Porsche Macan I (95B)
Autojen vertailu
Porsche Macan I (95B) Turbo 3.6 V6vsBMW X6 (F16) M50d
Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.
Uusi vertailuBMW X6 (F16)
M50d
Vertailun yleiskuva
Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.
Parhaat valinnat
BMW X6 (F16) M50d
- Suurin vääntö740 Nm546 lb-ft
- Alhaisin yhdistetty kulutus6,6 L/100 km35,6 mpg US42,8 mpg UK
- Alhaisin kulutus kaupungissa7,2 L/100 km32,7 mpg US39,2 mpg UK
- Alhaisin kulutus maantiellä6,3 L/100 km37,3 mpg US44,8 mpg UK
- Pienimmät CO2-päästöt174 g/km
- Paras arvioitu toimintasäde1 288 km800 mi
- Suurin tavaratila550 L
- Paras taloudellisuuspiste89/100
- Paras käytännöllisyyspiste87/100
Porsche Macan I (95B) Turbo 3.6 V6
- Nopein 0-100 km/h4,8 s
- Korkein huippunopeus266 km/h165 mph
- Tehokkain400 hp298 kW
- Kevein1 925 kg4 244 lb
- Paras teho/paino-suhde208 hp/t155 kW/t4,8 kg/hp
- Paras kokonaispiste77/100
- Paras suorituskykypiste73/100
Teknisten tietojen vertailu
| Malli | PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | BMWX6 (F16)M50d |
|---|---|---|
| Teho | 400hp298kW | 381hp284kW |
| Vääntö | 550Nm406lb-ft | 740Nm546lb-ft |
| Omamassa | 1,925kg4,244lb | 2,185kg4,817lb |
| Kokonaismassa | 2,550kg5,622lb | 2,900kg6,393lb |
| Huippunopeus | 266 km/h 165 mph | 250 km/h 155 mph |
| 99 %:iin huippunopeudesta | 65.0s99 % tavoite: 263 km/h / 164 mph Laskettu | 73.2s99 % tavoite: 248 km/h / 154 mph Laskettu |
| 0-100 km/h | 4.8s | 5.2s |
| 0-200 km/h | 16.6s Laskettu | 20.7s Laskettu |
| 0-60 mph | 4.6s Laskettu | 4.9s Laskettu |
| Polttoaineenkulutus | 9.2L/100 km25.6mpg US30.7mpg UK | 6.6L/100 km35.6mpg US42.8mpg UK |
| Polttoaineenkulutus kaupungissa | 11.8L/100 km19.9mpg US23.9mpg UK | 7.2L/100 km32.7mpg US39.2mpg UK |
| Polttoaineenkulutus maantiellä | 7.8L/100 km30.2mpg US36.2mpg UK | 6.3L/100 km37.3mpg US44.8mpg UK |
| neljännesmaili | 12.9s Laskettu | 13.4s Laskettu |
| Teho/paino | 208hp/t155kW/t94hp/1000 lb Laskettu | 174hp/t130kW/t79hp/1000 lb Laskettu |
| Vääntö/paino | 286Nm/t191lb-ft/ton Laskettu | 339Nm/t227lb-ft/ton Laskettu |
| Arvioitu toimintasäde | 815km507mi Laskettu | 1,288km800mi Laskettu |
| Iskutilavuus | 3,604cc220cu in | 2,993cc183cu in |
| Pituus | 4,699mm185in | 4,909mm193in |
| Leveys | 1,923mm76in | 1,989mm78in |
| Korkeus | 1,624mm64in | 1,702mm67in |
| Akseliväli | 2,807mm111in | 2,933mm115in |
| Raideleveys edessä | 1,655mm65in | 1,640mm65in |
| Raideleveys takana | 1,651mm65in | 1,700mm67in |
| Maavara | - | 212mm8in |
| Tavaratilan tilavuus | 500L | 550L |
| Maks. tavaratilan tilavuus | 1,500L | 1,525L |
| Ovet | 5 | 5 |
| Istumapaikat | 5 | 5 |
| Polttoainesäiliö | 75L | 85L |
| CO2-päästöt | 216g/km | 174g/km |
Suorituskykykaaviot
Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.
Dynosimulaatio
Arvioidut vakiotyyppiset teho- ja vääntökäyrät moottorin kierrosluvun mukaan.
- Porsche Macan I (95B) Turbo 3.6 V6: Teho / Vääntö
- BMW X6 (F16) M50d: Teho / Vääntö
| Ajoneuvo | Huipputehon kierrosluku | Huippuväännön kierrosluku | Maks. moottorin kierrosluku |
|---|---|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | 6 000 rpm | 1 350-4 500 rpm | 6 250 rpm |
| BMWX6 (F16)M50d | 4 000-4 400 rpm | 2 000-3 000 rpm | 4 650 rpm |
Kiihtyvyyskäyrä
Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.
| Metrinen suure | PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | BMWX6 (F16)M50d |
|---|---|---|
| Kiihtyvyyden tarkistuspisteet | ||
0-60 mph 0-97 km/h | 4,6 s | 4,9 s |
0-100 km/h 0-62 mph | 4,8 s | 5,2 s |
0-200 km/h 0-124 mph | 16,6 s | 20,7 s |
| Huippunopeus | 266 km/h 165 mph | 250 km/h 155 mph |
| Drag race -simulaatio | ||
60 jalkaa 18 m | 2,1 s | 2,1 s |
330 jalkaa 101 m | 5,6 s | 5,7 s |
1/8 maili 201 m | 8,4 s | 8,7 s |
1000 jalkaa 305 m | 10,9 s | 11,3 s |
neljännesmaili 402 m | 12,9 s | 13,4 s |
Läpivientinopeus neljännesmaili 402 m | 179 km/h 111 mph | 169 km/h 105 mph |
Teho-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | 400 hp 298 kW |
| BMWX6 (F16)M50d | 381 hp 284 kW |
Porsche Macan I (95B) Turbo 3.6 V6llä on 19 hv enemmän kuin BMW X6 (F16) M50dllä.
Suurin tehoero on BMW X6 (F16) M50dn ja Porsche Macan I (95B) Turbo 3.6 V6n välillä: 19 hv (14 kW).
Vääntö-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | 550 Nm 406 lb-ft |
| BMWX6 (F16)M50d | 740 Nm 546 lb-ft |
Omamassa-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | 1 925 kg 4 244 lb |
| BMWX6 (F16)M50d | 2 185 kg 4 817 lb |
Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | 266 km/h 165 mph |
| BMWX6 (F16)M50d | 250 km/h 155 mph |
0-100 km/h-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | 4,8 s |
| BMWX6 (F16)M50d | 5,2 s |
Suurin 0-100 km/h -ero on Porsche Macan I (95B) Turbo 3.6 V6n ja BMW X6 (F16) M50dn välillä: 0,4 s.
Polttoaineenkulutus-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Polttoaineenkulutus. Matalampi on parempi · L/100 km / mpg US / mpg UK
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | 9,2 L/100 km 25,6 mpg US 30,7 mpg UK |
| BMWX6 (F16)M50d | 6,6 L/100 km 35,6 mpg US 42,8 mpg UK |
Suurin kulutusero on BMW X6 (F16) M50dn ja Porsche Macan I (95B) Turbo 3.6 V6n välillä: 2,6 L/100 km.
Teho/paino-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | 208 hp/t 155 kW/t 4,8 kg/hp |
| BMWX6 (F16)M50d | 174 hp/t 130 kW/t 5,7 kg/hp |
Arvioitu toimintasäde-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Arvioitu toimintasäde. Korkeampi on parempi · km / mi
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | 815 km 507 mi |
| BMWX6 (F16)M50d | 1 288 km 800 mi |
Suorituskyvyn hämähäkkikaavio
Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.
| Ajoneuvo | Teho | Kiihtyvyys | Huippunopeus |
|---|---|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | 400 hp 298 kW | 4,8 s | 266 km/h 165 mph |
| BMWX6 (F16)M50d | 381 hp 284 kW | 5,2 s | 250 km/h 155 mph |
Houkuttelevin kvadrantti
Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.
| Ajoneuvo | Suorituskykypiste | Käytännöllisyyspiste | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 |
|
| ||||||||||||||
| BMWX6 (F16)M50d |
|
| ||||||||||||||
Suorituskyky vs. polttoainetalous
Autot, jotka ovat lähempänä oikeaa yläkulmaa, yhdistävät vahvemman suorituskyvyn ja paremman polttoainetalouden.
| Ajoneuvo | Suorituskykypiste | Polttoainetalouden piste | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 |
| 9,2 L/100 km 25,6 mpg US 30,7 mpg UK | ||||||
| BMWX6 (F16)M50d |
| 6,6 L/100 km 35,6 mpg US 42,8 mpg UK | ||||||
BMW X6 (F16) M50d on lähimpänä oikean yläkulman tasapainotavoitetta suorituskyvyn ja polttoainetalouden osalta.
Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus
Autot, jotka ovat lähempänä vasenta alakulmaa, tarjoavat paremman yhdistelmän nopeaa kiihtyvyyttä ja alhaista kulutusta.
| Ajoneuvo | Polttoaineenkulutus, L/100 km | 0-100 km/h, s |
|---|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | 9,2 L/100 km 25,6 mpg US 30,7 mpg UK | 4,8 s |
| BMWX6 (F16)M50d | 6,6 L/100 km 35,6 mpg US 42,8 mpg UK | 5,2 s |
Teho/paino vs. polttoaineenkulutus
Varjostettu alue suosii korkeampaa teho/paino-suhdetta ja alhaisempaa yhdistettyä kulutusta.
| Ajoneuvo | Teho/paino, hv/t | Polttoaineenkulutus, L/100 km |
|---|---|---|
| PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | 208 hp/t 155 kW/t 4,8 kg/hp | 9,2 L/100 km 25,6 mpg US 30,7 mpg UK |
| BMWX6 (F16)M50d | 174 hp/t 130 kW/t 5,7 kg/hp | 6,6 L/100 km 35,6 mpg US 42,8 mpg UK |
Yksityiskohtainen pisteytys
| Ajoneuvo | PorscheMacan I (95B)Turbo 3.6 V6 | BMWX6 (F16)M50d | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Teho | 400 hp 298 kW | 381 hp 284 kW | ||||||||||||||||
| Vääntö | 550 Nm 406 lb-ft | 740 Nm 546 lb-ft | ||||||||||||||||
| Kiihtyvyys | 4,8 s | 5,2 s | ||||||||||||||||
| Huippunopeus | 266 km/h 165 mph | 250 km/h 155 mph | ||||||||||||||||
| Keveys | 1 925 kg 4 244 lb | 2 185 kg 4 817 lb | ||||||||||||||||
| Polttoaineenkulutus | 9,2 L/100 km 25,6 mpg US 30,7 mpg UK | 6,6 L/100 km 35,6 mpg US 42,8 mpg UK | ||||||||||||||||
| Käytännöllisyys |
|
| ||||||||||||||||
| Toimintasäde | 815 km 507 mi | 1 288 km 800 mi | ||||||||||||||||
| CO2-pisteet | 216 g/km | 174 g/km | ||||||||||||||||
| Tavaratila | 500 L 17,7 cu ft | 550 L 19,4 cu ft | ||||||||||||||||
| Teho/paino-suhde | 208 hp/t 155 kW/t 4,8 kg/hp | 174 hp/t 130 kW/t 5,7 kg/hp | ||||||||||||||||
| Kokonaisuus | Kiinteä piste | Kiinteä piste |
Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö
Arvioi käyttökustannukset yhdistetyn kulutuksen, vuotuisen ajomatkan ja paikallisen valuutan polttoainehinnan perusteella.
Syötä polttoaineen hinta paikallisessa valuutassa, esimerkiksi €/L, $/gal, £/L tai muulla paikallisella valuutalla.
LC = paikallinen valuutta
| Ajoneuvo | Porsche Macan I (95B) Turbo 3.6 V6 | BMW X6 (F16) M50d |
|---|---|---|
| Kulutus | 9,2 L/100 km25,6 mpg US30,7 mpg UK | 6,6 L/100 km35,6 mpg US42,8 mpg UK |
| Hinta / 100 km | 16,10 LC100 km | 11,55 LC100 km |
| Hinta / 100 mi | 25,91 LC100 mi | 18,59 LC100 mi |
| Vuosittainen polttoaineen käyttö | 1 380 L365 US gal304 UK gal | 990 L262 US gal218 UK gal |
| Vuosittaiset polttoainekulut | 2 415 LC/vuosi | 1 733 LC/vuosi |
Päästä päähän -vertailut
Porsche Macan I (95B) Turbo 3.6 V6
- On 19 hv enemmän
- On 260 kg kevyempi
- On 0,4 s nopeampi 0-100 km/h:iin
- Huippunopeus on 16 km/h (10 mph) korkeampi
- Teho/paino-suhde on 33 hv/t parempi
Plussat
- Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
- Korkein huippunopeus
- Tehokkain
- Kevein
- Paras teho/paino-suhde
Miinukset
- Korkein yhdistetty kulutus
- Pienin tavaratila
- Suurimmat CO2-päästöt
BMW X6 (F16) M50d
- On 190 Nm enemmän
- Kuluttaa 2,6 L/100 km vähemmän polttoainetta
- Arvioitu toimintasäde on 473 km (294 mi) pidempi
- Tavaratilaa on 50 L enemmän
- CO2-päästöt ovat 42 g/km pienemmät
Plussat
- Suurin vääntö
- Alhaisin yhdistetty kulutus
- Paras arvioitu toimintasäde
- Suurin tavaratila
Miinukset
- Hitain 0-100 km/h
- Pienin teho
- Painavin
- Alhaisin huippunopeus
Valitse autoja vertailuun
Suositut vertailut























