BMW M2 coupe (F87)
Autojen vertailu
BMW M2 coupe (F87) 3.0vsBMW 8 Series (G15) 840i
Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.
Uusi vertailuBMW 8 Series (G15)
840i
Vertailun yleiskuva
Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.
Parhaat valinnat
BMW 8 Series (G15) 840i
- Suurin vääntö500 Nm369 lb-ft
- Alhaisin yhdistetty kulutus7,3 L/100 km32,2 mpg US38,7 mpg UK
- Alhaisin kulutus kaupungissa9,0 L/100 km26,1 mpg US31,4 mpg UK
- Alhaisin kulutus maantiellä6,3 L/100 km37,3 mpg US44,8 mpg UK
- Paras arvioitu toimintasäde932 km579 mi
- Suurin tavaratila420 L
- Paras taloudellisuuspiste87/100
- Paras käytännöllisyyspiste52/100
BMW M2 coupe (F87) 3.0
- Nopein 0-100 km/h4,5 s
- Korkein huippunopeus265 km/h165 mph Rajoittamaton250 km/h155 mph Rajoitettu
- Tehokkain370 hp276 kW
- Kevein1 495 kg3 296 lb
- Paras teho/paino-suhde247 hp/t185 kW/t4,0 kg/hp
- Paras kokonaispiste66/100
- Paras suorituskykypiste73/100
Teknisten tietojen vertailu
| Malli | BMWM2 coupe (F87)3.0 | BMW8 Series (G15)840i |
|---|---|---|
| Teho | 370hp276kW | 340hp254kW |
| Vääntö | 465Nm343lb-ft | 500Nm369lb-ft |
| Omamassa | 1,495kg3,296lb | 1,710kg3,770lb |
| Kokonaismassa | 2,010kg4,431lb | 2,225kg4,905lb |
| Huippunopeus | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph Laskettu | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph Laskettu |
| 99 %:iin huippunopeudesta | 62.5s99 % tavoite: 262 km/h / 163 mph Laskettu | 69.0s99 % tavoite: 262 km/h / 163 mph Laskettu |
| 0-100 km/h | 4.5s | 5.0s |
| 0-200 km/h | 15.8s Laskettu | 17.5s Laskettu |
| 0-60 mph | 4.3s Laskettu | 4.8s Laskettu |
| Polttoaineenkulutus | 8.5L/100 km27.7mpg US33.2mpg UK | 7.3L/100 km32.2mpg US38.7mpg UK |
| Polttoaineenkulutus kaupungissa | 11.6L/100 km20.3mpg US24.4mpg UK | 9L/100 km26.1mpg US31.4mpg UK |
| Polttoaineenkulutus maantiellä | 6.7L/100 km35.1mpg US42.2mpg UK | 6.3L/100 km37.3mpg US44.8mpg UK |
| neljännesmaili | 12.6s Laskettu | 13.1s Laskettu |
| Teho/paino | 247hp/t185kW/t112hp/1000 lb Laskettu | 199hp/t148kW/t90hp/1000 lb Laskettu |
| Vääntö/paino | 311Nm/t208lb-ft/ton Laskettu | 292Nm/t196lb-ft/ton Laskettu |
| Arvioitu toimintasäde | 612km380mi Laskettu | 932km579mi Laskettu |
| Iskutilavuus | 2,979cc182cu in | 2,998cc183cu in |
| Pituus | 4,468mm176in | 4,843mm191in |
| Leveys | 1,854mm73in | 1,902mm75in |
| Korkeus | 1,410mm56in | 1,341mm53in |
| Akseliväli | 2,693mm106in | 2,822mm111in |
| Raideleveys edessä | 1,579mm62in | 1,627mm64in |
| Raideleveys takana | 1,601mm63in | 1,642mm65in |
| Maavara | 123mm5in | 121mm5in |
| Tavaratilan tilavuus | 390L | 420L |
| Ovet | 2 | 2 |
| Istumapaikat | 4 | 4 |
| Polttoainesäiliö | 52L | 68L |
| CO2-päästöt | 199g/km | - |
Suorituskykykaaviot
Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.
Dynosimulaatio
Arvioidut vakiotyyppiset teho- ja vääntökäyrät moottorin kierrosluvun mukaan.
- BMW M2 coupe (F87) 3.0: Teho / Vääntö
- BMW 8 Series (G15) 840i: Teho / Vääntö
| Ajoneuvo | Huipputehon kierrosluku | Huippuväännön kierrosluku | Maks. moottorin kierrosluku |
|---|---|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 | 6 500 rpm | 1 400-5 560 rpm | 6 750 rpm |
| BMW8 Series (G15)840i | 5 000-6 500 rpm | 1 600-4 500 rpm | 6 750 rpm |
Kiihtyvyyskäyrä
Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.
| Metrinen suure | BMWM2 coupe (F87)3.0 | BMW8 Series (G15)840i |
|---|---|---|
| Kiihtyvyyden tarkistuspisteet | ||
0-60 mph 0-97 km/h | 4,3 s | 4,8 s |
0-100 km/h 0-62 mph | 4,5 s | 5,0 s |
0-200 km/h 0-124 mph | 15,8 s | 17,5 s |
| Huippunopeus | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph Todennäköisesti rajoitettu | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph Todennäköisesti rajoitettu |
| Drag race -simulaatio | ||
60 jalkaa 18 m | 2,1 s | 2,2 s |
330 jalkaa 101 m | 5,5 s | 5,7 s |
1/8 maili 201 m | 8,2 s | 8,6 s |
1000 jalkaa 305 m | 10,6 s | 11,1 s |
neljännesmaili 402 m | 12,6 s | 13,1 s |
Läpivientinopeus neljännesmaili 402 m | 182 km/h 113 mph | 176 km/h 109 mph |
Teho-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 | 370 hp 276 kW |
| BMW8 Series (G15)840i | 340 hp 254 kW |
BMW M2 coupe (F87) 3.0llä on 30 hv enemmän kuin BMW 8 Series (G15) 840illä.
Suurin tehoero on BMW 8 Series (G15) 840in ja BMW M2 coupe (F87) 3.0n välillä: 30 hv (22 kW).
Vääntö-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 | 465 Nm 343 lb-ft |
| BMW8 Series (G15)840i | 500 Nm 369 lb-ft |
Omamassa-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 | 1 495 kg 3 296 lb |
| BMW8 Series (G15)840i | 1 710 kg 3 770 lb |
Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph |
| BMW8 Series (G15)840i | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph |
0-100 km/h-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 | 4,5 s |
| BMW8 Series (G15)840i | 5,0 s |
Suurin 0-100 km/h -ero on BMW M2 coupe (F87) 3.0n ja BMW 8 Series (G15) 840in välillä: 0,5 s.
Polttoaineenkulutus-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Polttoaineenkulutus. Matalampi on parempi · L/100 km / mpg US / mpg UK
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 | 8,5 L/100 km 27,7 mpg US 33,2 mpg UK |
| BMW8 Series (G15)840i | 7,3 L/100 km 32,2 mpg US 38,7 mpg UK |
Suurin kulutusero on BMW 8 Series (G15) 840in ja BMW M2 coupe (F87) 3.0n välillä: 1,2 L/100 km.
Teho/paino-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 | 247 hp/t 185 kW/t 4,0 kg/hp |
| BMW8 Series (G15)840i | 199 hp/t 148 kW/t 5,0 kg/hp |
Arvioitu toimintasäde-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Arvioitu toimintasäde. Korkeampi on parempi · km / mi
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 | 612 km 380 mi |
| BMW8 Series (G15)840i | 932 km 579 mi |
Suorituskyvyn hämähäkkikaavio
Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.
| Ajoneuvo | Teho | Kiihtyvyys | Huippunopeus |
|---|---|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 | 370 hp 276 kW | 4,5 s | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph |
| BMW8 Series (G15)840i | 340 hp 254 kW | 5,0 s | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph |
Houkuttelevin kvadrantti
Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.
| Ajoneuvo | Suorituskykypiste | Käytännöllisyyspiste | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 |
|
| ||||||||||||||
| BMW8 Series (G15)840i |
|
| ||||||||||||||
Suorituskyky vs. polttoainetalous
Autot, jotka ovat lähempänä oikeaa yläkulmaa, yhdistävät vahvemman suorituskyvyn ja paremman polttoainetalouden.
| Ajoneuvo | Suorituskykypiste | Polttoainetalouden piste | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 |
| 8,5 L/100 km 27,7 mpg US 33,2 mpg UK | ||||||
| BMW8 Series (G15)840i |
| 7,3 L/100 km 32,2 mpg US 38,7 mpg UK | ||||||
BMW M2 coupe (F87) 3.0 on lähimpänä oikean yläkulman tasapainotavoitetta suorituskyvyn ja polttoainetalouden osalta.
Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus
Autot, jotka ovat lähempänä vasenta alakulmaa, tarjoavat paremman yhdistelmän nopeaa kiihtyvyyttä ja alhaista kulutusta.
| Ajoneuvo | Polttoaineenkulutus, L/100 km | 0-100 km/h, s |
|---|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 | 8,5 L/100 km 27,7 mpg US 33,2 mpg UK | 4,5 s |
| BMW8 Series (G15)840i | 7,3 L/100 km 32,2 mpg US 38,7 mpg UK | 5,0 s |
Teho/paino vs. polttoaineenkulutus
Varjostettu alue suosii korkeampaa teho/paino-suhdetta ja alhaisempaa yhdistettyä kulutusta.
| Ajoneuvo | Teho/paino, hv/t | Polttoaineenkulutus, L/100 km |
|---|---|---|
| BMWM2 coupe (F87)3.0 | 247 hp/t 185 kW/t 4,0 kg/hp | 8,5 L/100 km 27,7 mpg US 33,2 mpg UK |
| BMW8 Series (G15)840i | 199 hp/t 148 kW/t 5,0 kg/hp | 7,3 L/100 km 32,2 mpg US 38,7 mpg UK |
Yksityiskohtainen pisteytys
| Ajoneuvo | BMWM2 coupe (F87)3.0 | BMW8 Series (G15)840i | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Teho | 370 hp 276 kW | 340 hp 254 kW | ||||||||||||||||
| Vääntö | 465 Nm 343 lb-ft | 500 Nm 369 lb-ft | ||||||||||||||||
| Kiihtyvyys | 4,5 s | 5,0 s | ||||||||||||||||
| Huippunopeus | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph | ||||||||||||||||
| Keveys | 1 495 kg 3 296 lb | 1 710 kg 3 770 lb | ||||||||||||||||
| Polttoaineenkulutus | 8,5 L/100 km 27,7 mpg US 33,2 mpg UK | 7,3 L/100 km 32,2 mpg US 38,7 mpg UK | ||||||||||||||||
| Käytännöllisyys |
|
| ||||||||||||||||
| Toimintasäde | 612 km 380 mi | 932 km 579 mi | ||||||||||||||||
| CO2-pisteet | 199 g/km | - | ||||||||||||||||
| Tavaratila | 390 L 13,8 cu ft | 420 L 14,8 cu ft | ||||||||||||||||
| Teho/paino-suhde | 247 hp/t 185 kW/t 4,0 kg/hp | 199 hp/t 148 kW/t 5,0 kg/hp | ||||||||||||||||
| Kokonaisuus | Kiinteä piste | Kiinteä piste |
Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö
Arvioi käyttökustannukset yhdistetyn kulutuksen, vuotuisen ajomatkan ja paikallisen valuutan polttoainehinnan perusteella.
Syötä polttoaineen hinta paikallisessa valuutassa, esimerkiksi €/L, $/gal, £/L tai muulla paikallisella valuutalla.
LC = paikallinen valuutta
| Ajoneuvo | BMW M2 coupe (F87) 3.0 | BMW 8 Series (G15) 840i |
|---|---|---|
| Kulutus | 8,5 L/100 km27,7 mpg US33,2 mpg UK | 7,3 L/100 km32,2 mpg US38,7 mpg UK |
| Hinta / 100 km | 14,88 LC100 km | 12,78 LC100 km |
| Hinta / 100 mi | 23,94 LC100 mi | 20,56 LC100 mi |
| Vuosittainen polttoaineen käyttö | 1 275 L337 US gal280 UK gal | 1 095 L289 US gal241 UK gal |
| Vuosittaiset polttoainekulut | 2 231 LC/vuosi | 1 916 LC/vuosi |
Päästä päähän -vertailut
BMW M2 coupe (F87) 3.0
- On 30 hv enemmän
- On 215 kg kevyempi
- On 0,5 s nopeampi 0-100 km/h:iin
- Teho/paino-suhde on 49 hv/t parempi
Plussat
- Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
- Korkein huippunopeus
- Tehokkain
- Kevein
- Paras teho/paino-suhde
Miinukset
- Korkein yhdistetty kulutus
- Pienin tavaratila
BMW 8 Series (G15) 840i
- On 35 Nm enemmän
- Kuluttaa 1,2 L/100 km vähemmän polttoainetta
- Arvioitu toimintasäde on 320 km (199 mi) pidempi
- Tavaratilaa on 30 L enemmän
Plussat
- Suurin vääntö
- Alhaisin yhdistetty kulutus
- Paras arvioitu toimintasäde
- Suurin tavaratila
Miinukset
- Hitain 0-100 km/h
- Pienin teho
- Painavin
Valitse autoja vertailuun
Suositut vertailut























