Bil sammenligning

MG IM6 75 kWhvsMercedes-Benz GLB (X244) GLB 250+ 85 kWh

Sammenlign specifikationer, acceleration, forbrug, dimensioner, praktisk anvendelse og estimerede driftsomkostninger side om side.

Ny sammenligning

MG IM6

75 kWh

295 hkElBaghjulstrækAutomatiskSUV2025-nu
VS

Mercedes-Benz GLB (X244)

GLB 250+ 85 kWh

272 hkElBaghjulstrækAutomatiskSUV2025-nu

Sammenligningsoversigt

Brug estimaterne som sammenligningstips og bekræft de præcise tal, før du træffer beslutninger.

Bedste valg

MG IM6 75 kWh

  • Hurtigst 0-100 km/t
    6,8 s
  • Højeste topfart
    220 km/h
    137 mph Ubegrænset
    210 km/h
    130 mph Begrænset
  • Mest kraftfuld
    295 hp
    220 kW
  • Højeste moment
    450 Nm
    332 lb-ft
  • Størst bagagerum
    665 L
  • Bedste samlede score
    67/100
  • Bedste ydelsesscore
    56/100
  • Bedste økonomiscore
    0/100
  • Bedste praktiske score
    91/100

Specifikationssammenligning

Specifikationssammenligning
ModelMGIM675 kWhMercedes-BenzGLB (X244)GLB 250+ 85 kWh
Effekt
295hp220kW
272hp203kW
Moment
450Nm332lb-ft
335Nm247lb-ft
Egenvægt
2,310kg5,093lb
2,125kg4,685lb
Totalvægt
2,731kg6,021lb
2,700kg5,952lb
Tophastighed
Ubegrænset
220 km/h137 mph
Begrænset
210 km/h130 mph
Beregnet
Ubegrænset
220 km/h137 mph
Begrænset
210 km/h130 mph
Beregnet
Til 99 % af topfarten
69.7s99 %-mål: 218 km/h / 135 mph
Beregnet
77.7s99 %-mål: 218 km/h / 135 mph
Beregnet
0-100 km/t
6.8s
7.4s
0-200 km/t
33.0s
Beregnet
36.5s
Beregnet
0-60 mph
6.4s
Beregnet
7.0s
Beregnet
kvartmile
14.9s
Beregnet
15.4s
Beregnet
Effekt/vægt
128hp/t95kW/t58hp/1000 lb
Beregnet
128hp/t95kW/t58hp/1000 lb
Beregnet
Moment/vægt
195Nm/t130lb-ft/ton
Beregnet
158Nm/t105lb-ft/ton
Beregnet
Længde
4,904mm193in
4,732mm186in
Bredde
1,988mm78in
1,861mm73in
Højde
1,669mm66in
1,687mm66in
Akselafstand
2,950mm116in
2,889mm114in
Frihøjde
161mm6in
-
Bagagerumsvolumen
665L
540L
Maks. bagagerumsvolumen
1,640L
1,715L
Døre
5
5
Sæder
5
5

Ydelsesgrafer

Brug estimaterne som sammenligningstips og bekræft de præcise tal, før du træffer beslutninger.

Accelerationskurve

Anslået hastighed over tid for de valgte biler.

Acceleration- og dragracetabel
MetrikMGIM675 kWhMercedes-BenzGLB (X244)GLB 250+ 85 kWh
Accelerationspunkter
0-60 mph
0-97 km/h
6,4 s
7,0 s
0-100 km/h
0-62 mph
6,8 s
7,4 s
0-200 km/h
0-124 mph
33,0 s
36,5 s
Tophastighed
Ubegrænset
220 km/h137 mph
Begrænset
210 km/h130 mph
Sandsynligvis begrænset
Ubegrænset
220 km/h137 mph
Begrænset
210 km/h130 mph
Begrænset
Dragracesimulering
60 fod
18 m
2,4 s
2,5 s
330 fod
101 m
6,4 s
6,6 s
1/8 mile
201 m
9,7 s
10,0 s
1000 fod
305 m
12,5 s
12,9 s
kvartmile
402 m
14,9 s
15,4 s
Passeringshastighed
kvartmile
402 m
154 km/h
95 mph
149 km/h
93 mph

Effekt-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Effekt. Højere er bedre · hp / kW

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
MGIM675 kWh
295 hp
220 kW
Mercedes-BenzGLB (X244)GLB 250+ 85 kWh
272 hp
203 kW

MG IM6 75 kWh har 23 hk mere end Mercedes-Benz GLB (X244) GLB 250+ 85 kWh.

Den største effektforskel er mellem Mercedes-Benz GLB (X244) GLB 250+ 85 kWh og MG IM6 75 kWh: 23 hk (17 kW).

Moment-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Moment. Højere er bedre · Nm / lb-ft

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
MGIM675 kWh
450 Nm
332 lb-ft
Mercedes-BenzGLB (X244)GLB 250+ 85 kWh
335 Nm
247 lb-ft

Egenvægt-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Egenvægt. Lavere er bedre · kg / lb

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
MGIM675 kWh
2.310 kg
5.093 lb
Mercedes-BenzGLB (X244)GLB 250+ 85 kWh
2.125 kg
4.685 lb

Tophastighed uden begrænser-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Tophastighed uden begrænser. Højere er bedre · km/h / mph

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
MGIM675 kWh
Ubegrænset
220 km/h137 mph
Begrænset
210 km/h130 mph
Mercedes-BenzGLB (X244)GLB 250+ 85 kWh
Ubegrænset
220 km/h137 mph
Begrænset
210 km/h130 mph

0-100 km/t-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af 0-100 km/t. Lavere er bedre · seconds

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
MGIM675 kWh6,8 s
Mercedes-BenzGLB (X244)GLB 250+ 85 kWh7,4 s

Den største 0-100 km/t-forskel er mellem MG IM6 75 kWh og Mercedes-Benz GLB (X244) GLB 250+ 85 kWh: 0,6 s.

Effekt/vægt-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Effekt/vægt. Højere er bedre · hp/t / kW/t

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
MGIM675 kWh
128 hp/t
95 kW/t
7,8 kg/hp
Mercedes-BenzGLB (X244)GLB 250+ 85 kWh
128 hp/t
95 kW/t
7,8 kg/hp

Radardiagram for ydeevne

Radardiagram, der sammenligner normaliserede ydeevne- og brændstoføkonomiscorer.

Datatabel for graf
KøretøjEffektAkselerationTopfart
MGIM675 kWh
295 hp
220 kW
6,8 s
Ubegrænset
220 km/h137 mph
Begrænset
210 km/h130 mph
Mercedes-BenzGLB (X244)GLB 250+ 85 kWh
272 hp
203 kW
7,4 s
Ubegrænset
220 km/h137 mph
Begrænset
210 km/h130 mph

Mest attraktive kvadrant

Punktdiagram med ydelsesscore på X-aksen og praktisk score på Y-aksen.

Datatabel for graf
KøretøjYdelsesscorePraktisk score
MGIM675 kWh
Effekt
295 hp
220 kW
0-100 km/h6,8 s
Topfart
Ubegrænset
220 km/h137 mph
Begrænset
210 km/h130 mph
Døre/sæder
5 døre
5 sæder
Bagagerum
665 L
23,5 cu ft
Længde
4.904 mm
193,1 in
Højde
1.669 mm
65,7 in
Mercedes-BenzGLB (X244)GLB 250+ 85 kWh
Effekt
272 hp
203 kW
0-100 km/h7,4 s
Topfart
Ubegrænset
220 km/h137 mph
Begrænset
210 km/h130 mph
Døre/sæder
5 døre
5 sæder
Bagagerum
540 L
19,1 cu ft
Længde
4.732 mm
186,3 in
Højde
1.687 mm
66,4 in

Detaljeret pointsfordeling

Detaljeret pointsfordeling
KøretøjMGIM675 kWhMercedes-BenzGLB (X244)GLB 250+ 85 kWh
Effekt
295 hp
220 kW
272 hp
203 kW
Moment
450 Nm
332 lb-ft
335 Nm
247 lb-ft
Akseleration
6,8 s
7,4 s
Topfart
Ubegrænset
220 km/h137 mph
Begrænset
210 km/h130 mph
Ubegrænset
220 km/h137 mph
Begrænset
210 km/h130 mph
Lethed
2.310 kg
5.093 lb
2.125 kg
4.685 lb
Praktisk anvendelighed
Døre/sæder
5 døre
5 sæder
Bagagerum
665 L
23,5 cu ft
Længde
4.904 mm
193,1 in
Højde
1.669 mm
65,7 in
Døre/sæder
5 døre
5 sæder
Bagagerum
540 L
19,1 cu ft
Længde
4.732 mm
186,3 in
Højde
1.687 mm
66,4 in
Bagagerum
665 L
23,5 cu ft
540 L
19,1 cu ft
Effekt/vægt
128 hp/t
95 kW/t
7,8 kg/hp
128 hp/t
95 kW/t
7,8 kg/hp
Samlet
Fast score
Fast score

Direkte sammenligninger

MG IM6 75 kWh

  • Har 23 hk mere
  • Har 115 Nm mere
  • Er 0,6 s hurtigere fra 0-100 km/t
  • Har 125 L mere bagagerumsvolumen

Fordele

  • Hurtigst 0-100 km/t i denne sammenligning
  • Højeste topfart
  • Mest kraftfuld
  • Højeste moment
  • Størst bagagerum

Ulemper

  • Tungest

Vælg biler til sammenligning

Mærke
Model
Generation
Motor eller variant
MG IM6 75 kWh
Mercedes-Benz GLB (X244) GLB 250+ 85 kWh
Sammenlign valgte biler
2 køretøjer valgt

Populære sammenligninger

MG IM6 75 kWh vs Mercedes-Benz GLB (X244) GLB 250+ 85 kWh - sammenligning af biler - FastVsFaster