Autojen vertailu

AUDI S2 Avant 2.2i Turbo 20VvsAUDI A4 Avant (B6 8E) 3.0i V6

Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.

Uusi vertailu

AUDI S2 Avant

2.2i Turbo 20V

230 hv2226 cm³BensiiniNelivetoManuaaliTurboahdettuFarmari1992-1995
VS

AUDI A4 Avant (B6 8E)

3.0i V6

220 hv2976 cm³BensiiniEtuvetoAutomaattiVapaasti hengittäväFarmari2001-2004

Vertailun yleiskuva

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Parhaat valinnat

AUDI S2 Avant 2.2i Turbo 20V

  • Nopein 0-100 km/h
    6,1 s
  • Korkein huippunopeus
    242 km/h
    150 mph
  • Tehokkain
    230 hp
    172 kW
  • Suurin vääntö
    350 Nm
    258 lb-ft
  • Paras teho/paino-suhde
    147 hp/t
    110 kW/t
    6,8 kg/hp
  • Alhaisin yhdistetty kulutus
    9,2 L/100 km
    25,6 mpg US
    30,7 mpg UK
  • Paras kokonaispiste
    64/100
  • Paras suorituskykypiste
    57/100
  • Paras taloudellisuuspiste
    82/100

AUDI A4 Avant (B6 8E) 3.0i V6

  • Kevein
    1 515 kg
    3 340 lb
  • Alhaisin kulutus kaupungissa
    13,6 L/100 km
    17,3 mpg US
    20,8 mpg UK
  • Alhaisin kulutus maantiellä
    7,0 L/100 km
    33,6 mpg US
    40,4 mpg UK
  • Paras arvioitu toimintasäde
    745 km
    463 mi
  • Suurin tavaratila
    442 L
  • Paras käytännöllisyyspiste
    81/100

Teknisten tietojen vertailu

Teknisten tietojen vertailu
MalliAUDIS2 Avant2.2i Turbo 20VAUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
Teho
230hp172kW
220hp164kW
Vääntö
350Nm258lb-ft
300Nm221lb-ft
Omamassa
1,560kg3,439lb
1,515kg3,340lb
Kokonaismassa
2,110kg4,652lb
2,065kg4,553lb
Huippunopeus
242 km/h
150 mph
236 km/h
147 mph
99 %:iin huippunopeudesta
61.1s99 % tavoite: 240 km/h / 149 mph
Laskettu
69.3s99 % tavoite: 234 km/h / 145 mph
Laskettu
0-100 km/h
6.1s
7.1s
0-200 km/h
21.8s
Laskettu
26.5s
Laskettu
0-60 mph
5.8s
Laskettu
6.8s
Laskettu
Polttoaineenkulutus
9.2L/100 km25.6mpg US30.7mpg UK
9.4L/100 km25mpg US30.1mpg UK
Polttoaineenkulutus kaupungissa
14L/100 km16.8mpg US20.2mpg UK
13.6L/100 km17.3mpg US20.8mpg UK
Polttoaineenkulutus maantiellä
7.7L/100 km30.5mpg US36.7mpg UK
7L/100 km33.6mpg US40.4mpg UK
neljännesmaili
14.1s
Laskettu
15.0s
Laskettu
Teho/paino
147hp/t110kW/t67hp/1000 lb
Laskettu
145hp/t108kW/t66hp/1000 lb
Laskettu
Vääntö/paino
224Nm/t150lb-ft/ton
Laskettu
198Nm/t132lb-ft/ton
Laskettu
Arvioitu toimintasäde
696km432mi
Laskettu
745km463mi
Laskettu
Iskutilavuus
2,226cc136cu in
2,976cc182cu in
Pituus
4,509mm178in
4,548mm179in
Leveys
1,695mm67in
1,772mm70in
Korkeus
1,423mm56in
1,428mm56in
Akseliväli
2,597mm102in
2,650mm104in
Raideleveys edessä
1,448mm57in
1,528mm60in
Raideleveys takana
1,474mm58in
1,526mm60in
Tavaratilan tilavuus
370L
442L
Maks. tavaratilan tilavuus
1,200L
1,184L
Ovet
5
5
Istumapaikat
5
5
Polttoainesäiliö
64L
70L

Suorituskykykaaviot

Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.

Dynosimulaatio

Arvioidut vakiotyyppiset teho- ja vääntökäyrät moottorin kierrosluvun mukaan.

AUDI S2 Avant 2.2i Turbo 20VAUDI A4 Avant (B6 8E) 3.0i V6TehoVääntö
  • AUDI S2 Avant 2.2i Turbo 20V: Teho / Vääntö
  • AUDI A4 Avant (B6 8E) 3.0i V6: Teho / Vääntö
Datataulukko: Dynosimulaatio
AjoneuvoHuipputehon kierroslukuHuippuväännön kierroslukuMaks. moottorin kierrosluku
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V5 900 rpm1 950 rpm6 150 rpm
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V66 300 rpm3 200 rpm6 550 rpm

Kiihtyvyyskäyrä

Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.

Kiihtyvyys- ja drag racing -taulukko
Metrinen suureAUDIS2 Avant2.2i Turbo 20VAUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
Kiihtyvyyden tarkistuspisteet
0-60 mph
0-97 km/h
5,8 s
6,8 s
0-100 km/h
0-62 mph
6,1 s
7,1 s
0-200 km/h
0-124 mph
21,8 s
26,5 s
Huippunopeus
242 km/h
150 mph
236 km/h
147 mph
Drag race -simulaatio
60 jalkaa
18 m
2,5 s
2,6 s
330 jalkaa
101 m
6,3 s
6,7 s
1/8 maili
201 m
9,4 s
10,0 s
1000 jalkaa
305 m
12,0 s
12,7 s
neljännesmaili
402 m
14,1 s
15,0 s
Läpivientinopeus
neljännesmaili
402 m
167 km/h
104 mph
158 km/h
98 mph

Teho-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V
230 hp
172 kW
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
220 hp
164 kW

AUDI S2 Avant 2.2i Turbo 20Vllä on 10 hv enemmän kuin AUDI A4 Avant (B6 8E) 3.0i V6llä.

Suurin tehoero on AUDI A4 Avant (B6 8E) 3.0i V6n ja AUDI S2 Avant 2.2i Turbo 20Vn välillä: 10 hv (7 kW).

Vääntö-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V
350 Nm
258 lb-ft
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
300 Nm
221 lb-ft

Omamassa-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V
1 560 kg
3 439 lb
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
1 515 kg
3 340 lb

Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V
242 km/h
150 mph
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
236 km/h
147 mph

0-100 km/h-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V6,1 s
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V67,1 s

Suurin 0-100 km/h -ero on AUDI S2 Avant 2.2i Turbo 20Vn ja AUDI A4 Avant (B6 8E) 3.0i V6n välillä: 1,0 s.

Polttoaineenkulutus-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Polttoaineenkulutus. Matalampi on parempi · L/100 km / mpg US / mpg UK

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V
9,2 L/100 km
25,6 mpg US
30,7 mpg UK
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
9,4 L/100 km
25,0 mpg US
30,1 mpg UK

Teho/paino-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V
147 hp/t
110 kW/t
6,8 kg/hp
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
145 hp/t
108 kW/t
6,9 kg/hp

Arvioitu toimintasäde-vertailu

Pylväsvertailukaavio kohteelle Arvioitu toimintasäde. Korkeampi on parempi · km / mi

Kaavion datataulukko
AjoneuvoArvo
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V
696 km
432 mi
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
745 km
463 mi

Suorituskyvyn hämähäkkikaavio

Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoTehoKiihtyvyysHuippunopeus
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V
230 hp
172 kW
6,1 s
242 km/h
150 mph
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
220 hp
164 kW
7,1 s
236 km/h
147 mph

Houkuttelevin kvadrantti

Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.

Kaavion datataulukko
AjoneuvoSuorituskykypisteKäytännöllisyyspiste
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V
Teho
230 hp
172 kW
0-100 km/h6,1 s
Huippunopeus
242 km/h
150 mph
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila
370 L
13,1 cu ft
Pituus
4 509 mm
177,5 in
Korkeus
1 423 mm
56,0 in
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
Teho
220 hp
164 kW
0-100 km/h7,1 s
Huippunopeus
236 km/h
147 mph
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila
442 L
15,6 cu ft
Pituus
4 548 mm
179,1 in
Korkeus
1 428 mm
56,2 in

Suorituskyky vs. polttoainetalous

Autot, jotka ovat lähempänä oikeaa yläkulmaa, yhdistävät vahvemman suorituskyvyn ja paremman polttoainetalouden.

Datataulukko: Suorituskyky vs. polttoainetalous
AjoneuvoSuorituskykypistePolttoainetalouden piste
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V
Teho
230 hp
172 kW
0-100 km/h6,1 s
Huippunopeus
242 km/h
150 mph
9,2 L/100 km
25,6 mpg US
30,7 mpg UK
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
Teho
220 hp
164 kW
0-100 km/h7,1 s
Huippunopeus
236 km/h
147 mph
9,4 L/100 km
25,0 mpg US
30,1 mpg UK

AUDI S2 Avant 2.2i Turbo 20V on lähimpänä oikean yläkulman tasapainotavoitetta suorituskyvyn ja polttoainetalouden osalta.

Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus

Autot, jotka ovat lähempänä vasenta alakulmaa, tarjoavat paremman yhdistelmän nopeaa kiihtyvyyttä ja alhaista kulutusta.

Datataulukko: Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoPolttoaineenkulutus, L/100 km0-100 km/h, s
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V
9,2 L/100 km
25,6 mpg US
30,7 mpg UK
6,1 s
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
9,4 L/100 km
25,0 mpg US
30,1 mpg UK
7,1 s

Teho/paino vs. polttoaineenkulutus

Varjostettu alue suosii korkeampaa teho/paino-suhdetta ja alhaisempaa yhdistettyä kulutusta.

Datataulukko: Teho/paino vs. polttoaineenkulutus
AjoneuvoTeho/paino, hv/tPolttoaineenkulutus, L/100 km
AUDIS2 Avant2.2i Turbo 20V
147 hp/t
110 kW/t
6,8 kg/hp
9,2 L/100 km
25,6 mpg US
30,7 mpg UK
AUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
145 hp/t
108 kW/t
6,9 kg/hp
9,4 L/100 km
25,0 mpg US
30,1 mpg UK

Yksityiskohtainen pisteytys

Yksityiskohtainen pisteytys
AjoneuvoAUDIS2 Avant2.2i Turbo 20VAUDIA4 Avant (B6 8E)3.0i V6
Teho
230 hp
172 kW
220 hp
164 kW
Vääntö
350 Nm
258 lb-ft
300 Nm
221 lb-ft
Kiihtyvyys
6,1 s
7,1 s
Huippunopeus
242 km/h
150 mph
236 km/h
147 mph
Keveys
1 560 kg
3 439 lb
1 515 kg
3 340 lb
Polttoaineenkulutus
9,2 L/100 km
25,6 mpg US
30,7 mpg UK
9,4 L/100 km
25,0 mpg US
30,1 mpg UK
Käytännöllisyys
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila
370 L
13,1 cu ft
Pituus
4 509 mm
177,5 in
Korkeus
1 423 mm
56,0 in
Ovet/istuimet
5 ovet
5 istuimet
Tavaratila
442 L
15,6 cu ft
Pituus
4 548 mm
179,1 in
Korkeus
1 428 mm
56,2 in
Toimintasäde
696 km
432 mi
745 km
463 mi
Tavaratila
370 L
13,1 cu ft
442 L
15,6 cu ft
Teho/paino-suhde
147 hp/t
110 kW/t
6,8 kg/hp
145 hp/t
108 kW/t
6,9 kg/hp
Kokonaisuus
Kiinteä piste
Kiinteä piste

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö

Arvioi käyttökustannukset yhdistetyn kulutuksen, vuotuisen ajomatkan ja paikallisen valuutan polttoainehinnan perusteella.

Syötä polttoaineen hinta paikallisessa valuutassa, esimerkiksi €/L, $/gal, £/L tai muulla paikallisella valuutalla.

LC = paikallinen valuutta

Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö
AjoneuvoAUDI S2 Avant 2.2i Turbo 20VAUDI A4 Avant (B6 8E) 3.0i V6
Kulutus9,2 L/100 km25,6 mpg US30,7 mpg UK9,4 L/100 km25 mpg US30,1 mpg UK
Hinta / 100 km16,10 LC100 km16,45 LC100 km
Hinta / 100 mi25,91 LC100 mi26,47 LC100 mi
Vuosittainen polttoaineen käyttö1 380 L365 US gal304 UK gal1 410 L372 US gal310 UK gal
Vuosittaiset polttoainekulut2 415 LC/vuosi2 468 LC/vuosi

Päästä päähän -vertailut

AUDI S2 Avant 2.2i Turbo 20V

  • On 10 hv enemmän
  • On 50 Nm enemmän
  • On 1,0 s nopeampi 0-100 km/h:iin
  • Huippunopeus on 6 km/h (4 mph) korkeampi
  • Kuluttaa 0,2 L/100 km vähemmän polttoainetta
  • Teho/paino-suhde on 2 hv/t parempi

Plussat

  • Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
  • Korkein huippunopeus
  • Tehokkain
  • Suurin vääntö
  • Alhaisin yhdistetty kulutus
  • Paras teho/paino-suhde

Miinukset

  • Painavin
  • Pienin tavaratila

AUDI A4 Avant (B6 8E) 3.0i V6

  • On 45 kg kevyempi
  • Arvioitu toimintasäde on 49 km (30 mi) pidempi
  • Tavaratilaa on 72 L enemmän

Plussat

  • Kevein
  • Paras arvioitu toimintasäde
  • Suurin tavaratila

Miinukset

  • Hitain 0-100 km/h
  • Pienin teho
  • Korkein yhdistetty kulutus
  • Alhaisin huippunopeus

Valitse autoja vertailuun

Merkki
Malli
Sukupolvi
Moottori tai versio
AUDI S2 Avant 2.2i Turbo 20V
AUDI A4 Avant (B6 8E) 3.0i V6
Vertaile valittuja autoja
2 ajoneuvoa valittu

Suositut vertailut

AUDI S2 Avant 2.2i Turbo 20V vs AUDI A4 Avant (B6 8E) 3.0i V6 - autovertailu - FastVsFaster