BMW 1 Series Coupe (E82)
Autojen vertailu
BMW 1 Series Coupe (E82) 125ivsAlfa Romeo Brera 2.4 JTDM
Vertaile teknisiä tietoja, kiihtyvyyttä, kulutusta, mittoja, käytännöllisyyttä ja arvioituja käyttökustannuksia vierekkäin.
Uusi vertailuAlfa Romeo Brera
2.4 JTDM
Vertailun yleiskuva
Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.
Parhaat valinnat
BMW 1 Series Coupe (E82) 125i
- Nopein 0-100 km/h6,4 s
- Korkein huippunopeus245 km/h152 mph
- Tehokkain218 hp163 kW
- Kevein1 405 kg3 097 lb
- Paras teho/paino-suhde155 hp/t116 kW/t6,4 kg/hp
- Suurin tavaratila370 L
- Paras kokonaispiste54/100
- Paras suorituskykypiste56/100
- Paras käytännöllisyyspiste50/100
Alfa Romeo Brera 2.4 JTDM
- Suurin vääntö400 Nm295 lb-ft
- Alhaisin yhdistetty kulutus6,8 L/100 km34,6 mpg US41,5 mpg UK
- Alhaisin kulutus kaupungissa9,2 L/100 km25,6 mpg US30,7 mpg UK
- Alhaisin kulutus maantiellä5,4 L/100 km43,6 mpg US52,3 mpg UK
- Pienimmät CO2-päästöt179 g/km
- Paras arvioitu toimintasäde1 029 km640 mi
- Paras taloudellisuuspiste89/100
Teknisten tietojen vertailu
| Malli | BMW1 Series Coupe (E82)125i | Alfa RomeoBrera2.4 JTDM |
|---|---|---|
| Teho | 218hp163kW | 210hp157kW |
| Vääntö | 270Nm199lb-ft | 400Nm295lb-ft |
| Omamassa | 1,405kg3,097lb | 1,575kg3,472lb |
| Kokonaismassa | 1,845kg4,068lb | 2,035kg4,486lb |
| Huippunopeus | 245 km/h 152 mph | 231 km/h 144 mph |
| 99 %:iin huippunopeudesta | 81.5s99 % tavoite: 243 km/h / 151 mph Laskettu | 97.5s99 % tavoite: 229 km/h / 142 mph Laskettu |
| 0-100 km/h | 6.4s | 7.9s |
| 0-200 km/h | 25.3s Laskettu | 36.0s Laskettu |
| 0-60 mph | 6.1s Laskettu | 7.5s Laskettu |
| Polttoaineenkulutus | 7.9L/100 km29.8mpg US35.8mpg UK | 6.8L/100 km34.6mpg US41.5mpg UK |
| Polttoaineenkulutus kaupungissa | 11.4L/100 km20.6mpg US24.8mpg UK | 9.2L/100 km25.6mpg US30.7mpg UK |
| Polttoaineenkulutus maantiellä | 5.9L/100 km39.9mpg US47.9mpg UK | 5.4L/100 km43.6mpg US52.3mpg UK |
| neljännesmaili | 14.5s Laskettu | 15.7s Laskettu |
| Teho/paino | 155hp/t116kW/t70hp/1000 lb Laskettu | 133hp/t99kW/t60hp/1000 lb Laskettu |
| Vääntö/paino | 192Nm/t129lb-ft/ton Laskettu | 254Nm/t170lb-ft/ton Laskettu |
| Arvioitu toimintasäde | 671km417mi Laskettu | 1,029km640mi Laskettu |
| Iskutilavuus | 2,996cc183cu in | 2,387cc146cu in |
| Pituus | 4,360mm172in | 4,410mm174in |
| Leveys | 1,748mm69in | 1,830mm72in |
| Korkeus | 1,423mm56in | 1,341mm53in |
| Akseliväli | 2,660mm105in | 2,528mm100in |
| Raideleveys edessä | 1,474mm58in | 1,579mm62in |
| Raideleveys takana | 1,507mm59in | 1,559mm61in |
| Maavara | 147mm6in | - |
| Tavaratilan tilavuus | 370L | 300L |
| Maks. tavaratilan tilavuus | - | 610L |
| Ovet | 2 | 3 |
| Istumapaikat | 4 | 4 |
| Polttoainesäiliö | 53L | 70L |
| CO2-päästöt | 190g/km | 179g/km |
Suorituskykykaaviot
Käytä arvioita vain vertailun tukena ja varmista tarkat luvut ennen päätöksiä.
Dynosimulaatio
Arvioidut vakiotyyppiset teho- ja vääntökäyrät moottorin kierrosluvun mukaan.
- BMW 1 Series Coupe (E82) 125i: Teho / Vääntö
- Alfa Romeo Brera 2.4 JTDM: Teho / Vääntö
| Ajoneuvo | Huipputehon kierrosluku | Huippuväännön kierrosluku | Maks. moottorin kierrosluku |
|---|---|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i | 6 100 rpm | 2 500-4 250 rpm | 6 350 rpm |
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM | 4 000 rpm | 1 500 rpm | 4 250 rpm |
Kiihtyvyyskäyrä
Arvioitu nopeus ajan myötä valituille ajoneuvoille.
| Metrinen suure | BMW1 Series Coupe (E82)125i | Alfa RomeoBrera2.4 JTDM |
|---|---|---|
| Kiihtyvyyden tarkistuspisteet | ||
0-60 mph 0-97 km/h | 6,1 s | 7,5 s |
0-100 km/h 0-62 mph | 6,4 s | 7,9 s |
0-200 km/h 0-124 mph | 25,3 s | 36,0 s |
| Huippunopeus | 245 km/h 152 mph | 231 km/h 144 mph |
| Drag race -simulaatio | ||
60 jalkaa 18 m | 2,4 s | 2,5 s |
330 jalkaa 101 m | 6,3 s | 6,8 s |
1/8 maili 201 m | 9,5 s | 10,2 s |
1000 jalkaa 305 m | 12,2 s | 13,2 s |
neljännesmaili 402 m | 14,5 s | 15,7 s |
Läpivientinopeus neljännesmaili 402 m | 160 km/h 99 mph | 147 km/h 91 mph |
Teho-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho. Korkeampi on parempi · hp / kW
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i | 218 hp 163 kW |
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM | 210 hp 157 kW |
BMW 1 Series Coupe (E82) 125illä on 8 hv enemmän kuin Alfa Romeo Brera 2.4 JTDMllä.
Suurin tehoero on Alfa Romeo Brera 2.4 JTDMn ja BMW 1 Series Coupe (E82) 125in välillä: 8 hv (6 kW).
Vääntö-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Vääntö. Korkeampi on parempi · Nm / lb-ft
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i | 270 Nm 199 lb-ft |
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM | 400 Nm 295 lb-ft |
Omamassa-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Omamassa. Matalampi on parempi · kg / lb
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i | 1 405 kg 3 097 lb |
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM | 1 575 kg 3 472 lb |
Huippunopeus ilman rajoitinta-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Huippunopeus ilman rajoitinta. Korkeampi on parempi · km/h / mph
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i | 245 km/h 152 mph |
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM | 231 km/h 144 mph |
0-100 km/h-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle 0-100 km/h. Matalampi on parempi · seconds
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i | 6,4 s |
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM | 7,9 s |
Suurin 0-100 km/h -ero on BMW 1 Series Coupe (E82) 125in ja Alfa Romeo Brera 2.4 JTDMn välillä: 1,5 s.
Polttoaineenkulutus-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Polttoaineenkulutus. Matalampi on parempi · L/100 km / mpg US / mpg UK
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i | 7,9 L/100 km 29,8 mpg US 35,8 mpg UK |
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM | 6,8 L/100 km 34,6 mpg US 41,5 mpg UK |
Suurin kulutusero on Alfa Romeo Brera 2.4 JTDMn ja BMW 1 Series Coupe (E82) 125in välillä: 1,1 L/100 km.
Teho/paino-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Teho/paino. Korkeampi on parempi · hp/t / kW/t
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i | 155 hp/t 116 kW/t 6,4 kg/hp |
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM | 133 hp/t 99 kW/t 7,5 kg/hp |
Arvioitu toimintasäde-vertailu
Pylväsvertailukaavio kohteelle Arvioitu toimintasäde. Korkeampi on parempi · km / mi
| Ajoneuvo | Arvo |
|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i | 671 km 417 mi |
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM | 1 029 km 640 mi |
Suorituskyvyn hämähäkkikaavio
Hämähäkkikaavio, joka vertaa normalisoituja suorituskyky- ja kulutuspisteitä.
| Ajoneuvo | Teho | Kiihtyvyys | Huippunopeus |
|---|---|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i | 218 hp 163 kW | 6,4 s | 245 km/h 152 mph |
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM | 210 hp 157 kW | 7,9 s | 231 km/h 144 mph |
Houkuttelevin kvadrantti
Hajontakaavio, jossa suorituskykypiste on X-akselilla ja käytännöllisyyspiste Y-akselilla.
| Ajoneuvo | Suorituskykypiste | Käytännöllisyyspiste | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i |
|
| ||||||||||||||
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM |
|
| ||||||||||||||
Suorituskyky vs. polttoainetalous
Autot, jotka ovat lähempänä oikeaa yläkulmaa, yhdistävät vahvemman suorituskyvyn ja paremman polttoainetalouden.
| Ajoneuvo | Suorituskykypiste | Polttoainetalouden piste | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i |
| 7,9 L/100 km 29,8 mpg US 35,8 mpg UK | ||||||
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM |
| 6,8 L/100 km 34,6 mpg US 41,5 mpg UK | ||||||
BMW 1 Series Coupe (E82) 125i on lähimpänä oikean yläkulman tasapainotavoitetta suorituskyvyn ja polttoainetalouden osalta.
Kiihtyvyys vs. polttoaineenkulutus
Autot, jotka ovat lähempänä vasenta alakulmaa, tarjoavat paremman yhdistelmän nopeaa kiihtyvyyttä ja alhaista kulutusta.
| Ajoneuvo | Polttoaineenkulutus, L/100 km | 0-100 km/h, s |
|---|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i | 7,9 L/100 km 29,8 mpg US 35,8 mpg UK | 6,4 s |
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM | 6,8 L/100 km 34,6 mpg US 41,5 mpg UK | 7,9 s |
Teho/paino vs. polttoaineenkulutus
Varjostettu alue suosii korkeampaa teho/paino-suhdetta ja alhaisempaa yhdistettyä kulutusta.
| Ajoneuvo | Teho/paino, hv/t | Polttoaineenkulutus, L/100 km |
|---|---|---|
| BMW1 Series Coupe (E82)125i | 155 hp/t 116 kW/t 6,4 kg/hp | 7,9 L/100 km 29,8 mpg US 35,8 mpg UK |
| Alfa RomeoBrera2.4 JTDM | 133 hp/t 99 kW/t 7,5 kg/hp | 6,8 L/100 km 34,6 mpg US 41,5 mpg UK |
Yksityiskohtainen pisteytys
| Ajoneuvo | BMW1 Series Coupe (E82)125i | Alfa RomeoBrera2.4 JTDM | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Teho | 218 hp 163 kW | 210 hp 157 kW | ||||||||||||||||
| Vääntö | 270 Nm 199 lb-ft | 400 Nm 295 lb-ft | ||||||||||||||||
| Kiihtyvyys | 6,4 s | 7,9 s | ||||||||||||||||
| Huippunopeus | 245 km/h 152 mph | 231 km/h 144 mph | ||||||||||||||||
| Keveys | 1 405 kg 3 097 lb | 1 575 kg 3 472 lb | ||||||||||||||||
| Polttoaineenkulutus | 7,9 L/100 km 29,8 mpg US 35,8 mpg UK | 6,8 L/100 km 34,6 mpg US 41,5 mpg UK | ||||||||||||||||
| Käytännöllisyys |
|
| ||||||||||||||||
| Toimintasäde | 671 km 417 mi | 1 029 km 640 mi | ||||||||||||||||
| CO2-pisteet | 190 g/km | 179 g/km | ||||||||||||||||
| Tavaratila | 370 L 13,1 cu ft | 300 L 10,6 cu ft | ||||||||||||||||
| Teho/paino-suhde | 155 hp/t 116 kW/t 6,4 kg/hp | 133 hp/t 99 kW/t 7,5 kg/hp | ||||||||||||||||
| Kokonaisuus | Kiinteä piste | Kiinteä piste |
Polttoainekustannukset ja vuosikäyttö
Arvioi käyttökustannukset yhdistetyn kulutuksen, vuotuisen ajomatkan ja paikallisen valuutan polttoainehinnan perusteella.
Syötä polttoaineen hinta paikallisessa valuutassa, esimerkiksi €/L, $/gal, £/L tai muulla paikallisella valuutalla.
LC = paikallinen valuutta
| Ajoneuvo | BMW 1 Series Coupe (E82) 125i | Alfa Romeo Brera 2.4 JTDM |
|---|---|---|
| Kulutus | 7,9 L/100 km29,8 mpg US35,8 mpg UK | 6,8 L/100 km34,6 mpg US41,5 mpg UK |
| Hinta / 100 km | 13,83 LC100 km | 11,90 LC100 km |
| Hinta / 100 mi | 22,25 LC100 mi | 19,15 LC100 mi |
| Vuosittainen polttoaineen käyttö | 1 185 L313 US gal261 UK gal | 1 020 L269 US gal224 UK gal |
| Vuosittaiset polttoainekulut | 2 074 LC/vuosi | 1 785 LC/vuosi |
Päästä päähän -vertailut
BMW 1 Series Coupe (E82) 125i
- On 8 hv enemmän
- On 170 kg kevyempi
- On 1,5 s nopeampi 0-100 km/h:iin
- Huippunopeus on 14 km/h (9 mph) korkeampi
- Teho/paino-suhde on 22 hv/t parempi
- Tavaratilaa on 70 L enemmän
Plussat
- Nopein 0-100 km/h tässä vertailussa
- Korkein huippunopeus
- Tehokkain
- Kevein
- Paras teho/paino-suhde
- Suurin tavaratila
Miinukset
- Korkein yhdistetty kulutus
- Suurimmat CO2-päästöt
Alfa Romeo Brera 2.4 JTDM
- On 130 Nm enemmän
- Kuluttaa 1,1 L/100 km vähemmän polttoainetta
- Arvioitu toimintasäde on 359 km (223 mi) pidempi
- CO2-päästöt ovat 11 g/km pienemmät
Plussat
- Suurin vääntö
- Alhaisin yhdistetty kulutus
- Paras arvioitu toimintasäde
Miinukset
- Hitain 0-100 km/h
- Pienin teho
- Painavin
- Alhaisin huippunopeus
- Pienin tavaratila
Valitse autoja vertailuun
Suositut vertailut























