BMW Z4 Coupe (E86)
Autojen vertailu
BMW Z4 Coupe (E86) 3.0 sivsAlfa Romeo Brera 3.2 JTS
Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.
Uusi vertailuAlfa Romeo Brera
3.2 JTS
Vertailun yleiskuva
Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.
Parhaat valinnat
BMW Z4 Coupe (E86) 3.0 si
- Nopein 0-100 km/h5,7 s
- Korkein huippunopeus265 km/h165 mph Rajoittamaton250 km/h155 mph Rajoitettu
- Tehokkain265 hp198 kW
- Kevein1 325 kg2 921 lb
- Paras teho/paino-suhde200 hp/t149 kW/t5,0 kg/hp
- Alhaisin kulutus kaupungissa13,0 L/100 km18,1 mpg US21,7 mpg UK
- Alhaisin kulutus maantiellä6,5 L/100 km36,2 mpg US43,5 mpg UK
- Paras kokonaispiste55/100
- Paras suorituskykypiste63/100
Alfa Romeo Brera 3.2 JTS
- Suurin vääntö322 Nm237 lb-ft
- Suurin tavaratila300 L
- Paras taloudellisuuspiste74/100
- Paras käytännöllisyyspiste47/100
Teknisten tietojen vertailu
| Malli | BMWZ4 Coupe (E86)3.0 si | Alfa RomeoBrera3.2 JTS |
|---|---|---|
| Teho | 265hp198kW | 260hp194kW |
| Vääntö | 315Nm232lb-ft | 322Nm237lb-ft |
| Omamassa | 1,325kg2,921lb | 1,720kg3,792lb |
| Kokonaismassa | 1,650kg3,638lb | 2,050kg4,519lb |
| Huippunopeus | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph Laskettu | Rajoittamaton 250 km/h155 mph Rajoitettu 240 km/h149 mph Laskettu |
| 99 %:iin huippunopeudesta | 74.5s99 % tavoite: 262 km/h / 163 mph Laskettu | 98.0s99 % tavoite: 248 km/h / 154 mph Laskettu |
| 0-100 km/h | 5.7s | 7.0s |
| 0-200 km/h | 19.5s Laskettu | 27.8s Laskettu |
| 0-60 mph | 5.4s Laskettu | 6.6s Laskettu |
| Polttoaineenkulutus | - | 12.1L/100 km19.4mpg US23.3mpg UK |
| Polttoaineenkulutus kaupungissa | 13L/100 km18.1mpg US21.7mpg UK | 18.2L/100 km12.9mpg US15.5mpg UK |
| Polttoaineenkulutus maantiellä | 6.5L/100 km36.2mpg US43.5mpg UK | 8.5L/100 km27.7mpg US33.2mpg UK |
| neljännesmaili | 13.8s Laskettu | 15.0s Laskettu |
| Teho/paino | 200hp/t149kW/t91hp/1000 lb Laskettu | 151hp/t113kW/t69hp/1000 lb Laskettu |
| Vääntö/paino | 238Nm/t159lb-ft/ton Laskettu | 187Nm/t125lb-ft/ton Laskettu |
| Arvioitu toimintasäde | - | 579km359mi Laskettu |
| Iskutilavuus | 2,996cc183cu in | 3,195cc195cu in |
| Pituus | 4,091mm161in | 4,413mm174in |
| Leveys | 1,781mm70in | 1,830mm72in |
| Korkeus | 1,268mm50in | 1,372mm54in |
| Akseliväli | 2,495mm98in | 2,525mm99in |
| Raideleveys edessä | 1,473mm58in | 1,579mm62in |
| Raideleveys takana | 1,523mm60in | 1,559mm61in |
| Tavaratilan tilavuus | 285L | 300L |
| Maks. tavaratilan tilavuus | 340L | 610L |
| Ovet | 2 | 2 |
| Istumapaikat | 2 | 4 |
| Polttoainesäiliö | 55L | 70L |
| CO2-päästöt | - | 284g/km |
Suorituskykykaaviot
Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.
Dynosimulaatio
Arvioidut vakiotyyppiset teho- ja vääntökäyrät moottorin kierrosluvun mukaan.
- BMW Z4 Coupe (E86) 3.0 si: Teho / Vääntö
- Alfa Romeo Brera 3.2 JTS: Teho / Vääntö
| Ajoneuvo | Huipputehon kierrosluku | Huippuväännön kierrosluku | Maks. moottorin kierrosluku |
|---|---|---|---|
| BMWZ4 Coupe (E86)3.0 si | 6 600 rpm | 2 750 rpm | 6 850 rpm |
| Alfa RomeoBrera3.2 JTS | 6 200 rpm | 4 500 rpm | 6 450 rpm |
Kiihtyvyyskäyrä
Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.
| Metrinen suure | BMWZ4 Coupe (E86)3.0 si | Alfa RomeoBrera3.2 JTS |
|---|---|---|
| Kiihtyvyyden tarkistuspisteet | ||
0-60 mph 0-97 km/h | 5,4 s | 6,6 s |
0-100 km/h 0-62 mph | 5,7 s | 7,0 s |
0-200 km/h 0-124 mph | 19,5 s | 27,8 s |
| Huippunopeus | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph Todennäköisesti rajoitettu | Rajoittamaton 250 km/h155 mph Rajoitettu 240 km/h149 mph Todennäköisesti rajoitettu |
| Drag race -simulaatio | ||
60 jalkaa 18 m | 2,3 s | 2,4 s |
330 jalkaa 101 m | 6,1 s | 6,5 s |
1/8 maili 201 m | 9,1 s | 9,8 s |
1000 jalkaa 305 m | 11,6 s | 12,6 s |
neljännesmaili 402 m | 13,8 s | 15,0 s |
Läpivientinopeus neljännesmaili 402 m | 171 km/h 106 mph | 155 km/h 96 mph |
Teho-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWZ4 Coupe (E86)3.0 si | 265 hp 198 kW |
| Alfa RomeoBrera3.2 JTS | 260 hp 194 kW |
BMW Z4 Coupe (E86) 3.0 sillä on 5 hv enemmän kuin Alfa Romeo Brera 3.2 JTSllä.
Suurin tehoero on Alfa Romeo Brera 3.2 JTSn ja BMW Z4 Coupe (E86) 3.0 sin välillä: 5 hv (4 kW).
Vääntö-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWZ4 Coupe (E86)3.0 si | 315 Nm 232 lb-ft |
| Alfa RomeoBrera3.2 JTS | 322 Nm 237 lb-ft |
Omamassa-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWZ4 Coupe (E86)3.0 si | 1 325 kg 2 921 lb |
| Alfa RomeoBrera3.2 JTS | 1 720 kg 3 792 lb |
Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWZ4 Coupe (E86)3.0 si | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph |
| Alfa RomeoBrera3.2 JTS | Rajoittamaton 250 km/h155 mph Rajoitettu 240 km/h149 mph |
0-100 km/h-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWZ4 Coupe (E86)3.0 si | 5,7 s |
| Alfa RomeoBrera3.2 JTS | 7,0 s |
Suurin 0-100 km/h -ero on BMW Z4 Coupe (E86) 3.0 sin ja Alfa Romeo Brera 3.2 JTSn välillä: 1,3 s.
Teho/paino-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMWZ4 Coupe (E86)3.0 si | 200 hp/t 149 kW/t 5,0 kg/hp |
| Alfa RomeoBrera3.2 JTS | 151 hp/t 113 kW/t 6,6 kg/hp |
Suorituskyvyn hämähäkkikaavio
Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.
| Ajoneuvo | Teho | Kiihtyvyys | Huippunopeus |
|---|---|---|---|
| BMWZ4 Coupe (E86)3.0 si | 265 hp 198 kW | 5,7 s | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph |
| Alfa RomeoBrera3.2 JTS | 260 hp 194 kW | 7,0 s | Rajoittamaton 250 km/h155 mph Rajoitettu 240 km/h149 mph |
Houkuttelevin kvadrantti
Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.
| Ajoneuvo | Suorituskykypiste | Käytännöllisyyspiste | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMWZ4 Coupe (E86)3.0 si |
|
| ||||||||||||||
| Alfa RomeoBrera3.2 JTS |
|
| ||||||||||||||
Yksityiskohtainen pisteytys
| Ajoneuvo | BMWZ4 Coupe (E86)3.0 si | Alfa RomeoBrera3.2 JTS | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Teho | 265 hp 198 kW | 260 hp 194 kW | ||||||||||||||||
| Vääntö | 315 Nm 232 lb-ft | 322 Nm 237 lb-ft | ||||||||||||||||
| Kiihtyvyys | 5,7 s | 7,0 s | ||||||||||||||||
| Huippunopeus | Rajoittamaton 265 km/h165 mph Rajoitettu 250 km/h155 mph | Rajoittamaton 250 km/h155 mph Rajoitettu 240 km/h149 mph | ||||||||||||||||
| Keveys | 1 325 kg 2 921 lb | 1 720 kg 3 792 lb | ||||||||||||||||
| Polttoaineenkulutus | - | 12,1 L/100 km 19,4 mpg US 23,3 mpg UK | ||||||||||||||||
| Käytännöllisyys |
|
| ||||||||||||||||
| Toimintasäde | - | 579 km 359 mi | ||||||||||||||||
| CO2-pisteet | - | 284 g/km | ||||||||||||||||
| Tavaratila | 285 L 10,1 cu ft | 300 L 10,6 cu ft | ||||||||||||||||
| Teho/paino-suhde | 200 hp/t 149 kW/t 5,0 kg/hp | 151 hp/t 113 kW/t 6,6 kg/hp | ||||||||||||||||
| Kokonaisuus | Kiinteä piste | Kiinteä piste |
Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö
Arvioi käyttökustannukset yhdistetyn kulutuksen, vuotuisen ajomatkan ja paikallisen valuutan polttoainehinnan perusteella.
Syötä polttoaineen hinta paikallisessa valuutassa, esimerkiksi €/L, $/gal, £/L tai muulla paikallisella valuutalla.
LC = paikallinen valuutta
| Ajoneuvo | Alfa Romeo Brera 3.2 JTS |
|---|---|
| Kulutus | 12,1 L/100 km19,4 mpg US23,3 mpg UK |
| Hinta / 100 km | 21,18 LC100 km |
| Hinta / 100 mi | 34,08 LC100 mi |
| Vuosittainen polttoaineen käyttö | 1 815 L479 US gal399 UK gal |
| Vuosittaiset polttoainekulut | 3 176 LC/vuosi |
Päästä päähän -vertailut
BMW Z4 Coupe (E86) 3.0 si
- On 5 hv enemmän
- On 395 kg kevyempi
- On 1,3 s nopeampi 0-100 km/h:iin
- Huippunopeus on 15 km/h (9 mph) korkeampi
- Teho/paino-suhde on 49 hv/t parempi
Plussat
- Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
- Korkein huippunopeus
- Tehokkain
- Kevein
- Paras teho/paino-suhde
Miinukset
- Pienin tavaratila
Alfa Romeo Brera 3.2 JTS
- On 7 Nm enemmän
- Tavaratilaa on 15 L enemmän
Plussat
- Suurin vääntö
- Suurin tavaratila
Miinukset
- Hitain 0-100 km/h
- Pienin teho
- Painavin
- Alhaisin huippunopeus
Valitse autoja vertailuun
Suositut vertailut























