000 lb
Laskettu
221hp/t165kW/t100hp/1000 lb
Laskettu
Vääntö/paino
737Nm/t493lb-ft/ton
Laskettu
326Nm/t218lb-ft/ton
Laskettu
Arvioitu toimintasäde
480km298mi
Laskettu
703km437mi
Laskettu
Iskutilavuus
2,480cc151cu in
2,998cc183cu in
Pituus
3,836mm151in
4,324mm170in
Leveys
1,850mm73in
1,864mm73in
Korkeus
1,081mm43in
1,304mm51in
Akseliväli
2,350mm93in
2,470mm97in
Raideleveys edessä
1,560mm61in
1,594mm63in
Raideleveys takana
1,585mm62in
1,589mm63in
Maavara-
114mm4in
Tavaratilan tilavuus
250L
281L
Ovet
2
2
Istumapaikat
2
2
Polttoainesäiliö
48L
52L
CO2-päästöt
178g/km
168g/km

Suorituskykykaaviot

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Dynosimulaatio

Arvioidut vakiotyyppiset teho- ja vääntökäyrät moottorin kierrosluvun mukaan.

Donkervoort D8 GTO GTO-40 2.5 TFSIBMW Z4 (G29) M40iTehoVääntö
  • Donkervoort D8 GTO GTO-40 2.5 TFSI: Teho / Vääntö
  • BMW Z4 (G29) M40i: Teho / Vääntö
Datataulukko: Dynosimulaatio
AjoneuvoHuipputehon kierroslukuHuippuväännön kierroslukuMaks. moottorin kierrosluku
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI5 500 rpm1 750 rpm5 750 rpm
BMWZ4 (G29)M40i5 000-6 500 rpm1 600-4 500 rpm6 750 rpm

Kiihtyvyyskäyrä

Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.

Kiihtyvyys- ja drag racing -taulukko
Metrinen suureDonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSIBMWZ4 (G29)M40i
Kiihtyvyyden tarkistuspisteet
0-60 mph
0-97 km/h
2,6 s
4,3 s
0-100 km/h
0-62 mph
2,7 s
4,5 s
0-200 km/h
0-124 mph
7,7 s
15,2 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
300 km/h186 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
Todennäköisesti rajoitettu
Rajoittamaton
265 km/h165 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph
Todennäköisesti rajoitettu
Drag race -simulaatio
60 jalkaa
18 m
1,7 s
2,1 s
330 jalkaa
101 m
4,5 s
5,5 s
1/8 maili
201 m
6,6 s
8,2 s
1000 jalkaa
305 m
8,5 s
10,6 s
neljännesmaili
402 m
10,1 s
12,6 s
Läpivientinopeus
neljännesmaili
402 m
228 km/h
142 mph
184 km/h
114 mph

Teho-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI
386 hp
288 kW
BMWZ4 (G29)M40i
340 hp
254 kW

Donkervoort D8 GTO GTO-40 2.5 TFSIllä on 46 hv enemmän kuin BMW Z4 (G29) M40illä.

Suurin tehoero on BMW Z4 (G29) M40in ja Donkervoort D8 GTO GTO-40 2.5 TFSIn välillä: 46 hv (34 kW).

Vääntö-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI
500 Nm
369 lb-ft
BMWZ4 (G29)M40i
500 Nm
369 lb-ft

Omamassa-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI
678 kg
1 495 lb
BMWZ4 (G29)M40i
1 535 kg
3 384 lb

Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI
Rajoittamaton
300 km/h186 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
BMWZ4 (G29)M40i
Rajoittamaton
265 km/h165 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph

0-100 km/h-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI2,7 s
BMWZ4 (G29)M40i4,5 s

Suurin 0-100 km/h -ero on Donkervoort D8 GTO GTO-40 2.5 TFSIn ja BMW Z4 (G29) M40in välillä: 1,8 s.

Polttoaineenkulutus-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Polttoaineenkulutus. Matalampi on parempi · L/100 km / mpg US / mpg UK

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI
10,0 L/100 km
23,5 mpg US
28,2 mpg UK
BMWZ4 (G29)M40i
7,4 L/100 km
31,8 mpg US
38,2 mpg UK

Suurin kulutusero on BMW Z4 (G29) M40in ja Donkervoort D8 GTO GTO-40 2.5 TFSIn välillä: 2,6 L/100 km.

Teho/paino-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI
569 hp/t
425 kW/t
1,8 kg/hp
BMWZ4 (G29)M40i
221 hp/t
165 kW/t
4,5 kg/hp

Arvioitu toimintasäde-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Arvioitu toimintasäde. Korkeampi on parempi · km / mi

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI
480 km
298 mi
BMWZ4 (G29)M40i
703 km
437 mi

Suorituskyvyn hämähäkkikaavio

Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoTehoKiihtyvyysHuippunopeus
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI
386 hp
288 kW
2,7 s
Rajoittamaton
300 km/h186 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
BMWZ4 (G29)M40i
340 hp
254 kW
4,5 s
Rajoittamaton
265 km/h165 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph

Houkuttelevin kvadrantti

Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoSuorituskykypisteKäytännöllisyyspiste
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI
Teho
386 hp
288 kW
0-100 km/h2,7 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
300 km/h186 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
Ovet/istuimet
2 ovet
2 istuimet
Tavaratila
250 L
8,8 cu ft
Pituus
3 836 mm
151,0 in
Korkeus
1 081 mm
42,6 in
BMWZ4 (G29)M40i
Teho
340 hp
254 kW
0-100 km/h4,5 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
265 km/h165 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph
Ovet/istuimet
2 ovet
2 istuimet
Tavaratila
281 L
9,9 cu ft
Pituus
4 324 mm
170,2 in
Korkeus
1 304 mm
51,3 in

Suorituskyky vs. polttoainetalous

Autot, jotka ovat lähempänä oikeaa yläkulmaa, yhdistävät vahvemman suorituskyvyn ja paremman polttoainetalouden.

Datataulukko: Suorituskyky vs. polttoainetalous
AjoneuvoSuorituskykypistePolttoainetalouden piste
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI
Teho
386 hp
288 kW
0-100 km/h2,7 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
300 km/h186 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
10,0 L/100 km
23,5 mpg US
28,2 mpg UK
BMWZ4 (G29)M40i
Teho
340 hp
254 kW
0-100 km/h4,5 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
265 km/h165 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph
7,4 L/100 km
31,8 mpg US
38,2 mpg UK

Donkervoort D8 GTO GTO-40 2.5 TFSI on lähimpänä oikean yläkulman tasapainotavoitetta suorituskyvyn ja polttoainetalouden osalta.

Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus

Autot, jotka ovat lähempänä vasenta alakulmaa, tarjoavat paremman yhdistelmän nopeaa kiihtyvyyttä ja alhaista kulutusta.

Datataulukko: Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoPolttoaineenkulutus, L/100 km0-100 km/h, s
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI
10,0 L/100 km
23,5 mpg US
28,2 mpg UK
2,7 s
BMWZ4 (G29)M40i
7,4 L/100 km
31,8 mpg US
38,2 mpg UK
4,5 s

Teho/paino vs. polttoaineenkulutus

Varjostettu alue suosii korkeampaa teho/paino-suhdetta ja alhaisempaa yhdistettyä kulutusta.

Datataulukko: Teho/paino vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoTeho/paino, hv/tPolttoaineenkulutus, L/100 km
DonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSI
569 hp/t
425 kW/t
1,8 kg/hp
10,0 L/100 km
23,5 mpg US
28,2 mpg UK
BMWZ4 (G29)M40i
221 hp/t
165 kW/t
4,5 kg/hp
7,4 L/100 km
31,8 mpg US
38,2 mpg UK

Yksityiskohtainen pisteytys

Yksityiskohtainen pisteytys
AjoneuvoDonkervoortD8 GTOGTO-40 2.5 TFSIBMWZ4 (G29)M40i
Teho
386 hp
288 kW
340 hp
254 kW
Vääntö
500 Nm
369 lb-ft
500 Nm
369 lb-ft
Kiihtyvyys
2,7 s
4,5 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
300 km/h186 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
Rajoittamaton
265 km/h165 mph
Rajoitettu
250 km/h155 mph
Keveys
678 kg
1 495 lb
1 535 kg
3 384 lb
Polttoaineenkulutus
10,0 L/100 km
23,5 mpg US
28,2 mpg UK
7,4 L/100 km
31,8 mpg US
38,2 mpg UK
Käytännöllisyys
Ovet/istuimet
2 ovet
2 istuimet
Tavaratila
250 L
8,8 cu ft
Pituus
3 836 mm
151,0 in
Korkeus
1 081 mm
42,6 in
Ovet/istuimet
2 ovet
2 istuimet
Tavaratila
281 L
9,9 cu ft
Pituus
4 324 mm
170,2 in
Korkeus
1 304 mm
51,3 in
Toimintasäde
480 km
298 mi
703 km
437 mi
CO2-pisteet
178 g/km
168 g/km
Tavaratila
250 L
8,8 cu ft
281 L
9,9 cu ft
Teho/paino-suhde
569 hp/t
425 kW/t
1,8 kg/hp
221 hp/t
165 kW/t
4,5 kg/hp
Kokonaisuus
Kiinteä piste
Kiinteä piste

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö

Arvioi käyttökustannukset yhdistetyn kulutuksen, vuotuisen ajomatkan ja paikallisen valuutan polttoainehinnan perusteella.

Syötä polttoaineen hinta paikallisessa valuutassa, esimerkiksi €/L, $/gal, £/L tai muulla paikallisella valuutalla.

LC = paikallinen valuutta

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö
AjoneuvoDonkervoort D8 GTO GTO-40 2.5 TFSIBMW Z4 (G29) M40i
Kulutus10 L/100 km23,5 mpg US28,2 mpg UK7,4 L/100 km31,8 mpg US38,2 mpg UK
Hinta / 100 km17,50 LC100 km12,95 LC100 km
Hinta / 100 mi28,16 LC100 mi20,84 LC100 mi
Vuosittainen polttoaineen käyttö1 500 L396 US gal330 UK gal1 110 L293 US gal244 UK gal
Vuosittaiset polttoainekulut2 625 LC/vuosi1 943 LC/vuosi

Päästä päähän -vertailut

Donkervoort D8 GTO GTO-40 2.5 TFSI

  • On 46 hv enemmän
  • On 857 kg kevyempi
  • On 1,8 s nopeampi 0-100 km/h:iin
  • Huippunopeus on 35 km/h (22 mph) korkeampi
  • Teho/paino-suhde on 348 hv/t parempi

Plussat

  • Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
  • Korkein huippunopeus
  • Tehokkain
  • Suurin vääntö
  • Kevein
  • Paras teho/paino-suhde

Miinukset

  • Korkein yhdistetty kulutus
  • Pienin tavaratila
  • Suurimmat CO2-päästöt

BMW Z4 (G29) M40i

  • Kuluttaa 2,6 L/100 km vähemmän polttoainetta
  • Arvioitu toimintasäde on 223 km (138 mi) pidempi
  • Tavaratilaa on 31 L enemmän
  • CO2-päästöt ovat 10 g/km pienemmät

Plussat

  • Alhaisin yhdistetty kulutus
  • Paras arvioitu toimintasäde
  • Suurin tavaratila

Miinukset

  • Hitain 0-100 km/h
  • Pienin teho
  • Painavin
  • Alhaisin huippunopeus

Valitse autoja vertailuun

Merkki
Malli
Sukupolvi
Moottori tai versio
Donkervoort D8 GTO GTO-40 2.5 TFSI
BMW Z4 (G29) M40i
Vertaile valittuja autoja
2 ajoneuvoa valittu

Suositut vertailut

Donkervoort D8 GTO GTO-40 2.5 TFSI vs BMW Z4 (G29) M40i - autovertailu - FastVsFaster