Autojen vertailu

Cadillac ATS Sedan V 3.6 V6vsBMW M3 (F80) CS 3.0

Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.

Uusi vertailu

Cadillac ATS Sedan

V 3.6 V6

471 hv3564 cm³BensiiniTakavetoManuaaliTwin-turboSedan2016-2019
VS

BMW M3 (F80)

CS 3.0

460 hv2979 cm³BensiiniTakavetoKaksoiskytkinTurboahdettuSedan2018-2018

Vertailun yleiskuva

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Parhaat valinnat

BMW M3 (F80) CS 3.0

  • Nopein 0-100 km/h
    3,9 s
  • Kevein
    1 585 kg
    3 494 lb
  • Paras teho/paino-suhde
    290 hp/t
    216 kW/t
    3,4 kg/hp
  • Alhaisin yhdistetty kulutus
    8,3 L/100 km
    28,3 mpg US
    34,0 mpg UK
  • Alhaisin kulutus kaupungissa
    11,1 L/100 km
    21,2 mpg US
    25,4 mpg UK
  • Alhaisin kulutus maantiellä
    6,7 L/100 km
    35,1 mpg US
    42,2 mpg UK
  • Paras arvioitu toimintasäde
    723 km
    449 mi
  • Suurin tavaratila
    445 L
  • Paras kokonaispiste
    80/100
  • Paras taloudellisuuspiste
    85/100
  • Paras käytännöllisyyspiste
    73/100

Cadillac ATS Sedan V 3.6 V6

  • Korkein huippunopeus
    298 km/h
    185 mph
  • Tehokkain
    471 hp
    351 kW
  • Suurin vääntö
    603 Nm
    445 lb-ft
  • Paras suorituskykypiste
    84/100

Teknisten tietojen vertailu

Teknisten tietojen vertailu
MalliCadillacATS SedanV 3.6 V6BMWM3 (F80)CS 3.0
Teho
471hp351kW
460hp343kW
Vääntö
603Nm445lb-ft
600Nm443lb-ft
Omamassa
1,729kg3,812lb
1,585kg3,494lb
Kokonaismassa-
2,100kg4,630lb
Huippunopeus
298 km/h
185 mph
Rajoittamaton
290 km/h180 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
Laskettu
99 %:iin huippunopeudesta
44.7s99 % tavoite: 295 km/h / 183 mph
Laskettu
41.2s99 % tavoite: 287 km/h / 178 mph
Laskettu
0-100 km/h
4.2s
3.9s
0-200 km/h
11.2s
Laskettu
10.7s
Laskettu
0-60 mph
4.0s
Laskettu
3.7s
Laskettu
Polttoaineenkulutus
12.4L/100 km19mpg US22.8mpg UK
8.3L/100 km28.3mpg US34.0mpg UK
Polttoaineenkulutus kaupungissa
13.8L/100 km17mpg US20.5mpg UK
11.1L/100 km21.2mpg US25.4mpg UK
Polttoaineenkulutus maantiellä
10.2L/100 km23.1mpg US27.7mpg UK
6.7L/100 km35.1mpg US42.2mpg UK
neljännesmaili
11.9s
Laskettu
11.6s
Laskettu
Teho/paino
272hp/t203kW/t124hp/1000 lb
Laskettu
290hp/t216kW/t132hp/1000 lb
Laskettu
Vääntö/paino
349Nm/t233lb-ft/ton
Laskettu
379Nm/t253lb-ft/ton
Laskettu
Arvioitu toimintasäde
488km303mi
Laskettu
723km449mi
Laskettu
Iskutilavuus
3,564cc217cu in
2,979cc182cu in
Pituus
4,673mm184in
4,671mm184in
Leveys
1,811mm71in
1,877mm74in
Korkeus
1,415mm56in
1,424mm56in
Akseliväli
2,775mm109in
2,812mm111in
Raideleveys edessä
1,538mm61in
1,579mm62in
Raideleveys takana
1,536mm60in
1,604mm63in
Maavara-
119mm5in
Tavaratilan tilavuus
295L
445L
Ovet
4
4
Istumapaikat
5
5
Polttoainesäiliö
61L
60L
CO2-päästöt-
194g/km

Suorituskykykaaviot

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Dynosimulaatio

Arvioidut vakiotyyppiset teho- ja vääntökäyrät moottorin kierrosluvun mukaan.

Cadillac ATS Sedan V 3.6 V6BMW M3 (F80) CS 3.0TehoVääntö
  • Cadillac ATS Sedan V 3.6 V6: Teho / Vääntö
  • BMW M3 (F80) CS 3.0: Teho / Vääntö
Datataulukko: Dynosimulaatio
AjoneuvoHuipputehon kierroslukuHuippuväännön kierroslukuMaks. moottorin kierrosluku
CadillacATS SedanV 3.6 V65 850 rpm3 500 rpm6 500 rpm
BMWM3 (F80)CS 3.06 250 rpm4 000-5 380 rpm6 500 rpm

Kiihtyvyyskäyrä

Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.

Kiihtyvyys- ja drag racing -taulukko
Metrinen suureCadillacATS SedanV 3.6 V6BMWM3 (F80)CS 3.0
Kiihtyvyyden tarkistuspisteet
0-60 mph
0-97 km/h
4,0 s
3,7 s
0-100 km/h
0-62 mph
4,2 s
3,9 s
0-200 km/h
0-124 mph
11,2 s
10,7 s
Huippunopeus
298 km/h
185 mph
Rajoittamaton
290 km/h180 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
Todennäköisesti rajoitettu
Drag race -simulaatio
60 jalkaa
18 m
2,2 s
2,1 s
330 jalkaa
101 m
5,5 s
5,3 s
1/8 maili
201 m
8,0 s
7,7 s
1000 jalkaa
305 m
10,1 s
9,8 s
neljännesmaili
402 m
11,9 s
11,6 s
Läpivientinopeus
neljännesmaili
402 m
207 km/h
129 mph
209 km/h
130 mph

Teho-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
CadillacATS SedanV 3.6 V6
471 hp
351 kW
BMWM3 (F80)CS 3.0
460 hp
343 kW

Cadillac ATS Sedan V 3.6 V6llä on 11 hv enemmän kuin BMW M3 (F80) CS 3.0llä.

Suurin tehoero on BMW M3 (F80) CS 3.0n ja Cadillac ATS Sedan V 3.6 V6n välillä: 11 hv (8 kW).

Vääntö-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
CadillacATS SedanV 3.6 V6
603 Nm
445 lb-ft
BMWM3 (F80)CS 3.0
600 Nm
443 lb-ft

Omamassa-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
CadillacATS SedanV 3.6 V6
1 729 kg
3 812 lb
BMWM3 (F80)CS 3.0
1 585 kg
3 494 lb

Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
CadillacATS SedanV 3.6 V6
298 km/h
185 mph
BMWM3 (F80)CS 3.0
Rajoittamaton
290 km/h180 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph

0-100 km/h-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
CadillacATS SedanV 3.6 V64,2 s
BMWM3 (F80)CS 3.03,9 s

Vaikka Cadillac ATS Sedan V 3.6 V6 on tehokkaampi, BMW M3 (F80) CS 3.0 on nopeampi 0-100 km/h:ssa.

Suurin 0-100 km/h -ero on BMW M3 (F80) CS 3.0n ja Cadillac ATS Sedan V 3.6 V6n välillä: 0,3 s.

Polttoaineenkulutus-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Polttoaineenkulutus. Matalampi on parempi · L/100 km / mpg US / mpg UK

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
CadillacATS SedanV 3.6 V6
12,4 L/100 km
19,0 mpg US
22,8 mpg UK
BMWM3 (F80)CS 3.0
8,3 L/100 km
28,3 mpg US
34,0 mpg UK

Suurin kulutusero on BMW M3 (F80) CS 3.0n ja Cadillac ATS Sedan V 3.6 V6n välillä: 4,1 L/100 km.

Teho/paino-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
CadillacATS SedanV 3.6 V6
272 hp/t
203 kW/t
3,7 kg/hp
BMWM3 (F80)CS 3.0
290 hp/t
216 kW/t
3,4 kg/hp

Arvioitu toimintasäde-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Arvioitu toimintasäde. Korkeampi on parempi · km / mi

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
CadillacATS SedanV 3.6 V6
488 km
303 mi
BMWM3 (F80)CS 3.0
723 km
449 mi

Suorituskyvyn hämähäkkikaavio

Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoTehoKiihtyvyysHuippunopeus
CadillacATS SedanV 3.6 V6
471 hp
351 kW
4,2 s
298 km/h
185 mph
BMWM3 (F80)CS 3.0
460 hp
343 kW
3,9 s
Rajoittamaton
290 km/h180 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph

Houkuttelevin kvadrantti

Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoSuorituskykypisteKäytännöllisyyspiste
CadillacATS SedanV 3.6 V6
Teho
471 hp
351 kW
0-100 km/h4,2 s
Huippunopeus
298 km/h
185 mph
Ovet/istuimet
4 ovet
5 istuimet
Tavaratila
295 L
10,4 cu ft
Pituus
4 673 mm
184,0 in
Korkeus
1 415 mm
55,7 in
BMWM3 (F80)CS 3.0
Teho
460 hp
343 kW
0-100 km/h3,9 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
290 km/h180 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
Ovet/istuimet
4 ovet
5 istuimet
Tavaratila
445 L
15,7 cu ft
Pituus
4 671 mm
183,9 in
Korkeus
1 424 mm
56,1 in

Suorituskyky vs. polttoainetalous

Autot, jotka ovat lähempänä oikeaa yläkulmaa, yhdistävät vahvemman suorituskyvyn ja paremman polttoainetalouden.

Datataulukko: Suorituskyky vs. polttoainetalous
AjoneuvoSuorituskykypistePolttoainetalouden piste
CadillacATS SedanV 3.6 V6
Teho
471 hp
351 kW
0-100 km/h4,2 s
Huippunopeus
298 km/h
185 mph
12,4 L/100 km
19,0 mpg US
22,8 mpg UK
BMWM3 (F80)CS 3.0
Teho
460 hp
343 kW
0-100 km/h3,9 s
Huippunopeus
Rajoittamaton
290 km/h180 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
8,3 L/100 km
28,3 mpg US
34,0 mpg UK

BMW M3 (F80) CS 3.0 on lähimpänä oikean yläkulman tasapainotavoitetta suorituskyvyn ja polttoainetalouden osalta.

Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus

Autot, jotka ovat lähempänä vasenta alakulmaa, tarjoavat paremman yhdistelmän nopeaa kiihtyvyyttä ja alhaista kulutusta.

Datataulukko: Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoPolttoaineenkulutus, L/100 km0-100 km/h, s
CadillacATS SedanV 3.6 V6
12,4 L/100 km
19,0 mpg US
22,8 mpg UK
4,2 s
BMWM3 (F80)CS 3.0
8,3 L/100 km
28,3 mpg US
34,0 mpg UK
3,9 s

Teho/paino vs. polttoaineenkulutus

Varjostettu alue suosii korkeampaa teho/paino-suhdetta ja alhaisempaa yhdistettyä kulutusta.

Datataulukko: Teho/paino vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoTeho/paino, hv/tPolttoaineenkulutus, L/100 km
CadillacATS SedanV 3.6 V6
272 hp/t
203 kW/t
3,7 kg/hp
12,4 L/100 km
19,0 mpg US
22,8 mpg UK
BMWM3 (F80)CS 3.0
290 hp/t
216 kW/t
3,4 kg/hp
8,3 L/100 km
28,3 mpg US
34,0 mpg UK

Yksityiskohtainen pisteytys

Yksityiskohtainen pisteytys
AjoneuvoCadillacATS SedanV 3.6 V6BMWM3 (F80)CS 3.0
Teho
471 hp
351 kW
460 hp
343 kW
Vääntö
603 Nm
445 lb-ft
600 Nm
443 lb-ft
Kiihtyvyys
4,2 s
3,9 s
Huippunopeus
298 km/h
185 mph
Rajoittamaton
290 km/h180 mph
Rajoitettu
280 km/h174 mph
Keveys
1 729 kg
3 812 lb
1 585 kg
3 494 lb
Polttoaineenkulutus
12,4 L/100 km
19,0 mpg US
22,8 mpg UK
8,3 L/100 km
28,3 mpg US
34,0 mpg UK
Käytännöllisyys
Ovet/istuimet
4 ovet
5 istuimet
Tavaratila
295 L
10,4 cu ft
Pituus
4 673 mm
184,0 in
Korkeus
1 415 mm
55,7 in
Ovet/istuimet
4 ovet
5 istuimet
Tavaratila
445 L
15,7 cu ft
Pituus
4 671 mm
183,9 in
Korkeus
1 424 mm
56,1 in
Toimintasäde
488 km
303 mi
723 km
449 mi
CO2-pisteet
-
194 g/km
Tavaratila
295 L
10,4 cu ft
445 L
15,7 cu ft
Teho/paino-suhde
272 hp/t
203 kW/t
3,7 kg/hp
290 hp/t
216 kW/t
3,4 kg/hp
Kokonaisuus
Kiinteä piste
Kiinteä piste

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö

Arvioi käyttökustannukset yhdistetyn kulutuksen, vuotuisen ajomatkan ja paikallisen valuutan polttoainehinnan perusteella.

Syötä polttoaineen hinta paikallisessa valuutassa, esimerkiksi €/L, $/gal, £/L tai muulla paikallisella valuutalla.

LC = paikallinen valuutta

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö
AjoneuvoCadillac ATS Sedan V 3.6 V6BMW M3 (F80) CS 3.0
Kulutus12,4 L/100 km19 mpg US22,8 mpg UK8,3 L/100 km28,3 mpg US34 mpg UK
Hinta / 100 km21,70 LC100 km14,53 LC100 km
Hinta / 100 mi34,92 LC100 mi23,38 LC100 mi
Vuosittainen polttoaineen käyttö1 860 L491 US gal409 UK gal1 245 L329 US gal274 UK gal
Vuosittaiset polttoainekulut3 255 LC/vuosi2 179 LC/vuosi

Päästä päähän -vertailut

Cadillac ATS Sedan V 3.6 V6

  • On 11 hv enemmän
  • On 3 Nm enemmän
  • Huippunopeus on 8 km/h (5 mph) korkeampi

Plussat

  • Korkein huippunopeus
  • Tehokkain
  • Suurin vääntö

Miinukset

  • Hitain 0-100 km/h
  • Korkein yhdistetty kulutus
  • Painavin
  • Pienin tavaratila

BMW M3 (F80) CS 3.0

  • On 144 kg kevyempi
  • On 0,3 s nopeampi 0-100 km/h:iin
  • Kuluttaa 4,1 L/100 km vähemmän polttoainetta
  • Teho/paino-suhde on 18 hv/t parempi
  • Arvioitu toimintasäde on 235 km (146 mi) pidempi
  • Tavaratilaa on 150 L enemmän

Plussat

  • Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
  • Kevein
  • Alhaisin yhdistetty kulutus
  • Paras teho/paino-suhde
  • Paras arvioitu toimintasäde
  • Suurin tavaratila

Miinukset

  • Pienin teho
  • Alhaisin huippunopeus

Valitse autoja vertailuun

Merkki
Malli
Sukupolvi
Moottori tai versio
Cadillac ATS Sedan V 3.6 V6
BMW M3 (F80) CS 3.0
Vertaile valittuja autoja
2 ajoneuvoa valittu

Suositut vertailut

Cadillac ATS Sedan V 3.6 V6 vs BMW M3 (F80) CS 3.0 - autovertailu - FastVsFaster