Bil sammenligning

Opel Astra H GTC 2.0i 16V TurbovsMercedes-Benz A-class (W169) A 200 Turbo

Sammenlign specifikationer, acceleration, forbrug, dimensioner, praktisk anvendelse og estimerede driftsomkostninger side om side.

Ny sammenligning

Opel Astra H GTC

2.0i 16V Turbo

200 hk1998 cm³BenzinForhjulstrækManuelTurboladetHatchback2005-2006
VS

Mercedes-Benz A-class (W169)

A 200 Turbo

193 hk2034 cm³BenzinForhjulstrækManuelTurboladetHatchback2005-2008

Sammenligningsoversigt

Brug estimaterne som sammenligningstips og bekræft de præcise tal, før du træffer beslutninger.

Bedste valg

Mercedes-Benz A-class (W169) A 200 Turbo

  • Højeste moment
    280 Nm
    207 lb-ft
  • Lavest samlet brændstofforbrug
    7,9 L/100 km
    29,8 mpg US
    35,8 mpg UK
  • Bedste anslåede rækkevidde
    684 km
    425 mi
  • Størst bagagerum
    435 L
  • Bedste samlede score
    58/100
  • Bedste økonomiscore
    86/100
  • Bedste praktiske score
    76/100

Opel Astra H GTC 2.0i 16V Turbo

  • Hurtigst 0-100 km/t
    7,8 s
  • Højeste topfart
    234 km/h
    145 mph
  • Mest kraftfuld
    200 hp
    149 kW
  • Lettest
    1.265 kg
    2.789 lb
  • Bedste effekt/vægt-forhold
    158 hp/t
    118 kW/t
    6,3 kg/hp
  • Bedste ydelsesscore
    50/100

Specifikationssammenligning

Specifikationssammenligning
ModelOpelAstra H GTC2.0i 16V TurboMercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
Effekt
200hp149kW
193hp144kW
Moment
249Nm184lb-ft
280Nm207lb-ft
Egenvægt
1,265kg2,789lb
1,305kg2,877lb
Totalvægt
1,840kg4,057lb
1,730kg3,814lb
Tophastighed
234 km/h
145 mph
227 km/h
141 mph
Til 99 % af topfarten
85.0s99 %-mål: 232 km/h / 144 mph
Beregnet
88.4s99 %-mål: 225 km/h / 140 mph
Beregnet
0-100 km/t
7.8s
8.0s
0-200 km/t
31.8s
Beregnet
36.1s
Beregnet
0-60 mph
7.4s
Beregnet
7.6s
Beregnet
Brændstofforbrug
9.3L/100 km25.3mpg US30.4mpg UK
7.9L/100 km29.8mpg US35.8mpg UK
Brændstofforbrug by
13.1L/100 km18mpg US21.6mpg UK
-
Brændstofforbrug motorvej
7.1L/100 km33.1mpg US39.8mpg UK
-
kvartmile
15.6s
Beregnet
15.8s
Beregnet
Effekt/vægt
158hp/t118kW/t72hp/1000 lb
Beregnet
148hp/t110kW/t67hp/1000 lb
Beregnet
Moment/vægt
197Nm/t132lb-ft/ton
Beregnet
215Nm/t144lb-ft/ton
Beregnet
Anslået rækkevidde
559km347mi
Beregnet
684km425mi
Beregnet
Slagvolumen
1,998cc122cu in
2,034cc124cu in
Længde
4,290mm169in
3,838mm151in
Bredde
1,753mm69in
1,764mm69in
Højde
1,415mm56in
1,595mm63in
Akselafstand
2,614mm103in
2,568mm101in
Sporvidde foran
1,488mm59in
1,552mm61in
Sporvidde bag
1,488mm59in
1,547mm61in
Frihøjde
140mm6in
-
Bagagerumsvolumen
380L
435L
Maks. bagagerumsvolumen-
1,995L
Døre
3
5
Sæder
5
5
Brændstoftank
52L
54L
CO2-udslip
223g/km
-

Ydelsesgrafer

Brug estimaterne som sammenligningstips og bekræft de præcise tal, før du træffer beslutninger.

Dynosimulering

Anslåede standardkurver for effekt og moment efter motoromdrejninger.

Opel Astra H GTC 2.0i 16V TurboMercedes-Benz A-class (W169) A 200 TurboEffektMoment
  • Opel Astra H GTC 2.0i 16V Turbo: Effekt / Moment
  • Mercedes-Benz A-class (W169) A 200 Turbo: Effekt / Moment
Datatabel for Dynosimulering
KøretøjMaks. effektomdrejningerMaks. momentomdrejningerMaks. motoromdrejninger
OpelAstra H GTC2.0i 16V Turbo5.400 rpm1.950 rpm5.650 rpm
Mercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo5.000 rpm1.800 rpm5.250 rpm

Accelerationskurve

Anslået hastighed over tid for de valgte biler.

Acceleration- og dragracetabel
MetrikOpelAstra H GTC2.0i 16V TurboMercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
Accelerationspunkter
0-60 mph
0-97 km/h
7,4 s
7,6 s
0-100 km/h
0-62 mph
7,8 s
8,0 s
0-200 km/h
0-124 mph
31,8 s
36,1 s
Tophastighed
234 km/h
145 mph
227 km/h
141 mph
Dragracesimulering
60 fod
18 m
2,6 s
2,6 s
330 fod
101 m
6,9 s
6,9 s
1/8 mile
201 m
10,3 s
10,3 s
1000 fod
305 m
13,2 s
13,3 s
kvartmile
402 m
15,6 s
15,8 s
Passeringshastighed
kvartmile
402 m
150 km/h
93 mph
147 km/h
91 mph

Effekt-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Effekt. Højere er bedre · hp / kW

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
OpelAstra H GTC2.0i 16V Turbo
200 hp
149 kW
Mercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
193 hp
144 kW

Opel Astra H GTC 2.0i 16V Turbo har 7 hk mere end Mercedes-Benz A-class (W169) A 200 Turbo.

Den største effektforskel er mellem Mercedes-Benz A-class (W169) A 200 Turbo og Opel Astra H GTC 2.0i 16V Turbo: 7 hk (5 kW).

Moment-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Moment. Højere er bedre · Nm / lb-ft

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
OpelAstra H GTC2.0i 16V Turbo
249 Nm
184 lb-ft
Mercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
280 Nm
207 lb-ft

Egenvægt-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Egenvægt. Lavere er bedre · kg / lb

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
OpelAstra H GTC2.0i 16V Turbo
1.265 kg
2.789 lb
Mercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
1.305 kg
2.877 lb

Tophastighed uden begrænser-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Tophastighed uden begrænser. Højere er bedre · km/h / mph

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
OpelAstra H GTC2.0i 16V Turbo
234 km/h
145 mph
Mercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
227 km/h
141 mph

0-100 km/t-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af 0-100 km/t. Lavere er bedre · seconds

Den største 0-100 km/t-forskel er mellem Opel Astra H GTC 2.0i 16V Turbo og Mercedes-Benz A-class (W169) A 200 Turbo: 0,2 s.

Brændstofforbrug-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Brændstofforbrug. Lavere er bedre · L/100 km / mpg US / mpg UK

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
OpelAstra H GTC2.0i 16V Turbo
9,3 L/100 km
25,3 mpg US
30,4 mpg UK
Mercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
7,9 L/100 km
29,8 mpg US
35,8 mpg UK

Den største forskel i brændstofforbrug er mellem Mercedes-Benz A-class (W169) A 200 Turbo og Opel Astra H GTC 2.0i 16V Turbo: 1,4 L/100 km.

Effekt/vægt-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Effekt/vægt. Højere er bedre · hp/t / kW/t

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
OpelAstra H GTC2.0i 16V Turbo
158 hp/t
118 kW/t
6,3 kg/hp
Mercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
148 hp/t
110 kW/t
6,8 kg/hp

Anslået rækkevidde-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Anslået rækkevidde. Højere er bedre · km / mi

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
OpelAstra H GTC2.0i 16V Turbo
559 km
347 mi
Mercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
684 km
425 mi

Radardiagram for ydeevne

Radardiagram, der sammenligner normaliserede ydeevne- og brændstoføkonomiscorer.

Datatabel for graf
KøretøjEffektAkselerationTopfart
OpelAstra H GTC2.0i 16V Turbo
200 hp
149 kW
7,8 s
234 km/h
145 mph
Mercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
193 hp
144 kW
8,0 s
227 km/h
141 mph

Mest attraktive kvadrant

Punktdiagram med ydelsesscore på X-aksen og praktisk score på Y-aksen.

Datatabel for graf
KøretøjYdelsesscorePraktisk score
OpelAstra H GTC2.0i 16V Turbo
Effekt
200 hp
149 kW
0-100 km/h7,8 s
Topfart
234 km/h
145 mph
Døre/sæder
3 døre
5 sæder
Bagagerum
380 L
13,4 cu ft
Længde
4.290 mm
168,9 in
Højde
1.415 mm
55,7 in
Mercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
Effekt
193 hp
144 kW
0-100 km/h8,0 s
Topfart
227 km/h
141 mph
Døre/sæder
5 døre
5 sæder
Bagagerum
435 L
15,4 cu ft
Længde
3.838 mm
151,1 in
Højde
1.595 mm
62,8 in

Ydelse vs. brændstoføkonomi

Biler tættere på øverste højre hjørne kombinerer stærkere ydelse med bedre brændstoføkonomiscorer.

Datatabel for Ydelse vs. brændstoføkonomi
KøretøjYdelsesscoreBrændstoføkonomiscore
OpelAstra H GTC2.0i 16V Turbo
Effekt
200 hp
149 kW
0-100 km/h7,8 s
Topfart
234 km/h
145 mph
9,3 L/100 km
25,3 mpg US
30,4 mpg UK
Mercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
Effekt
193 hp
144 kW
0-100 km/h8,0 s
Topfart
227 km/h
141 mph
7,9 L/100 km
29,8 mpg US
35,8 mpg UK

Mercedes-Benz A-class (W169) A 200 Turbo ligger tættest på balancemålet øverst til højre for ydelse og brændstoføkonomi.

Acceleration vs. brændstofforbrug

Biler tættere på nederste venstre hjørne giver en bedre blanding af hurtig acceleration og lavt brændstofforbrug.

Datatabel for Acceleration vs. brændstofforbrug
KøretøjBrændstofforbrug, L/100 km0-100 km/t, s
OpelAstra H GTC2.0i 16V Turbo
9,3 L/100 km
25,3 mpg US
30,4 mpg UK
7,8 s
Mercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
7,9 L/100 km
29,8 mpg US
35,8 mpg UK
8,0 s

Effekt/vægt vs. brændstofforbrug

Det skraverede område favoriserer højere effekt/vægt med lavere samlet brændstofforbrug.

Datatabel for Effekt/vægt vs. brændstofforbrug
KøretøjEffekt/vægt, hk/tBrændstofforbrug, L/100 km
OpelAstra H GTC2.0i 16V Turbo
158 hp/t
118 kW/t
6,3 kg/hp
9,3 L/100 km
25,3 mpg US
30,4 mpg UK
Mercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
148 hp/t
110 kW/t
6,8 kg/hp
7,9 L/100 km
29,8 mpg US
35,8 mpg UK

Detaljeret pointsfordeling

Detaljeret pointsfordeling
KøretøjOpelAstra H GTC2.0i 16V TurboMercedes-BenzA-class (W169)A 200 Turbo
Effekt
200 hp
149 kW
193 hp
144 kW
Moment
249 Nm
184 lb-ft
280 Nm
207 lb-ft
Akseleration
7,8 s
8,0 s
Topfart
234 km/h
145 mph
227 km/h
141 mph
Lethed
1.265 kg
2.789 lb
1.305 kg
2.877 lb
Brændstofforbrug
9,3 L/100 km
25,3 mpg US
30,4 mpg UK
7,9 L/100 km
29,8 mpg US
35,8 mpg UK
Praktisk anvendelighed
Døre/sæder
3 døre
5 sæder
Bagagerum
380 L
13,4 cu ft
Længde
4.290 mm
168,9 in
Højde
1.415 mm
55,7 in
Døre/sæder
5 døre
5 sæder
Bagagerum
435 L
15,4 cu ft
Længde
3.838 mm
151,1 in
Højde
1.595 mm
62,8 in
Rækkevidde
559 km
347 mi
684 km
425 mi
CO2-score
223 g/km
-
Bagagerum
380 L
13,4 cu ft
435 L
15,4 cu ft
Effekt/vægt
158 hp/t
118 kW/t
6,3 kg/hp
148 hp/t
110 kW/t
6,8 kg/hp
Samlet
Fast score
Fast score

Brændstofomkostninger og årligt forbrug

Anslå driftsomkostninger ud fra samlet forbrug, din årlige distance og brændstofprisen i din lokale valuta.

Indtast brændstofprisen i din lokale valuta, for eksempel €/L, $/gal, £/L eller en anden lokal valuta.

LC = lokal valuta

Brændstofomkostninger og årligt forbrug
KøretøjOpel Astra H GTC 2.0i 16V TurboMercedes-Benz A-class (W169) A 200 Turbo
Forbrug9,3 L/100 km25,3 mpg US30,4 mpg UK7,9 L/100 km29,8 mpg US35,8 mpg UK
Pris / 100 km16,28 LC100 km13,83 LC100 km
Pris / 100 mi26,19 LC100 mi22,25 LC100 mi
Årligt brændstofforbrug1.395 L369 US gal307 UK gal1.185 L313 US gal261 UK gal
Årlige brændstofomkostninger2.441 LC/år2.074 LC/år

Direkte sammenligninger

Opel Astra H GTC 2.0i 16V Turbo

  • Har 7 hk mere
  • Er 40 kg lettere
  • Er 0,2 s hurtigere fra 0-100 km/t
  • Har 7 km/t (4 mph) højere topfart
  • Har 10 hk/t bedre effekt/vægt

Fordele

  • Hurtigst 0-100 km/t i denne sammenligning
  • Højeste topfart
  • Mest kraftfuld
  • Lettest
  • Bedste effekt/vægt-forhold

Ulemper

  • Højeste samlede brændstofforbrug
  • Mindste bagagerum

Mercedes-Benz A-class (W169) A 200 Turbo

  • Har 31 Nm mere
  • Bruger 1,4 L/100 km mindre brændstof
  • Har 124 km (77 mi) mere anslået rækkevidde
  • Har 55 L mere bagagerumsvolumen

Fordele

  • Højeste moment
  • Lavest samlet brændstofforbrug
  • Bedste anslåede rækkevidde
  • Størst bagagerum

Ulemper

  • Langsomst 0-100 km/t
  • Laveste effekt
  • Tungest
  • Laveste topfart

Vælg biler til sammenligning

Mærke
Model
Generation
Motor eller variant
Opel Astra H GTC 2.0i 16V Turbo
Mercedes-Benz A-class (W169) A 200 Turbo
Sammenlign valgte biler
2 køretøjer valgt

Populære sammenligninger

Opel Astra H GTC 2.0i 16V Turbo vs Mercedes-Benz A-class (W169) A 200 Turbo - sammenligning af biler - FastVsFaster