Bil sammenligning

AUDI S5 Sportback (F5) 3.0 TFSI V6vsTesla Model S 70 70 kWh

Sammenlign specifikationer, acceleration, forbrug, dimensioner, praktisk anvendelse og estimerede driftsomkostninger side om side.

Ny sammenligning

AUDI S5 Sportback (F5)

3.0 TFSI V6

354 hk2995 cm³BenzinFirehjulstrækAutomatiskTurboladetLiftback / fastback2016-2018
VS

Tesla Model S

70 70 kWh

315 hkElBaghjulstrækAutomatiskLiftback / fastback2015-2016

Sammenligningsoversigt

Brug estimaterne som sammenligningstips og bekræft de præcise tal, før du træffer beslutninger.

Bedste valg

AUDI S5 Sportback (F5) 3.0 TFSI V6

  • Hurtigst 0-100 km/t
    4,7 s
  • Højeste topfart
    260 km/h
    162 mph Ubegrænset
    250 km/h
    155 mph Begrænset
  • Mest kraftfuld
    354 hp
    264 kW
  • Højeste moment
    500 Nm
    369 lb-ft
  • Lettest
    1.660 kg
    3.660 lb
  • Bedste effekt/vægt-forhold
    213 hp/t
    159 kW/t
    4,7 kg/hp
  • Bedste samlede score
    75/100
  • Bedste ydelsesscore
    73/100
  • Bedste økonomiscore
    87/100

Specifikationssammenligning

Specifikationssammenligning
ModelAUDIS5 Sportback (F5)3.0 TFSI V6TeslaModel S70 70 kWh
Effekt
354hp264kW
315hp235kW
Moment
500Nm369lb-ft
441Nm325lb-ft
Egenvægt
1,660kg3,660lb
2,066kg4,555lb
Totalvægt
2,230kg4,916lb
2,590kg5,710lb
Tophastighed
Ubegrænset
260 km/h162 mph
Begrænset
250 km/h155 mph
Beregnet
Ubegrænset
235 km/h146 mph
Begrænset
225 km/h140 mph
Beregnet
Til 99 % af topfarten
73.7s99 %-mål: 257 km/h / 160 mph
Beregnet
87.8s99 %-mål: 233 km/h / 145 mph
Beregnet
0-100 km/t
4.7s
5.8s
0-200 km/t
18.2s
Beregnet
28.3s
Beregnet
0-60 mph
4.5s
Beregnet
5.5s
Beregnet
Brændstofforbrug
7.5L/100 km31.4mpg US37.7mpg UK
-
Brændstofforbrug by
9.9L/100 km23.8mpg US28.5mpg UK
-
Brændstofforbrug motorvej
6.1L/100 km38.6mpg US46.3mpg UK
-
kvartmile
12.9s
Beregnet
14.1s
Beregnet
Effekt/vægt
213hp/t159kW/t97hp/1000 lb
Beregnet
152hp/t114kW/t69hp/1000 lb
Beregnet
Moment/vægt
301Nm/t202lb-ft/ton
Beregnet
213Nm/t143lb-ft/ton
Beregnet
Anslået rækkevidde
773km481mi
Beregnet
-
Slagvolumen
2,995cc183cu in
-
Længde
4,752mm187in
4,970mm196in
Bredde
1,843mm73in
1,964mm77in
Højde
1,395mm55in
1,445mm57in
Akselafstand
2,825mm111in
2,960mm117in
Sporvidde foran
1,587mm62in
1,662mm65in
Sporvidde bag
1,568mm62in
1,700mm67in
Frihøjde-
163mm6in
Bagagerumsvolumen
465L
745L
Maks. bagagerumsvolumen-
1,645L
Døre
5
5
Sæder
5
7
Brændstoftank
58L
-
CO2-udslip
170g/km
-

Ydelsesgrafer

Brug estimaterne som sammenligningstips og bekræft de præcise tal, før du træffer beslutninger.

Accelerationskurve

Anslået hastighed over tid for de valgte biler.

Acceleration- og dragracetabel
MetrikAUDIS5 Sportback (F5)3.0 TFSI V6TeslaModel S70 70 kWh
Accelerationspunkter
0-60 mph
0-97 km/h
4,5 s
5,5 s
0-100 km/h
0-62 mph
4,7 s
5,8 s
0-200 km/h
0-124 mph
18,2 s
28,3 s
Tophastighed
Ubegrænset
260 km/h162 mph
Begrænset
250 km/h155 mph
Sandsynligvis begrænset
Ubegrænset
235 km/h146 mph
Begrænset
225 km/h140 mph
Sandsynligvis begrænset
Dragracesimulering
60 fod
18 m
2,0 s
2,1 s
330 fod
101 m
5,5 s
5,9 s
1/8 mile
201 m
8,4 s
9,0 s
1000 fod
305 m
10,8 s
11,8 s
kvartmile
402 m
12,9 s
14,1 s
Passeringshastighed
kvartmile
402 m
174 km/h
108 mph
157 km/h
98 mph

Effekt-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Effekt. Højere er bedre · hp / kW

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
AUDIS5 Sportback (F5)3.0 TFSI V6
354 hp
264 kW
TeslaModel S70 70 kWh
315 hp
235 kW

AUDI S5 Sportback (F5) 3.0 TFSI V6 har 39 hk mere end Tesla Model S 70 70 kWh.

Den største effektforskel er mellem Tesla Model S 70 70 kWh og AUDI S5 Sportback (F5) 3.0 TFSI V6: 39 hk (29 kW).

Moment-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Moment. Højere er bedre · Nm / lb-ft

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
AUDIS5 Sportback (F5)3.0 TFSI V6
500 Nm
369 lb-ft
TeslaModel S70 70 kWh
441 Nm
325 lb-ft

Egenvægt-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Egenvægt. Lavere er bedre · kg / lb

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
AUDIS5 Sportback (F5)3.0 TFSI V6
1.660 kg
3.660 lb
TeslaModel S70 70 kWh
2.066 kg
4.555 lb

Tophastighed uden begrænser-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Tophastighed uden begrænser. Højere er bedre · km/h / mph

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
AUDIS5 Sportback (F5)3.0 TFSI V6
Ubegrænset
260 km/h162 mph
Begrænset
250 km/h155 mph
TeslaModel S70 70 kWh
Ubegrænset
235 km/h146 mph
Begrænset
225 km/h140 mph

0-100 km/t-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af 0-100 km/t. Lavere er bedre · seconds

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
AUDIS5 Sportback (F5)3.0 TFSI V64,7 s
TeslaModel S70 70 kWh5,8 s

Den største 0-100 km/t-forskel er mellem AUDI S5 Sportback (F5) 3.0 TFSI V6 og Tesla Model S 70 70 kWh: 1,1 s.

Effekt/vægt-sammenligning

Søjlediagram til sammenligning af Effekt/vægt. Højere er bedre · hp/t / kW/t

Datatabel for graf
KøretøjVærdi
AUDIS5 Sportback (F5)3.0 TFSI V6
213 hp/t
159 kW/t
4,7 kg/hp
TeslaModel S70 70 kWh
152 hp/t
114 kW/t
6,6 kg/hp

Radardiagram for ydeevne

Radardiagram, der sammenligner normaliserede ydeevne- og brændstoføkonomiscorer.

Datatabel for graf
KøretøjEffektAkselerationTopfart
AUDIS5 Sportback (F5)3.0 TFSI V6
354 hp
264 kW
4,7 s
Ubegrænset
260 km/h162 mph
Begrænset
250 km/h155 mph
TeslaModel S70 70 kWh
315 hp
235 kW
5,8 s
Ubegrænset
235 km/h146 mph
Begrænset
225 km/h140 mph

Mest attraktive kvadrant

Punktdiagram med ydelsesscore på X-aksen og praktisk score på Y-aksen.

Datatabel for graf
KøretøjYdelsesscorePraktisk score
AUDIS5 Sportback (F5)3.0 TFSI V6
Effekt
354 hp
264 kW
0-100 km/h4,7 s
Topfart
Ubegrænset
260 km/h162 mph
Begrænset
250 km/h155 mph
Døre/sæder
5 døre
5 sæder
Bagagerum
465 L
16,4 cu ft
Længde
4.752 mm
187,1 in
Højde
1.395 mm
54,9 in
TeslaModel S70 70 kWh
Effekt
315 hp
235 kW
0-100 km/h5,8 s
Topfart
Ubegrænset
235 km/h146 mph
Begrænset
225 km/h140 mph
Døre/sæder
5 døre
7 sæder
Bagagerum
745 L
26,3 cu ft
Længde
4.970 mm
195,7 in
Højde
1.445 mm
56,9 in

Detaljeret pointsfordeling

Detaljeret pointsfordeling
KøretøjAUDIS5 Sportback (F5)3.0 TFSI V6TeslaModel S70 70 kWh
Effekt
354 hp
264 kW
315 hp
235 kW
Moment
500 Nm
369 lb-ft
441 Nm
325 lb-ft
Akseleration
4,7 s
5,8 s
Topfart
Ubegrænset
260 km/h162 mph
Begrænset
250 km/h155 mph
Ubegrænset
235 km/h146 mph
Begrænset
225 km/h140 mph
Lethed
1.660 kg
3.660 lb
2.066 kg
4.555 lb
Brændstofforbrug
7,5 L/100 km
31,4 mpg US
37,7 mpg UK
-
Praktisk anvendelighed
Døre/sæder
5 døre
5 sæder
Bagagerum
465 L
16,4 cu ft
Længde
4.752 mm
187,1 in
Højde
1.395 mm
54,9 in
Døre/sæder
5 døre
7 sæder
Bagagerum
745 L
26,3 cu ft
Længde
4.970 mm
195,7 in
Højde
1.445 mm
56,9 in
Rækkevidde
773 km
481 mi
-
CO2-score
170 g/km
-
Bagagerum
465 L
16,4 cu ft
745 L
26,3 cu ft
Effekt/vægt
213 hp/t
159 kW/t
4,7 kg/hp
152 hp/t
114 kW/t
6,6 kg/hp
Samlet
Fast score
Fast score

Brændstofomkostninger og årligt forbrug

Anslå driftsomkostninger ud fra samlet forbrug, din årlige distance og brændstofprisen i din lokale valuta.

Indtast brændstofprisen i din lokale valuta, for eksempel €/L, $/gal, £/L eller en anden lokal valuta.

LC = lokal valuta

Brændstofomkostninger og årligt forbrug
KøretøjAUDI S5 Sportback (F5) 3.0 TFSI V6
Forbrug7,5 L/100 km31,4 mpg US37,7 mpg UK
Pris / 100 km13,13 LC100 km
Pris / 100 mi21,12 LC100 mi
Årligt brændstofforbrug1.125 L297 US gal247 UK gal
Årlige brændstofomkostninger1.969 LC/år

Direkte sammenligninger

AUDI S5 Sportback (F5) 3.0 TFSI V6

  • Har 39 hk mere
  • Har 59 Nm mere
  • Er 406 kg lettere
  • Er 1,1 s hurtigere fra 0-100 km/t
  • Har 25 km/t (16 mph) højere topfart
  • Har 61 hk/t bedre effekt/vægt

Fordele

  • Hurtigst 0-100 km/t i denne sammenligning
  • Højeste topfart
  • Mest kraftfuld
  • Højeste moment
  • Lettest
  • Bedste effekt/vægt-forhold

Ulemper

  • Mindste bagagerum

Tesla Model S 70 70 kWh

  • Har 280 L mere bagagerumsvolumen

Fordele

  • Størst bagagerum

Ulemper

  • Langsomst 0-100 km/t
  • Laveste effekt
  • Tungest
  • Laveste topfart

Vælg biler til sammenligning

Mærke
Model
Generation
Motor eller variant
AUDI S5 Sportback (F5) 3.0 TFSI V6
Tesla Model S 70 70 kWh
Sammenlign valgte biler
2 køretøjer valgt

Populære sammenligninger

AUDI S5 Sportback (F5) 3.0 TFSI V6 vs Tesla Model S 70 70 kWh - sammenligning af biler - FastVsFaster